Ayna tarihçesi, ayna hakkında bilgi


Çatalhöyük’te bulunan obsidiyen aynaların tarihi İO 6000 yılına kadar uzanmaktadır. Eski Mısır’da 2900, İndus’ta 2800, Çin’de 1500 yıllık metal aynalar bulunmuştur. Cam ayna Fenikeliler tarafından bulunmuşsa da, 13. yüzyıla kadar Avrupa’ya girmemiş ve modern zamanlara kadar yaygınlaşmamıştır.

ayna

Ayna hakkındaki inançlar üstünde Ayna Kırılması’ maddesinde duruldu. Aynaya Uygurlar közgü demişlerdi; Anadolu ağızlarında da şu adlar verilir: bakanak, bakar, bakbakı, düzenge, düzünge, düzüngü, gözgeç, gözgör, gözürge, gözüngü, gözünke, kılıklık, yüzgörgü, yüzgörgüsü, yüzügör, yüzgü, yüzüğü.

17. yüzyılda Osmanlı dünyasında aynalı köşk ve kasrlar yaptırmak moda olmuştu. IV. Mehmed’in (1674-87) Edirne’de yaptırdığı duvar ve tavan süslemeleri aynalı köşkü taşra ve halk mimarisinde de taklit edilmişti. III. Ahmed de 1717’de Hasköy’de Aynalıkavak Sarayı’nı yaptırdı. Aynalar Venedik’ten gönderilmişti. 18. yüzyılda boy aynaları halen krallar arasında hediye edilebilecek değerdeydi. 1762’de Avusturya, 1777’de Leh kralları padişahlara ayna hediye etmişlerdi; bu listeye Napoleon da dahildir.

Tuvalet masaları, banyo ve hollerde, konsol üstlerindeki aynalardan başka masa aynaları, kadın çantasının değişmez eşyası el aynaları veya arkası kuş ve horozlu cep aynaları evlerde, üstümüzde, dikiz aynaları arabalarda bize bakıyor. Pamuk Prenses Masalı’nın aynası içinse “inanç” bölümüne bakacaksınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.