Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? 17 Etkili İpucu


Ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusu aslında sorulması gereken ve son zamanlarda sorulmaya başlanmış sorulardan biridir. Çünkü birçok insan ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtını bilmediği için hem kendilerine hem de çevrelerindekilere zor anlar yaşatmaktadırlar. Biz de yasam.io ekibi olarak ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtını vermek için ayrıntılı bir araştırma yaptık ve sizler için ayakkabı kokusunu giderebilecek bazı ipuçları derledik. Bu ipuçları sizi ayakkabı kokusu ve dolaylı olarak ayak kokusu dertlerinden kurtarmaya yarayabilecek ipuçlarıdır. İşte, ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtlar ve 17 ayakkabı kokusu giderebilecek ipucu:

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

1- Size uyan ayakkabılar satın alın

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunun sorulmasına yol açan sebeplerden biri de kişilerin kendilerine uymayan ayakkabılar giymesidir. Eğer ayakkabınız size büyük geliyorsa ya da küçük geliyorsa, ayaklarınızın normalden daha fazla terler ve bu da doğal olarak hem ayak hem de ayakkabı kokusuna yol açar. Ayakkabı kokusunu gidermenin en iyi yolu ayakkabınızın hiç kokmamasını sağlamaktır ve bu da size uyan ayakkabıları satın almanızdan geçer.

2- Hava alan kumaşlara veya yapıya sahip olan ayakkabılar seçin

Evet, farkındayız bu inanılmaz farklı bir ipucu değil ancak son derece etkili bir ipucudur. Doğru ayakkabı tercihleri sizleri ayak ve ayakkabı kokusu rahatsızlıklarından korumanın en etkili yoludur. Daha fazla hava alma kapasitesine sahip ayakkabılar, ayaklarınızın daha az terlemesine yol açar ve ayakkabı kokusunun meydana gelmesini engeller. Sentetik kumaşlar genelde ayaklarınıza hava aldırmayan kumaşlardır. Bu kumaşlarda uzak durarak ayakkabı seçmek sizin yararınıza olacaktır. En iyi hava alan ve ayaklarınızın daha az terlemesinde size yardımcı olacak kumaşlar şunlardır:

  • Pamuk
  • Keten
  • Deri

3- Ayakkabılarınızı serinletin

Ayakkabı kokusunu gidermenin en iyi yollarından biri tabii ki de önce buna neden olay şeyin ne olduğunu öğrenmektir. Bunu öğrenene kadar yapabileceğiniz en iyi şey ise her kullanımdan sonra ayakkabılarınızı bir poşete koyup derin dondurucuya yerleştirmeniz olacaktır. Bu işlem ayakkabınızın kokmasına neden olan bakterilerin bir kısmını ortadan kaldıracak ve daha yeni bir ortam hazırlayacaktır.

Ayrıca, eskimiş, kirlenmiş ve zarar görmüş ayakkabı astarlarınız varsa (Ayakkabı tabanlıklarınız), bir an önce onlardan kurtulun. Hatta kendinize bir iyilik yapın ve ayakkabı kokusunu önleyici olarak üretilmiş özel, anti bakteriyel ayakkabı tabanlıklarından satın alın.

4- Ayakkabı kokusunu gidermek için alternatif ayakkabılarınız olsun

Başlıkta anlatmaya çalıştığımız şey, aynı ayakkabıyı üst üste defalarca giymekten kaçınmanızdır. Mümkünse, iki gün arka arkaya bile aynı ayakkabıyı giymekten kaçınırsanız, ayakkabı kokusunun da önüne geçmiş olursunuz. Eğer o gün giydiğiniz ayakkabıyı ertesi gün giymezseniz, ayakkabınızın dinlenmesine ve havalanmasına izin verirsiniz. Bu yüzden alternatif ayakkabılarınızın olması, ayakkabı kokusunu gidermek için kolay ve etkili bir ipucudur.

5- Ayakkabılarınızı havalandırın

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusuna verebileceğimiz en basit ama en etkili ipuçlarından biri ayakkabılarınızı havalandırmanızdır. Havanın güzel ve güneşli olduğu bir günde, ayakkabılarınızı dışarı çıkarın ve birkaç saat hava almalarına izin verin. Tıpkı ayaklarınızın da kokmaması için hava almaya ihtiyacı olduğu gibi, ayakkabılarınızın da kokmaması için hava almaya ihtiyacı vardır.

6- Kış aylarında ayakkabılarınızı arabada bırakın

Bu biraz ilginç bir ipucu olabilir fakat ayakkabı kokusunu gidermenin en etkili ve en bilinmedik yollarından biridir. Aslında 6.maddemizdeki mantık ile 3.maddemizdeki mantık aynıdır. Soğuk ve dondurucu kış günlerinde kokan ayakkabılarınızı sıcak bir ortam da değil de soğuk bir ortam da bırakarak, kokuya sebep olan bakterilerin üremesinin önüne geçmekle kalmaz aynı zamanda o bakterileri öldürürsünüz. Arabanızın bagajında bıraktığınız ayakkabılarınızı giymeden birkaç dakika önce içeriye alıp biraz ısındıktan sonra giyebilirsiniz.

7- Ayaklarınızı her gün ya da en az iki günde bir sabunlayın

Ayakkabı kokusu gidermenin en iyi yollarından biri de ayaklarınızı temiz tutmaktır. Çünkü genellikle ayakkabı kokusuna neden olan en büyük etken gerektiği kadar hijyenik olmayan ayaklardır. Bu sorunu ortadan kaldırmak, kokan ayakkabıların önüne geçmek anlamına gelmektedir. Duş alırken ya da duş dışında ayaklarınızın her tarafını güzelce sabunladığınızdan emin olun.

Ancak ayaklarınızı her gün sabunlamak, ayaklarınızın kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız, ayaklarınıza nemlendirici uygulamaktan korkmayın. Ayrıca sizler için hazırlamış olduğumuz ayak bakımı ile ilgili içeriğimizi de inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

8- Ayaklarınıza roll-on uygulayabilirsiniz

Ayakkabı kokusunu gidermenin yollarını anlattığımız içeriğimiz de karşılaşabileceğiniz en garip ipuçlarından biri de bu maddemizde görmüş olduğunuz ayağa roll-on uygulama ipucumuzdur. Ancak sizlere ne kadar garip gelse de unutmamanız gerekir ki, ayaklarınız gün boyu en çok terleyen yerlerinizden biridir. Özellikle kış aylarında kalın bir çorap ve kalın bir botun içinde neredeyse hiç hava almadan gün boyunca terlerler ve bu hem ayak hem de ayakkabı kokusuna neden olur. Bunun önüne geçmenin en etkili yolu da ayaklarınıza uygulayabileceğiniz bir roll-on edinmektir (Sabun şeklindeki roll-on’ları kullanmalısınız). Bir roll-on edinin ve onu sadece ayaklarınızda kullanın. Ayaklarınızda kullandığınız roll-on’u vücudunuz başka yerine uygulamayın.

9- Bebek pudrası ayakkabı kokusunu gidermek için idealdir

Bebek pudrası hem ayaklarınız hem de ayakkabılarınız için ideal bir koku önleyici olabilir. Ayaklarınız terlediğinde kokuya neden olduğu için ayakkabılarınızın da kokmasına neden olur. Bunu önlemenin iyi bir yolu da ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza biraz bebek pudrası uygulayıp üzerine çorap giymenizdir. Bebek pudrası hem ayaklarınızın terlemesini engeller hem de hoş bir kokusu vardır. Bu da ayakkabı kokusunu gidermeniz için size yardımcı olacaktır.

Ayrıca bebek pudrasını, kokmasını istemediğiniz ya da kokan ve kokusunu gidermek istediğiniz ayakkabınızın içine de dökebilirsiniz. Merak etmeyin bu ayakkabınıza bir zarar vermez, ancak olumlu yönde kokuyu azaltacağından emin olabilirsiniz.

10- Ayakkabı kokusunu karbonat ile giderin

Ayakkabı kokusunu karbonat kullanarak deodorize edebilir ve giderebilirsiniz. Ayakkabılarınıza kokmaması için karbonat uygulamanın en iyi yolu, gün boyu giymiş olduğunuz ayakkabıya, eve geldikten sonra biraz karbonat serpiştirmektir. Karbonatın yapısı, ayakkabı kokusunu gidermeye yardımcı olacak maddeleri içerisinde barındırdığından dolayı, gece boyunca ayakkabılarınıza bakım yapacak ve içerisindeki kokuyu yok edecektir. Sabah ayakkabılarınızı giymeden önce, ayakkabılarınızı birbirlerine vurarak içerisindeki karbonatı dışarı atabilirsiniz.

11- Doğru çorap seçimi ayakkabı kokusunu gidermek için önemlidir

Doğru çorap seçimi ayaklarınızın terlemesini azaltıp, koku oluşmasının önüne geçebildiği gibi, terleyen ayaklarınızdaki nemin ayakkabıya sinmesini de engelleyerek, ayakkabı kokusu oluşmasına da engel olur. Ayaklarınıza hava aldıran pamuklu çoraplar tercih etmek, ayaklarınızdaki teri ve nemi belli bir oranda emerek ayakkabılarınızın da daha temiz kalmasına yardımcı olur. Bu da ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusu için verebileceğimiz ipuçlarından biridir.

12- Ayakkabı kokusunu gidermek için taze limon kabuklarını kullanabilirsiniz

Taze limon kabukları birçok uçucu yağı bünyesinde barındırır ve aynı zamanda hoş bir kokuya da sahiptiler. Yapısı gereği hem kokuya neden olan bakterileri öldürür hem de ayakkabılarınıza hoş bir koku sinmesine yardımcı olurlar. Ayakkabı kokusunu gidermek için gece yatmadan önce birkaç adet taze limon kabuğunu ayakkabılarınızın içine yerleştirin ve sabah ayakkabılarınızı giymeden önce çıkarın.

13- Lavanta yağı, ayakkabı kokusu gidermek için idealdir

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir diye soran biriyseniz, verebileceğimiz en etkili ipuçlarından biri de lavanta yağı kullanımıdır. Kokan ayakkabınızın içerine bir-iki damla lavanta yağı damlattıktan sonra gece boyunca ayakkabınızı dinlenmeye bırakın. Lavanta yağının anti bakteriyel özellikleri hem kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldıracak hem de ayakkabınızın güzel bir kokuya sahip olmasına neden olacaktır.

14- İzopropil alkol kokuyu gidermenizde size yardımcı olacaktır

Ayakkabı kokusunu gidermeye çalışan kişilerin mutlaka denemesi gereken yöntemlerden biri de izopropil alkol kullanmaktır. İzopropil alkol, antiseptik özelliği bulunan bir alkoldür ve aynı zamanda kısa süre içerisinde buharlaşır. Ayrıca ayakkabılarınızdaki nemin de kendisi ile birlikte buharlaşmasına neden olarak ayakkabılarınızın içerisindeki havayı tamamen tazeler. Bir parça pamuğa, pamuğu ıslatacak şekilde izopropil alkol damlatın ve pamuk parçasını ayakkabınızın içerisine bırakın. İşte, uygulaması bu kadar kolaydır.

15- Koku önleyici tabanlıklar kullanın

Koku önleyici ayakkabı tabanlıkları gerçekten oldukça işe yarayan yöntemlerden biridir. Her çeşit ayakkabı için kullanabileceğiniz koku önleyici tabanlıklar, ayakkabınızın kokmasını engeller ve kokan ayakkabınızın da havasını değiştirir. Önü açık ayakkabılar, topuklu ayakkabılar ve hatta sandaletler için bile kullanıma uygun olan bu koku önleyici tabanlıklardan mutlaka edinin.

16- Kurutma kâğıtlarından yararlanın

Ayakkabı kokusunu gidermek için kurutma kâğıtları ya da diğer adı ile kurutma tabakalarından yararlanabilirsiniz. Bu kurutma tabakaları hemen hemen her büyük markette bulunmaktadır ve kolayca temin etmeniz mümkündür. Ayakkabılarınızı giymeden önce birkaç adet kurutma kâğıdını ayakkabınızın içerisine sokun ve ayakkabılarınızı öyle giyin. Ayrıca kurutma kâğıtlarını ayakkabılarınızı giymeyecek olsanız da içerisinde tutabilirsiniz. Bu kurutucu tabakalar, ayakkabılarınızdaki nemi emerek, kokuya neden olanın havanın değişmesini sağlayacaktır. Ayrıca ayaklarınızdaki nemi de gidererek, ayakkabılarınızı daha sağlıklı bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

17- Ayakkabı kokusunu gidermek için çamaşır makinesinde yıkayın

Yıkanmaya uygun ayakkabılarınız varsa birkaç parça çamaşırla birlikte yıkanmaya atmanızda bir sakınca yoktur. Ancak ayakkabılarınızı tek başlarına makineye atarsanız, ayakkabılarınızın hasar görmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden ya birkaç parça çamaşır ile birlikte makineye atın ya da yine her büyük markette bulunan ayakkabı yıkama filelerine koyarak makineye atın. Ayakkabıların yıkanması kokuya neden olan bakterilerin ölmesine, ayakkabıya işlemiş olan nemin temizlenmesine ve koku sinmiş parçaların tazelenmesine yardımcı olacaktır. Yıkama işlemi bittikten sonra ayakkabılarınızı dışarıya çıkarın ve hava alarak kurmasını sağlayın. Tekrar giymeden önce tamamen kuruduğundan emin olun.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir başlıklı içeriğimizde sizlere, ayakkabı kokularını gidermek için uygulaması kolay ve son derece etkili olan ipuçlarını verdik. Umarız içeriğimiz sizin için faydalı olmuştur. Aşağıda bulunan yorum kısmında yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Mutlu yaşamlar!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.