Araba (Otomobil) kim tarafından ve ne zaman icat edildi?


Otomobilin icadında bir çok bilim adamı ve mucidin adından söz edilebilir. Dünyayı sarsan öncelikli isimlerden iki ismi ayrı tutmak gerekir. Bunlardan biri Benz‘dir Benz motorlu taşıt yapma rüyasını uçağın alt düzeneği ile motoru bir araya getirerek gerçekleştirdi. Dünyayının ilk otomobili olan üç tekerlekli bisiklete 1886 yılında patent verildi.

Bu konuda zikredilmesi gereken bir diğer isim de Duinder‘dir. Studgard’lı girişimci yüksek hızlı motorun karada havada ve denizde kullanılabileği öngörüsündeydi. Daimlerin 4 zamanlı motoru 1886 yılında patent aldı. Bu noktada tarihi tespitte bulunmakta fayda var. Motorlu taşıtların mucitleri olarak alınabilecek bu iki isim birbirlerinden sadece 139 km uzaklıkta olmalarına rağmen hiç tanışmadılar.

Calr Benz
Calr Benz

18. yüzyılın başında buhar makinesi ile çalışan ve zorlukla manevra yapabilen bir taşıt Fransızlar tarafından tasarlandı. Bu icat ordunun ihtiyacını karşılamak için yapılmıştı ancak test sürüşleri tam bir hayal kırıklığı oldu. 1860 yılında fransız Ethen Lenova bir silindire bağlı iki pistonlu bir makine yaptı. Bu elle tutulur ilk içten yanmalı motordu. Bundan bir süre dört zamanlı motor icat edildi. emme, yanma ve dışarı atmadan başka bir de sıkıştırmayı ekledi. 4 zamanlı çalışma ilkesi başlı başına bir buluştu. Sabit tek silindirli motor 1876 yılında dakikada 200 devir sonucu 3 beygirlk bir güç üretiyordu. Otto fabrikası bu motoru imal ettiği köln’de ve avrupada en büyük motor üreticisi oldu. İlginçtir aynı günlerde Daimmer de otto’nun fabrikasında bu motorun gelişmesinde çalışıyordu.

Daim, 1883 yılında radikal bir kararla kendi yoluna gitmek için fabrikadan ayrıldı, tüm maddi imkanlarını 4 zamanlı motoru, motordan bağımsız bir parça ile daha yoğun ve basit yapmaktır.Daim aynı zaman da motorun verimi artırmak için gaz dışında akışkan yakıtlar kullanmaya başlamıştır. Uzun çalışmalar sonucu daim bir beygirlik görece küçük motor yapmayı başarır. çok geçmeden motorun iki tekerlekli bir bisiklete uyarlar. Ancak bu insanlar için bir kabustur, insanlar bu icadın ahlaki çöküntüye neden olabileceğini düşünür.

Aynı dönemde Calr Benz, fabrikasında şaheser dediği aracını tamamlamaktadır. Benz, elektoristatik kıvılcımlama ile çalışan bir motor oluşturmuştur, zarif ve sağlam gövdeli aracı ile Benz daha çok atsız bir paytonda gibiydi. Bu aslında dünyanın ilk otomobiliydi. Bu protatibin üretilmesi ile seri üretime geçildi ve 1889 yılında seri üretime başlandı.

araba
İlk benzinli otomobil

Daimler Sthutgarda onu biraz geriden izliyordu. İlk dört tekerlikli Benz 1883 yılında üretildi. o zamanlar bu yalnızca halkın bir bölümünü etkiledi ve müşteri bulmakta baya zorlanıldı.O günlerde ilginçtir otomobil kullanmak yakışıksız olarak görülüyordu ancak bu algının yıkılması zor olmayacaktı.

19. yüzyılın son günlerinde avrupada bir diğer marka olan pwugetin çıkış ile firma sayısı 3 e yükseliyordu. Devamında dünyanın çeşitli yerlerinde yeni yeni firmalar çıktı ve artık otomobiller de vardı. bir çok kişi otomobil kullanmaya başlamıştı

Almanların piyasa üstünlüklerine atlantik ötesinden bir rakip çıkıyordu, bu otomobil üretiminde çığır açacak Henry Forddan başkası değildi. Ford 20. yüzyılda binlerce kişinin patronuydu. ancak o günlerde otomobil 5 bin tekil parçadan oluşuyordu oysa piyasa daha hesaplı üretim yöntemlerini mecbur kullanıyordu. Henry ford yürüyen bant teknoloisini devreye soktu ve bu muhteşem gelişmesiydi. Ford, şasinin yaylar,akslar ve motor ile beraber montajının aynı anda monte etmeyi başardı ve zamandan kazandı. bununla beraber otomobil fiyatları düştü ve satışlar tavan yaptı. Artık sıradan insanlarda otomobil sahibi olabiliyorlardır. Bundan sonraki süreçte gelişim oldukça hızlı oldu.

1 dünya savaşına kadar süreçte otomobillerin şekileri ve uzunlukları değişti. Tasarımcılar her biçimi denediler. temel değişim 1950’lerden itibaren değiştir ve motor ve süspansüyan karasore doğrudan sabitlendi, o zamandan beri milyonlarca otomobil bu şekilde yapıldı.

araba
Mercedes Benz

Otomobiller tasarımcıların hayal güçleri ile doğru orantılı olarak gelişim göstermektedir her yıl düzenlenen otomobil fuarları hayal gücü sınırlarının nasıl geliştiğini göstermektedir.

Sıvı yakıtların alernatifleri aranmakta ve yeni yeni türler denenmektedir. Her şeye rağmen insanoğlu yeni bir keşfi gerçekleştirinceye kadar otomobiller hayatımızın vazgeçilmez parçaları olmaya devam edecekler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.