Aşırı Terleme ve Tedavi Yöntemleri


Terleme aslında fizyolojik bir olay vücudun ısı dengesini sağlamak için faydalı bir şey ancak ısı dengesini sağlarken sosyal hayatta istenmeyen şeylere sebep olabiliyor.

Deodorant yerine medikal ürünler kullanmak daha faydalı

Örneğin; deodorantlar kullanılıyor ancak içerisinde ki maddelerin kansere neden olacağı biliniyor, bunun için daha medikal şeylerden faydalanmalıyız. Güzelleşmek için yüze yapılan botoks terleme olayında son derece güzel neticeler veriyor. Özellikle koltuk altı el ve ayak terlemelerinde uygun dozda yapılırsa bu bölgelerin altı ay boyunca kuru kalmasını sağlıyor.

Çok terleyenler nasıl bir önlem almalı

ter
Terleme

Sürekli terlemek gibi bir sorunla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki önerileri deneyerek terleme oranınızı azaltabilir, daha yüksek bir yaşam kalitesine ve sağlıklı bir sosyal hayata kavuşabilirsiniz.

  • Baharatlı gıdaları tüketmek, terlemeyi artıran faktörlerin başında yer alır. Ayrıca hazır gıdalar da terleme bezlerini uyararak aşırı seviyede çalışmalarına yol açabilir. Terlemeyi önlemek için baharat ve hazır gıda tüketimini azaltabilir ve daha dengeli bir beslenme programına geçebilirsiniz.
  • Kafein, nikotin ve alkol, metabolizma hızını ani şekilde değiştirebilir ve terleme oluşumunu beklenmedik düzeylere çıkarabilir. Bu üç unsuru hayatınızdan tamamen çıkarmanız ya da asgari düzeyde tüketmeniz, aşırı terleme probleminizi büyük ölçüde çözebilir.
  • Terlemenin bir diğer nedeni de vücutta ödem bulunmasıdır. Biriken toksik maddeleri dışarı atamayan vücut, terleme yoluyla kendini arındırma yoluna gidebilir. Bu nedenle yeşil çay, nane çayı, maydonoz suyu gibi ödem söktürücü içeceklerden tüketerek ya da detoks kürlerinden uygulayarak vücudunuzdaki ödemlerden kurtulabilir ve terleme sorununuzu çözebilirsiniz.
  • Duş almak, vücuttaki gözeneklerin açılmasını sağladığı için daha çok terin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle duş aldıktan sonra antiperspirant özellikli deodorantlar kullanarak terlemeyi kontrol altına alabilir ve kuru kalmasını tercih ettiğiniz bölgelerinizde ter oluşumunu önleyebilirsiniz.
  • Cildin nemli olması, antiperspirant özellikli deodorantların etkilerini azaltabilir. Bu nedenle duş aldıktan sonra vücudunuzu havluyla ve saç kurutma makineleriyle tamamen kurutmanız önerilir.
  • Cildin havasız kalması, terleme oranını artıran faktörler arasında yer alır. Bu nedenle cildinizin etrafında sürekli taze hava dolaşımı sağlayan kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeniz, sağlıksız bir şekilde terlemenizin önüne geçebilir.
  • Ter bezleri, uyku esnasında daha yoğun bir şekilde çalışır. Bu nedenle antiperspirant deodorantınızı geceleri temiz ve kuru cildinize uygulamanız, daha etkili bir sonuç almanızı kolaylaştırabilir.
  • Antiperspirant deodorant olarak 48 saate kadar etki gösteren Rexona ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Hareket halindeyken gelişen hızlı ihtiyaçlarınızda Rexona Compressed, ekstra koruma istediğiniz durumlarda Rexona Maximum Koruma ve duş aldıktan sonra Rexona Shower Fresh seçeneklerini tercih edebilir ve terleme sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Terlemeye Karşı Pudra Kullanın

Deriyi kuru tutmak dedik önce daha sonra ise kremden çok pudraya ihtiyaç var, ülkemizde pudra kültürü yok ama çok önemlidir. Özellikle asit pudralar çok önemli, pudra kullanırsak hem mantardan korunur hem de tedavi oluruz.

Güneşle aramızı mesafemizi iyi tutalım, ne ondan uzak duralım ne de çok laubali olalım ve 11 ile 16 arası güneşe çıkmayalım.

Aşırı Terlemenin Tedavisi

terleme
terleme

Terleme tedavisinde ilk önce, hastanın kıyafet seçimine dikkat etmesi gerekir. Hafif giysiler tercih edilmelidir. Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi aşırı terlemede oldukça etkili yöntemlerdir.

İyontofore Tedavisi

İyontoforez tedavisinde oldukça başarılı bir tedavi şekli vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Tabi bu akım oldukça düşük düzeydedir. Bir defa uygulamakla terlemeye cevap vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkili olduğu farkedilir.

Topikal Tedaviler

Topikal tedaviler primer aşırı terlemenin tedavisinde ilk tercih edilen tedavi şeklidir. Tercih edilmesindeki en önemli etkenler bu ilaç grubunun ucuz, güvenli, kolay uygulanabilir olmasıdır. Fakat bu ilaçların en önemli dezavantajları etki sürelerinin kısa olması ve nadiren yanma, batma ve hassasiyet oluşturabilmeleridir.

Botoks Tedavisi

Bir bakteriden elde edilmiş olan Botulinum toksin-A adı verilen madde son yıllarda avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altında görülen aşırı terlemenin tedavisinde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Ekrin ter bezlerini uyaran sinirlerin çalışmasını bloke ederek etki gösterir. Botulinum toksin-A aşırı terlemenin olduğu bölgeye deri altına özel bir enjektörle uygulanır. Terlemenin olduğu bölgeye botoks uygulandıktan yaklaşık olarak 5-7 gün sonra terlemede azalma en yüksek düzeyine çıkar ve yaklaşık olarak tama yakın terleme kaybolur. Etkisi ise hastalarda yaklaşık olarak 4-9 ay kadar sürmektedir. Bu süre bitiminde terleme tekrar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu dönemde botoks uygulanmasının tekrar edilmesi uygun olacaktır. Avuç içi botoks uygulaması ağrılı olabilmektedir. Bu sebeple işlem sırasında ağrıyı olabildiğince azaltmak için işlem öncesi soğuk uygulama, anestezik krem uygulama veya bölgesel anestezi yapılabilmektedir. Botoks uygulaması deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Botoks tedavisinin yan etkisi olarak nadiren bölgesel kas güçsüzlüğü, cilt altı kanama, başağrısı, kaşıntı görülebilir. Bu tedavi biçimi gebe hastalar, emziren anneler ve bazı kas hastalığı olan kişiler haricinde güvenle uygulanabilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi ise ellerde ve yüzdeki aşırı terleme için tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavide, hastanın koltuk altından girilir ve ellere ve yüze giden sinirlerin başlangıcı kesilir. Eller için oldukça etkili bir tedavidir. Koltuk altı terliyorsa, buradaki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin seçilmesi için diğer yöntemlerin uygulanmış olması ve başarı sağlanamaması gerekir. Tedavide ilk tercih edilen yöntem değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.