Ayak kokusunu gidermenin yolları


Ayak kokusundan kurtulmak için yapmanız gerekenler;

  • Ayaklarımızı temiz tutmalıyız. Hemen hemen her gün ayaklarımızı yıkamalıyız. Sabunlu su yardımıyla ayaklarımızı yıkayıp durulamalıyız. Her gün yıkadığınız ayaklarınız gün içinde koşuşturmalarınız’dan yorgun düşen ayaklarınız bu sayede su dolu kapta dinlenecektir.
  • Çoraplarınızı tercih ederken dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle ayaklarınızın hava almasını sağlayacak çoraplar tercih edin. Ayaklarınızın terlememesine özen gösterin. Eğer ayaklarınız terlemiş çoraplarınızda nemlilik varsa çoraplarınızı çıkarmalısınız. Yeni temiz çorap giymelisiniz.
  • Ayakkabılarınızda ayak kokusunda önemli rol oynar. Doğru ayakkabıları tercih etmeli ayaklarınızı sıkmayan içinde rahat edebilceğiniz aykkabılar seçmelisiniz. Plastik her önünüze gelen ayakkabıyı alıp giymemelisiniz.
  • Aynı ayakkabı tercihide yanlış bir durumdur. Sürekli aynı ayakkabıyı giyerek aslında ayak kokunuzun oluşmasına sebebiyet veriyorsunuz. Çünkü bu durumda aynı ayakkabı tercihi nemli ve bakterilerin oluşmasına yol açar.
  • Ayakabılarınızı arada güneşletin hava almasını sağlayın. Ayakkabılarınız içinde oluşan bakterileri önleyin. Yada antibakteriyel spreyiller kullanarak oluşmalarına engel olun.
  • Yıkanabilen ayakkabılarını yıkayabilirsiniz. Yıkama sayasinde ayakkabı içinde oluşan kokular giderilecektir. Yıkanan ayakkabınında iyice kurumasına özen gösterin, nemli şekilde giymeyin.
  • Ara ara evinizde yada müsait yer bahçe toprak gibi alanlarınız varsa çıplak ayaklarınız ile dolaşın. Sürekli çorap giyerek ayaklarınızı sıkmayın. Arada ayaklarınızın hava almasını sağlayın.

Ayak kokusunun giderilmesi için bunları yapmayı bir deneyin. Öncelikle bu yolları deneyin. Eğer ki bu yöntemlerden sonuç alamaz ayak kokunuz devam ediyor ise bir doktora başvurmanızı öneririz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.