Aydın Gezilecek Yerler


Aydında gezilecek yerler

Aydın Kalesi: Aydın şehir merkezine hakim bir tepede Bizans yapısıdır. Osmanlılar döneminde onarım gören kalenin sadece kuleleri ayaktadır.

Sultanhisar: Aydın şhir merkezinin 35 km doğusunda bir tepe üzerindeki Anti Nyssa kentidir. Helenirstik dönemden kalma bu kentte; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait izlere rastlanır.

Magenisa: Aydın’a 37 km. uzaklıkta antik bir şehirdir. Antik kalıntılar; 3. asırdan kalma Artemis tapınağı ile 7. asırdan klama şhir surlarıdır.

Alabanda: Çine’ye 26 km uzaklıkta bulunur. ARaphisar Gölü kıyılarında kurulan bu kent bir Karya ŞEhri olması bakımından tarihi değer taşır.

Alinda: Çine’ye 31 km uzaklıkta bir Karya kentidir. En parlak dönemini Roma ve Biznas döneminde yaşamıştır. Alışveriş merkezi, Agora, su kemerleri ve şehir surları tarihi kalıntılarıdır.

Tralleis Antik Kenti: Topyatayğı sırtında kurulan b antik şehir Aydın’ın çekirdeğini teşkil eder. M.Ö. 2500 yıllarında kurulmuşturç 19. yy. da terk edilen şehir bugünkü yerine nbakledilmiştir. Bu anti şehirde birden fazla tarihi kalıntılar mevcuttur. Enfazla ziyaret edilen yerlerden biridir.

Millet: Büyük Menderes deltası üzerinde Balat köyü yakınında ilk çaın bir liman şehridir. Kıyıdan bugün 9 km. içeride bulunur. Roma, Bizans, Selçıklu devrine ait çeşitli tarihi eserler vardır. Açık hava tiyaitrosu, liman mendireği temelleri, delifi apollsu tapınağı, su sarnıcı, İmparatoruçe Faustine’nin hamamları, Roma ve Bizans dönemi eserleridir. Türk eseri ise ; Küçük İlyas Bey camiiidir.

Priene: Lidya, Pers ve Roma medeniyetlerine sahne olmuştur. Helenistik Çağın bir sahil kentidir. 13. ASırda terkedilmiştir. Smke2nn Güllübahçe köyü yakınında Balat ovasında yer alır. Eski bir liman şehir olan bu Antik şehir kıyıdan 5 km içeride bulunur. Büyük Menderes’in taşdığı alüvyonlarla kıyı ile ilişkisi kesilmiştir. Antik kalıntılar; Athena tapınağı, İzis ve Zeus tapınakları, Agorası 5000 kişilik tiyatrosu, Gimnazyumu, kale ve surları, pskoposluk kilisesi başlıca eserleridir.

Didim: Millet şehrinin güneyinde Yenihisar köyü yakınındadır. Apollon Kahini Tapınağı ile ünlüdür.

Aydın ve çevresinde Kurtuluş savaşı şehitleri anıtı, tarihi camiler ve çeşitli antik kalıntılar da mevcuttur.

 

Kaynak: https://www.jovdi.com/aydin-gezilecek-yerler/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.