Aşık Veysel Kimdir?


Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu Veysel Şatıroğlu, daha sonra Aşık eklenecekti ismine. 1894 yılında dünyaya geldi. 25 Ekim’de annesi onu koyun sağmaya giderken doğurmuştu. Babası “karaca” lakaplı Ahmet Şatıroğlu ise çiftçiydi. Aşık Veysel, toprakta doğmuş ve ona borç öder gibi onun hikayesini herkese anlatmıştı.

aşık veysel
Aşık Veysel

Aşık Veysel doğduğunda çiçek hastalığı salgın halini almıştı. 7 yaşında iken yakalandığı bu hastalık onun tek gözünü alacaktı.

“Çiçeğe yakalanmıştım, çiçek zorlu geldi. sol gözümde çiçek beni çıktı. Sağ gözüme ise perde indi. O gün bu gündür dünya başıma zindan”

diye anlatacaktı hastalığını.

Babası Karaca Ahmet, oğlunun diğer çocuklar ile oynayamadığını görünce kendisini oyalasında diye bağlama aldı. Bağlamayı ilk olarak babasının arkadaşından öğrenen Aşık Veysel ilk zamanlar başka ozanların türkülerini, 40 yaşlarına doğru kendi eserlerini seslendirmeye başladı. O yıllarda düzenlenen aşıklar bayramında yer alması ve Atatürk için söylediği türküden sonra namus tüm ülkeye yayılma başladı. Ardından diyar diyar gezerek namını yüceltmiştir.

aşık veysel
Aşık Veysel

Türkülerinde; doğa, insan sevgisi, hüzün, yaşama sevinci, iyimserlik, umutsuzluk, din, siyaset, karşılıksız ve umutsuz aşk gibi konuları seslendiren ozan, 1941 – 1946 yılları arasında köy enstitülerinde bağlama ve halk türküleri dersleri verdi. 1965’te TBMM kararı ile özel bir kanun çıkartılıp maaşa bağlandı.

Aşık Veysel’in özellikle “Ala Gözlü Benli Dilber, Uzun İnce Bir Yoldayım, Dostlar Beni Hatırlasın, Kara Toprak” adlı eserleri günümüze kadar pek çok sanatçı tarafından yorumlandı. Yurdun her noktasından bağlama ustaları ve aşıklar tarafından sevilen ve ziyaret edilen Aşık Veysel‘in etkisi hala devam etmektedir.

Aşık Veysel, yüzlerce yerli ve yabancı müzisyeni yalınlığı ve ustalığı ile etkilemiştir. 21 Mart 1973’te aramızdan ayrıldı fakat şiir ve türlü eserleri hala bizimle.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.