Astronot Olmak İsteyen Kişi Nasıl Bir Yol İzlemeli?


Astronot eğitimi çok zorlu bir eğitimdir. Çünkü fiziksel durumun yer çekimsiz ortamına, ağırlıksız ortama adapte olmak gerekir. Genel çerçevede bakılacak olursak ABD ve Rusya’ya da astronot eğitimi suyun altında basınç eğitimi yapılmaktadır. Eğitimlerin içerisinde su altında kapsüllerde basınç deneylerinden mühendislik eğitimine kadar yani uzay istasyonunda problem çıktığında nasıl düzelecek gibi mühendislik eğitimi yapılmaktadır.

Astronot o kadar kolay bir iş değildir çünkü politik bir süreç, özellikle sizin ülkenizde uzay ajansının olması gerekiyor. Uzay ajansı olduğu zaman uluslararası anlamda bazı öncelikler oluyor, siz ne kadar uluslararası anlamda kendinizi duyurursanız ve size ihtiyacının olduğunu hissederse diğer ülkeler anlaşmaya göre astronot seçimi yapabilirler.

Belirli ülkelerde seçilen astronotlar Rusya ve ABD’de eğitimden geçerek astronot olma hakkı kazanabiliyorlar. İşin başında ülkede uzay sektörü oluşması ve söz sahibi olmanız gerekiyor ki astronot olmanız için bir neden olsun.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.