Aziz Sancar Kimdir?


Türkiye son zamanlarda yeni bir isimle çalkalanıyor. Bu isim, Aziz Sancar… Bütün medya organları kesintisiz olarak bu ismi gündeme taşıdı. Bunun nedeni, elbette ki Aziz Sancar’ın erişilmesi zor başarısı… Bu başarı, Nobel ödülünü almak… Nobel ödülünü alan ikinci, bilim alanında alan ilk Türk vatandaşı olan Sancar, bu başarısı ile tarihi bir başarı elde etmiş oldu. Nobel ödülünü ilk kez Orhan Pamuk, edebiyat alanında almıştı. Peki 1946 yılında, Savur’da doğan Aziz Sancar kimdir? Çok merak edilen bu sorunun cevabını, yazımızda vereceğiz. Öncelikle Sancar’ın bir bilim adamı olduğunu söylemekle yazımıza başlayalım.

Aziz Sancar Hayatı

aziz sancar

Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalışan Sancar, DNA üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinmektedir. Sancar Nobel ödülünü de yine bu çalışmalarından biri nedeniyle kazanmıştır. Hücrelerin hasar gören DNA’lara karşı tutumlarını ve bu esnada oluşan genetik bilgiyi araştıran ve haritalaştıran Sancar, bu çalışması nedeniyle Nobel’e layık görülmüştür. Sancar ile birlikte bu ödülü iki farklı isim daha almıştır. Mardin’de doğan Sancar, İstanbul Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını Dallas’ta yapan Sancar, doçentliği ise Yale Üniversitesi’nde almıştır. Aziz Sancar’ın ömrü boyunca yaptığı çalışmalar, 415 bilimsel makale ile birlikte 33 farklı kitabın ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.

Aziz Sancar Türk Evi

aziz sancar
Aziz Sancar

Aziz Sancar’ın eşi de kendisi ile aynı alanda çalışan bir bilim insanıdır. Aziz Sancar, uzun yıllar önce ABD’de okuyan Türk öğrencilere yardım amacıyla Aziz Sancar Vakfı’nı kurmuştur. Eşi ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sayesinde Türk ve Amerikan ilişkilerinin de gelişmesine olanak sağlayan Sancar’ın, ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde, Caroline Türk Evi isminde bir öğrenci misafirhanesi vardır. Aziz Sancar Türk Evi olarak da bilinen bu misafirhane, ABD’de okuyan Türk öğrencilere maddi ve manevi yardımlar sunmaktadır. Sancar, Nobel ödülü ile birlikte 2.8 milyon liralık ödüle layık görülmüştür. Bu ödül yapılacak törenle 10 Aralık 2015 tarihinde kendisine sunulacaktır.

Aziz Sancar Nobel Ödülü

aziz sancar

Aziz Sancar Nobel ödülü sayesinde Türkiye’nin ve bütün dünyanın gündemine, bir anda girdi. Yaşayan önemli değerlerden bir tanesi olduğunu, kısa bir zaman önce tescil eden bu bilim adamı, her zaman Türk olduğunu söyleyen ve bunu dile getirmekten gurur duyan bir kişidir. Ödül sahiplerinin açıklanması ile birlikte Sancar, yaptığı bütün mülakatlarda ödülü bir Türk olarak gururla aldığını paylaşmıştır.

Aziz Sancar’ın bu büyük başarısı Türkiye’de de büyük bir yankı uyandırmıştır ve Sancar, uzun vakitler boyunca medyadan düşmemiştir. Sancar’ın aldığı bu ödül, yaptığı çalışmaların daha yakından takip edilmesine de neden olmuştur. Sancar’ın kanser üzerine çalışmalar yürüttüğü de herkes tarafından bilinmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.