Arşimed Kimdir? Arşimed’in Bilime Katkıları


Eski çağın en önemli bilim adamlarından, fizikçi, matematikçi ve filozoflarından biri olan Arşimed MÖ 287 yılında İtalya Sirakuza’da doğdu.

Öğrenim görmek ve dönemin diğer önemli bilim adamı Öklid’in derslerini izlemek için İskenderiye’ye gittiği bilinir. Ancak bu bilginin bir kesinliği yoktur.

Arşimed denildiğinde ilk olarak “evreka!” hikayesi akıllar gelir. Sirakuza kralı Hieron, kendisine taç yapan bir kuyumcunun, taçın yapımında kullandığı altına gümüş katarak hile yaptığından şüphelenmiş ve bu sahtekarlığın ortaya çıkarılmasını istemişti. Ancak bunun, taçın bozulmadan olmasını istiyordu.

Arşimet

Arşimed bu işi çözmek için epey kafa yordu. Bir gün hamamda yıkanırken suya gömüldükçe aynı oranda suyun taştığını gözlemledi. Bunun heyecanıyla bir anda çırılçıplak bir şekilde kendini dışarı atıp “Evreka! Evreka!” (buldum, buldum) diye bağırarak evine koştu. Taçla aynı ağırlıkta iki külçe yaptırdı; biri altından, diğeri ise gümüştendi. Bu iki külçe ile tacın aynı kaptan taşırdıkları su miktarını karşılaştırdı. böylece altına karıştırılan gümüş miktarını bulmuş oldu.

MÖ 215 yılında Romalıların Sirakuza’ya yaptığı saldırıda Arşimed’in kentin savunmasını yönettiği söylenir. Bu söylentiye göre uzun menzilli mermiler kullanarak ve aynalarla güneş ışınlarını yansıtıp düşman gemilerini yaktığı bilinir. Ancak Romalı bir asker tarafından öldürülmüştür.

Arşimed’in bilime katkıları şöyle özetlenebilir;

-”Düzlemlerin Dengesi” adlı kitabıyla statik bilimin kurucusu sayılır.

-”Suya Batırılan Cisimlerin Dengesi Üstüne” adlı eseriyle hidrostatiğin temellerini atmıştır

-Eğri yüzeylerin alanlarını bulmak için bazı yöntemler geliştirmiştir. Bir çalışmasıyla bir alana tasavvur edilebilecek en küçük parçadan daha da küçük bir parçayı matematiksel olarak eklemek anlamına elen sonsuz küçükler hesabına yaklaşmıştır. Bu hesap modern matematiğin gelişmesinde temel teşkil eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.