Aşılama Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?


Aşılama tedavisi gebe kalmakta zorlanan çiftlere uygulanabilen son derece basit bir yöntemdir. Aşılama erkeğin sperm hücresi alınarak labaratuvar ortamında hazırlanıp hareketli spermleri kadın rahminin içerisinde bırakılmasıdır.

Aşılama nasıl bir üremeye yardımcı tedavi tekniğidir?

Aşılama tedavisi sırasında erkekten alınıp hazırlanan spermler gelişmiş enjektör yardımı ile rahim içine bırakılır, işlem ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleşir.

Aşılama tedavisi uygulama alanları

  • Nedeni belirlenemeyen kısırlık.
  • Rahim ağzında sperm geçişine engel olabilecek anatomik bozukluklar.
  • Erkek sperminde hafif sayı ve hareket problemi olan vakalar.

Aşılama tedavisi çiftlerin gebe kalma şansını yüzde 20 artırmaktadır. Aşılama yapılmadan önce hem erkeğe hem de kadına yapılması gereken testler bulunmaktadır. Aşılama tedavisinden fayda sağlayabilmek için hareketli sperm miktarının 3.5 milyon civarında olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca aşılama tedavi öncesi kadının tüplerinin geçirgenliği kontrol edilmelidir. Çünkü tüplerde herhangi bir tıkanıklık olduğunda aşılamadaki gebelik şansını olumsuz etkilemektedir.

Aşılama tedavi öncesi nelere dikkat edilmeli?

  • Aşılama tedavisi öncesi erkeğin son 48 saat içerisinde alkol almaması, sperm sayısını olumsuz etkileyecek herhangi bir ilaç kullanmaması gerekir. Tüm bu etkenler sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkileyebilir.
  • Kadının aşılma öncesi vajinal krem veya losyon kullanılması tavsite edilmemektedir. Bu tür kullanımlar enfeksiyona neden olmaktadır ve bu durum aşılamanın başarı şansını azaltır.

Aşılama yapıldıktan sonra anne adayı 30 dakika dinlenmelidir. Sonrasında normal hayat düzeyine dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Aşılama tedavisi yapıldıktan 14 gün sonra gebelik testi yapılması tavsiye edilir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.