Araba insanı neden tutar?


Araç içerisinde bir şeyler ile ilgileniyorsak ya da yola hiç bakmadan sohbet ediyorsak, iç gıcıklayıcı bir mide bulantısı hissederiz. Ya da otobüste ters yöndeki koltuğa oturduğumuzda midemiz bulanır. Neden araçların içerisinde midemiz bulanır?

Dalgalı denizde seyreden bir gemideki deniz tutması ile hareket halindeki arabada mide bulantısı aynıdır. Nabız artışı, baş ağrısı ve dönmesi, midemizdeki aşırı baskı ve kusma ihtiyacı en belirgin özelliklerdir.

Araç içerisinde ilerlerken taşıt tutmasının sebebi; ne aracın hızı, ne de gidilen yoldur. Olay tamamen beynimizdedir. Süreç şu şekilde ilerler; hareket halindeyken dengemizden sorunlu iç kulağımızın içerisindeki sıvı biz farkında olmadan faydalanır ve sinirler aracı ile beynimize hareket halindeyim sinyali gönderir. Ancak siz o sırada araç içerisinde bir şeyler ile ilgilenirseniz, gözlerden beyne hareket halindeyim sinyali gönderilmez. İşte araba tutmasına sebep olan bu iki sinir arasındaki farktandır. Vücudumuzda buna tepki vermektedir.

Bulanan mide kusmaya yol açar. Bu sırada oluşan mide bulantısı zehirlenme sırasında oluşan mide bulantısıyla hemen hemen ayıdır. Çünkü beyin bu huzursuzluk sırasında mideye kus ve içindeki zehri boşalt emri vermektedir.

Mide bulantısını nasıl önleriz?

Hareket halindeki araç içerisinde ne ile ilgileniyorsanız sakince bir kenara bırakın ve araçtan dışarı doğru bir yakına bir uzağa bakın. Bunu 3-5 defa tekrarlayın, görecekseniz ki bu tutulma kademe kademe azalacaktır. Bugüne kadar araba kullanan birinden “araba tuttu galiba midem bulanıyor” gibi cümleler duymamışsınızdır, çünkü araç sürücünün kontrolü altındadır. Çünkü bu sırada araç süren kişi yola odaklanmıştır ve beyne göre her şey yolundadır.

Yolculuktan iki saat önce alınan zencefil de bulantı ve kusmayı engelliyor. Ancak en önemli tedavi; kişinin yolculukta gergin olmaması, kitap okumak gibi baş dönmesini tetikleyen işler yapmaması, dikkat dağıtıcı ve eğlendirici şeylerle uğraşması. Ayrıca sık sık seyahate çıkarak denge sistemini buna alıştırmak da faydalı olacaktır

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.