Aziz Nesin Kimdir?


Aziz Nesin, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi mizah yazarlarından biridir. Dünyaca ünlü yazarın gerçek adı Mehmet Nusret’tir. eserleri yabancı dile en çok çevrilen Türk yazarlardan dördüncüsüdür. 1915 yılında İstanbul’da doğan Aziz Nesin’in hayatı haksızlıklarla, mücadelelerle geçmiştir.

Kuleli Askeri Lisesi’nden sonra Kara Harp Okulunu bitirerek subay oldu. ancak “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle, aslında düşüncelerinden dolayı ordudan uzaklaştırıldı.

Aziz Nesin askerlik mesleği son bulduktan sonra bakkallıktan fotoğrafçılığa, gazetecilikten yayımcılığa kadar pek çok iş yaptı. ancak onun asıl mesleği yazarlıktı. oldukça çalışkan bir yazar olan Nesin, arkasında pek çok eser bıraktı. ordudan ayrıldıktan iki yıl sonra Sabahattin Ali ile birlikte Markopaşa adında çıkardığı mizah dergisi büyük bir ilgi uyandırdı. ancak ne var ki bu ilgiye karşılık dergi resmi makamlar tarafından çeşitli gerekçelerle kapatıldı. Merhumpaşa, Malumpaşa gibi farklı isimlerle yayın hayatına devam etse de tekrar kapatılmaktan kurtulamadı.

Aziz Nesin
Aziz Nesin

düşünceleri, savunduğu görüşleri sebebiyle bir çok kez yargılanıp hapis ve sürgün cezalarına çarptırılan Aziz Nesin yazmaktan vazgeçmedi. mizah öykülerinde toplumdaki çarpıklıkları, bozuklukları mizahi bir şekilde büyük bir ustalıkla anlattı. güldürürken düşündürdü.

Aziz Nesin sadece mizah öyküleri değil, romanlar, tiyatro oyunları yazdı, çocuk kitapları ve şiir kitapları yayınladı. yazarlık alanında oldukça verimli olan aziz Nesin yurt dışında çeşitli ülkelerde pek çok ödüle layık görüldü. Kimsesiz ve fakir aile çocuklarını okutmak için 1972 yılında Nesin Vakfını kurdu ve kitaplarının tüm gelirlerini bu vakfa bağışladı.

1983 yılında sağ kolu ve sağ bacağı felç oldu. sol eliyle yazmayı öğrendi. inanç ve azimle bir süre sonra bu rahatsızlığı yenmeyi başardı. 1993 yılında Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a gitti. burada 35 kişinin yanarak can verdiği Madımak Oteli katliamından sağ kurtulmayı başardı. 1995 yılında İzmir Çeşme’deyken geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. vasiyeti gereği tören yapılmadan defnedildi ve yeri belli olmayacak şekilde Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü.

geride bıraktıklarıyla ölümsüzleşen Aziz Nesin’in önemli eserlerinden bazıları şunlardır;

Fil Hamdi, Kazan Töreni, Hangi Parti Kazanacak, Toros Canavarı, Bir Koltuk Nasıl Devrilir, Biz Adam Olmayız, Sosyalizm Geliyor Savulun, Vatan Sağolsun, Benim Delilerim, Rüyalarım Ziyan Olmasın, Aşkım Dinimdir, Zübüklüğün Sonu Yok…

Romanları: Gol Kralı, Zübük, Şimdiki Çocukları Harika, Tatlı Betüş, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.