Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?


Özellikle yaz aylarında birçok kişinin karşı karşıya kaldığı arı sokmasından sonra oluşan şişliklerden hepimiz rahatsız oluruz. Arı sokmasına karşı iyi gelen her şeyi sizler için hazırladık.

Arı sokması eğer alerjiniz varsa çok tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Alerjiniz yoksa belli sayıdaki arı sokmaları çok yüksek tehlikeler arz etmemektedir. Tehlikenin boyutu kişi metabolizmasının arı zehrine vereceği tepkilere göre değişiklik göstermektedir. Birazdan sizlerle arı sokmalarına karşı uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini paylaşacağız fakat unutulmamalıdır ki; arı sokmalarına karşı herhangi bir alerjik problemleri olanlar bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalıdırlar. Bu bilgiler arı sokmalarına karşı mutlaka iyi gelecektir fakat ciddi alerji problemlerinde hayati riskler taşıdığından bu konu ya büyük bir önemle yaklaşılmalıdır.

Arı Sokmasına Karşı Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer arı sokmasına karşı alerjiniz mevcutsa bu alerjinin belirli bir takım özellikleri vardır. Genel olarak arı iğnesinin girdiği bölgede hızlı bir şekilde kızarma ve kaşıntılar meydana gelmektedir. Arı zehrinden kötü yönde etkilenen cilt üzerinde şişikler görülecektir. Bunun yanı sıra arı sokmasına karşı alerjisi olan insanlarda nefes almada güçlük (solunum problemi) görüleceğinden hayati tehlike meydana gelebilir. Ayrıca karın ağrısı, kalpte çarpıntı, mide bulantısı ve kusma ya da bayılmalar görülebilir.

Arı Sokmasına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Arı soktuğu anda ilk yapmamız gereken şey soğukkanlılığımızı korumak olacaktır. Soğukkanlı tavırlar yerine panik halinde olursak ve arıyı bir an önce soktuğu yerden sıkıp atmaya çalışırsak gövdesinden tutacağımız için içerisindeki zehir iğnesinden vücudumuza daha da fazla ulaşacak ve zehrin etkisi daha yüksek şekilde görülecektir.

Bahsettiğimiz gibi arı soktuğu anda hiç bir şekilde panik yapmamalı ve keskin bir alet yardımı ile hem arı hem de iğne kontrollü bir şekilde çıkarılmalıdır.

Arı sokmasına karşı en etkili tedavi yöntemlerinden birisi amonyaktır. Amonyak tedavisi iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. İlk olarak arı iğnesinin zehrini bıraktığı yere direkt olarak sürülebilir, ikincisi ise; 200 ml su içerisine 10 damla damlatılarak tüketilebilir. Arı sokmasından kaynaklanan şişkinlikler için kesinlikle krem kullanmayınız. Arı sokması nedeniyle görülen kaşıntı ve şişlikler için ise steroid ya da antihistamink içerikli jelleri sürerek kullanabilirsiniz.

Yaygın ve yanlış olarak yapılan bir başka uygulama ise arı sokması görülen bölgeye baskı yapılması, sıkılması ya da emerek zehir çıkarılmaya çalışılmasıdır. Zehrin bulaştığı kişi de ter varsa zehrin etkisi artacağından emerek yapacağınız yardımlarda faydadan çok zarar yapmış olursunuz. Ovalayarak zehri almaya çalışırsanız zehir deri altında daha da ilerleyecek ve daha zararlı olacaktır.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı
Arı

Buz: Arının soktuğu bölgeye soğuk tampon uygulaması ile başlamamız gerekmektedir. Şişliğin bulunduğu bölgeye bir tampon buz uygulayıp soğuk su ile yıkadığımızda şişliğin ilk evresini biraz olsun dindirmiş olursunuz. Bu nedenle soğuk uygulamalar arı sokmasına iyi gelir.

Yoğurt: Arı sokmasına karşı yoğurt kullanmak etkili yöntemlerden bir tanesidir. Şişliğin bulunduğu bölgeye yoğurt sürerek hem acıyı hem de kaşıntıyı dindirebilirsiniz.

Sirke: Boğaz bölgesinden arı sokmasına maruz kaldıysanız ilk olarak yapmanız gereken şey yeteri kadar miktarda sirke ile bol bol gargara yapmanız olacaktır. Sirke arı sokmasına karşı koruyucu bir yöntemdir.

Maydonoz: Arpa unu, maydanoz yaprakları ve sirkeden yapacağınız hamur ile arı sokmasının bulunduğu bölgeye hamurla kaplayarak arı zehrinin etkilerini azaltabilirsiniz.

Sarımsak: İçerisindeki antioksidan maddelerin fazla olması, sarımsağın arı sokmasına karşı etkili bir yöntem haline getirmektedir. Sarımsağı iyice ezerek sokulan bölgeye iyice sürünüz.

Lavanta yağı: Cilde iyi geldiği bilinen lavanta yağı arı sokmalarına karşı kullanılan etkin bir maddedir. Buz uyguladıktan sonra lavanta yağını sürerseniz arı sokmasına iyi gelecektir.

Soğan: Yüksek antiseptik içeriğe sahip olan soğan arı zehrinin cilt içerisinde yayılmasını engellemektedir. 1 soğanı ortadan bölerek şişlik görülen bölgeye sürmelisiniz.

Karbonatlı su: 2 yemek kaşığı karbonat içerisine bir miktar su ekleyerek iyice karıştırın. Losyon haline geldikten sonra zehrin bulunduğu bölgeye sürerseniz şişlik, kızarma ve kaşıntının azaldığını göreceksiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.