Artık Yıl Nedir, Artık Yıl Nasıl Hesaplanır?


Artık yıl ne demek, artık yıl nasıl hesaplanır gibi sorular hemen hemen çoğumuzun sorduğu ve merak ettiği sorulardır. Bu yazımızda sizler için bu soruları yanıtlayacağız ve daha önce birçok kez duyduğumuz artık yılı örneklerle açıklayacağız.

Artık Yıl Nedir?

Ülke genelinde yaklaşık yüz yıldır miladi takvim kullanıyoruz. Hepimizin bildiği gibi miladi takvim de bir yıl tam olarak 365 gün 6 saattir. Fakat bir yıla geçişte 365 gün kullanılmaktadır. İşte tam burada o 6 saat kaybın tamamlanması için her 4 yılda bir yıl 366 gün olarak sayılmakta ve o yılda Şubat ayı 28 yerine 29 gün çekmektedir. İşte 4 yılda bir yılın bir gün fazla çekmesine artık yıl denilmektedir. Artık yıl kelimesinden yıla çıkarak eksik kalan 6 saatlerin 4 yılda toplanarak 24 saat yani bir gün fazla eklenmesi bu ismin verilmesine neden olmaktadır.

Artık Yıl Neden Olur?

Artık yıla neden olan olay dünyanın güneş etrafındaki dönüşünü 366 günde değil de 365 gün saatte tamamlamasından kaynaklanmaktadır. Yani, dünyamızın güneş etrafındaki dönüşünün tam olarak günlere bölünmemesi artık yıl kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Burada her yıl kalan 6 saatlik artışın 4 yıl biriktirilerek 24 saate yani 1 güne tekabül etmesi sonucu her 4 yılda bir takvimimiz 366 günden oluşmaktadır. Bu fazlalığı ise 28 Şubat’a ekleyerek en az gün sayısına sahip olan Şubat ayının alışılagelmişin dışında 29 gün çekmesine neden olmaktadır. Diğer aylarda hiçbir değişiklik olmamakta ve her daim aynı gün sayısında olmaktadırlar.

Artık Yıl Nasıl Hesaplanır?

Artık yılın nasıl hesaplanır sorusu hepimizin merak ettiği bir konudur. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bir yılın artık yıl olduğunu hesaplamak istersek o yılın dört ile bölünüp bölünmemesine bakarız. Örneğin; 2000 yılı dört ile bölünebilmektedir ve 2000 yılı bir artık yıldır. Yine 2004, 2008, 2012 ve 2016 yılları da artık yıllardır. Önümüzde ki en yakın artık yıl ise 2020 yılıdır.

Fakat her zaman yılın dört ile bölünebilmesi o yılın artık yıl olduğunu kanıtlamaz. Örnek verecek olursak 1900 yılı dört ile bölünebilmektedir fakat artık yıl değildir. Bunun nedeni ise 100 ün katları olan yıllarda dört ile bölünebilmeye değil 400 ile bölünebilmeye bakılır. Yani, 1700, 1800, 1900, 2000 gibi yıllarda dört ile bölünebilmeye bakılmaz, dört yüz ile bölünebilmesine bakılır. Eğer dört yüz ile bölünebiliyorsa o yıl artık yıldır.  Örnek verecek olursak; 2100 yılı dört ile bölünebilmektedir, fakat artık yıl değildir. Bu yılın artık yıl olmadığını 400 ile bölünememesinden anlayabiliriz.

Artık Yılda Doğan Yerli Ve Yabancı Ünlüler

Artık yılda 29 Şubat doğumlu olanların işleri aslında göründüğü kadar da kolay değildir. Yani çevresindekiler her yıl doğum günlerini kutlarlarken 29 Şubat doğumlular sadece artık yıllarda diğer bir deyişle dört yılda bir doğum günlerini kutlayabileceklerdir. Şimdi artık yılda doğan yerli veya yabancı ünlülere bir göz atalım;

Artık Yılda Doğan Yerli Ünlüler

  • Nejat İŞLER
  • Muhsin ERTUĞRUL
  • Nilüfer AYDAN
  • Erol BÜYÜKBURÇ

Artık Yılda Doğan Yabancı Ünlüler

  • Balthus
  • Joss ACKLAND
  • Chynna PHILLIPS
  • Jessie USHER

Kaynak: Ankara Psikolog


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.