Ayakta Su Toplamasının Nedeni Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?


Gün içerisinde çok fazla ayakta duran kişilerin ayaklarında bir süre sonrasında su toplamaları meydana gelmeye başlar. Ayakta su toplamasının en büyük nedeni, ayakların uzun süre boyunca aşırı sıcak ve nem ile temas etmesidir. Özellikle de çok sıcak havalarda ayağı sıkan ve nefes almasını engelleyen ayakkabı giyen insanların ayaklarında sıklıkla su sporun görülebilmektedir.

Genel olarak en fazla su toplanan bölgeler ayakların parmak altlarıdır. Ayak baş parmağı altında su toplaması meydana geldiği zaman eğer ki ayakkabı ile sert zeminlere basılıyorsa ilk başta küçük olan su toplamaları çok kısa süre içerisinde büyür ve daha sonrasında da topuk ve ayağın alt bölgelerine yayılır. Birçok insan ayaklarda oluşan su toplamalarının geçmesi için onları iğne ya da sivri uçlu bir cisim ile patlatmak, onların iyileşme sürecini uzatacaktır. Bundan dolayı ayakta su toplaması çok büyükse hijyenik bir şekilde suyun çıkarılması gerekiyor. Ancak küçükse, bu su toplamalarına kesinlikle müdahale edilmemeli ve doktora gidilmelidir.

ayakta-su-toplamasıİnsanlar ayakta su toplamasını gidermek isterken bunu yalnızca suyu çıkartarak yapamazlar. Tahriş sonrasında meydana gelen bu su toplanmaları sonrasında ayakların ılık su ile iyice yıkanması ve ardından da antibakteriyel ve nemlendirici kremler ile ayağa masaj yapılmalıdır. Ancak her türlü önlem alınıyor ve buna rağmen su kabarcıkları çok uzun süreler boyunca ayakta kalmaya devam ediyorsa bunun nedeni yalnızca ayakkabıya bağlı değildir. Bakterilerden dolayı meydana gelen bu durumu ortadan kaldırmak için doktorlar ile iletişime geçmeleri büyük önem taşır.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Önlenir?

Bedenin bütün yükünü taşıyan organ olan ayakların sağlıklı ve sorunsuz olması demek, insanların rahat bir şekilde ayakta durması anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da kadın erkek fark etmez, herkesin ayakta su toplamasını önlemek için bazı şeyleri dikkatli bir şekilde yerine getirmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle yapılması gereken şey, doğru ayakkabı seçimi. Özellikle de yaz aylarında hafif, hava alan ve ayakları rahat bir şekilde, sıkmadan kavrayabilen ayakkabıların seçilmesi gerekiyor. Ayakların çok fazla terlememesi için ince ve kısa çoraplar tercih edilmeli. Havaların çok sıcak olduğu ya da kalın çorapların giyildiği dönemlerde ise 4 saat ara ile ayakların yıkanarak çorapların yenileri ile değiştirilmesi gerekiyor. Böylece ayakta bakteri oluşumu önlenecek ve su toplama durumu da ortadan kalkmış olacaktır.

ayakta-su-toplamasi-neden-olur-50dcc611bd258Küçük su kabarcıklarının oluştuğu fark edildiği zaman yapılması gereken şeylerin başında, bu kabarcıklar geçene kadar çok fazla yürümemek geliyor. Çünkü ayakta su toplaması tam anlamıyla geçmeden yürünmeye başladığı zaman bu su toplamaları nasıra dönüşecektir. Yürünmesi gerekiyorsa kısa aralıklar ile ayaklar yıkandıktan sonra, özel olarak hazırlanmış nemlendirici kremlerin sürülmesi gerekir. Böylece su kabarcıkları sertleşmeyecek ve nasır oluşmayacaktır.

Ayaklarının zarar görmesini engellemek isteyen insanların her banyo esnasında ayaklarını ponza taşı ile ovarak ölü derileri alması ve ayaklarına iyice masaj yapmaları gerekmektedir. Şimdilerde pek çok yerde satılan özel ayak nemlendiricilerinin banyo sonralarında ayaklara masaj yapılarak yedirilmesi sayesinde de ayaklar yalnızca pamuk gibi yumuşacık olmayacak, içerisinde bakterileri barındırmayacak, böylelikle de su toplaması sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.