Aybalığı Hakkında Bilgi


Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi’nde aybalığı adında bir balık yaşadığını biliyor musunuz? Dünyanın birçok denizinde de yaşayan Aybalığını tanımaya ne dersiniz?

Aybalığının ağız yapısı diğer balıklarınkinden çok farklıdır. Dişleri birbirine birleşik haldedir ve gaga biçimini almıştır. Ağzını tamamen kapatamadığından besinlerini çiğneyemez. Aybalığı besinlerini suyla birlikte ağzına alır. Sonra suyu dışarı atar ve ağzının içinde yutak bölümünde bulunan dişleriyle besinlerini parçalar. Denizanaları başta olmak üzere küçük balıklarla, yumuşakçalarla, kabuklularla ve yılanyıldızları gibi canlılarla beslenir.

Aybalığı genellikle açık kahverengi ya da gümüşümsü gri renkte, yassı vücutlu bir balıktır. Pulları yoktur, derisi kalın ve esnektir. Ağzından kuyruğuna kadar olan boy uzunluğu üç metreyi geçebilen bu balığın kütlesi de iki tonu aşabilir. Bu
balığın ilginç özelliklerinden biri kuyruğunun diğer balıklarınkinden farklı olarak yarım daire şeklinde olmasıdır.

Aybalığının üzerinde çok miktarda asalak canlı yaşar. Bazı küçük balıklar bu canlıları yiyerek aybalığının derisini temizler. Tıpkı bu fotoğrafta olduğu gibi. Aybalığı zaman zaman su yüzeyinin üzerine sıçrar. Bu hareketi asalak canlılardan kurtulmak için yaptığı düşünülüyor. Çünkü sıçrayıp suya düştüğünde üzerindeki asalaklar çevreye saçılıyor.

Aybalığının, denizin soğuk olan derin bölgelerindeyken düşen vücut sıcaklığını artırmak için güneşlendiği düşünülüyor. Su yüzeyindeyken aybalıklarının yüzgeçlerinden biri suyun dışına çıkar. Bu bazen aybalıklarının köpekbalığı zannedilmesine neden olur.

Aybalıklarında dişiler suya milyonlarca yumurta bırakır. Erkek aybalıkları bu yumurtaların üzerine spermlerini
bırakır. Böylece yumurtaların bir kısmı döllenir. Döllenmiş yumurtalardan larvalar çıkar. Larvalar yumurtadan
ilk çıktıklarında bir iki milimetre uzunluğunda olur. Üzerlerinde diken benzeri çıkıntılar vardır. Larvalar
büyüyüp gelişerek yetişkin aybalıkları haline gelir.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.