Asit Yağmurları Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri Nelerdir?


Asit Yağmurları, fosil yakıtlarının yakılması ile sanayi tesislerinden, konutların ısıtılmasında ziyaretinde otomobillerin egzoslarından çıkan gazlardan oluşan asitli kimyasalların yağmur, kar, çığ ya da kuru parçacıklar Halinde düşmesine denir.

Asit yağmuru nasıl Oluşur?

Fosil Yakıtlar, egzoz dumanları ziyaretinde fabrika bacalarından çıkan karbon dioksit, kükürt, dioksit, azotdioksit gibi gazlar atmosfere yayılmaktadır. Hava kirliliğine sebep olan bu gazlar atmosferdeki su ile tepkimeye girerler. Sonuçta sülfürik asit, karbonik asit gibi asitik karakterli, yaygın özellikteki bileşkenlerden oluşur. Bu Tür gazların yeryüzüne yağması asit yağmuru Olarak adlandırılır.

Asit yağmurunun toprak kimyasına zararı

Bu yağışlar toprağın yapısında Bulunan Kalsiyum, magnezyum gibi bitki gelişiminde Büyük Bir öneme Sahip Olan elementlerin yıkanmasına derinlere taşınmasına neden olur ettik. Bu mineralleri alamayan Bitkilerin topraktan Yeterince faydalanmaması kuruması söz konusu olur.

Ayrıca ağaçlar da bu durumdan etkilenerek daha çabuk Kurumaya başlarlar.

Asit yağmurunun canlılara zararı

Asit Yağmurları göllere, nehirlere, okyanusları, ormanlara, residential tarım alanlarına yağar ettik. Balıkların Zarar görmesine ziyaretinde ölmesine, Biyolojik çeşitliliğin azalmasına, su kaynaklarına akarken Toprakta Bulunan metallerin göllere ziyaretinde akarsulara karışmasına sebep olur.

Asit Yağmurlarının Zararları:

  • Göllere ayrıca akarsulara düşmekte olan asit yağmurları, sudaki asit dengesini bozar, ayrıca balıkları da etkiler.
  • Balıkların bu durumdan etkilenmesi haliyle besin zinciri yolu ile bizleri de etkiler.
  • Havada bulunmuş olan sülfat solunum yolu ile alınmakta ayrıca astım, bronşit, kanser tarzında bazı hastalıklara neden olabilmektedir.
  • Topraktaki alüminyumun çözülmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ağaç diplerinin besinlerden faydalanmasını engellemektedir.
  • Kum taşı , mermer veyahutta kireçten yapılmış olan ayrıca içerisinde kalsiyum karbonat bulunduran tarihi eserlere zarar veriyor.

Asit yağmurunun tarihi eserlere zararı

Asit yağmurlarının içerisinde Bulunan nitrik sülfürik asitlerin tarihi eserlerde Bulunan kalkerli taşları deforme ederek Taşların Kimyasal yapılarını bozulmasına neden olurlar ettik. Bu durum tarihi eserlerin daha erken zamanlarda yıpranması ve yok olması anlamına gelmektedir.

Asit yağmurundan nasıl korunacağız?

Derelere nehirlere asit yağmuru yağdığı için oralardaki balıkları tutmamamız gerekli. Hayvanların bu derelerden su içmemesi sağlığımız için önemlidir. Hayvanları tarım yaptığımız Alanları korumaya almalıyız ettik. Asit yağmuru olan yerlere çıkmamalıyız. Direk etkilenmesek dahi endirekt olarak etkilenebiliyoruz. Asit yağmurları tarım alanlara indiği için etkilenebiliyoruz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.