Azot Döngüsü Nedir Nasıl Gerçekleşir Kısaca Konu Anlatımı


Azot Döngüsü nedir ne demektir? Azot Döngüsü hakkında slayt kolay çizim animasyon, biyoloji basamakları açıklaması, basit ve resimli anlatım kısa özet.

Biyolojide (fen bilgisi dersinde) ve coğrafya dersinde sıkça karşınıza çıkan azot döngüsünü kısaca açıklamak gerekirse; doğada bulunan azotun hayvan, bitki ve madenler arasındaki dağılımını saptayan döngü şeklinde ifade edebiliriz.

Azot Döngüsü Canlılar İçin Önemi

Azot Döngüsü

Azot proteinin temel bileşeni olduğundan dolayı canlıları oluşturan hücrelerin de temel bir bileşeni diyebiliriz. Yani azot olmadan canlılık da olamaz.

İnsan vücudunda bulunan protein, vitamin ve nükleik asitlerin içinde yüzde 15 oranında azot bulunmaktadır. Dünyanın atmosferinin ise yüzde 78’i azottur.

Canlılar azotu doğrudan kullanamaz ama azot döngüsüyle kullanmaktadırlar. Azot döngüsü sayesinde doğada normalde gaz halinde olan azot döngüye girerek toprakta azot tuzuna dönüşür. Bunun iki farklı türü bulunmaktadır.

Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

Birinde havadaki azot yağmur, şimşek ve yıldırım aracılığıyla nitrik aside dönüşerek yere iner ve topraktaki bakteriler bu azotu azot tuzuna çevir. Bitkiler de azot tuzunu kullanmaktadır.

Diğerinde ise azot bakterileri havadaki serbest azotu direk olarak toprağa çekerek orada azot tuzuna dönüştürür. Azot tuzları suda kolayca çözündüğü için bitkiler kökleriyle bu azotu emerler ve fotosentezde kullanarak bitkisel protein oluştururlar.

Biz insanlar ve diğer hayvanlar da bu bitkisel proteinlerle besleniriz. Böylece bu protein daha sonra hayvanların vücudunda hayvansal proteine dönüşür.

Azot döngüsünün devam edebilmesi için azotun yeniden serbest halde atmosfere salınması gerekir. Bunu da hayvanlar öldükten sonra onların cesetlerini ayrıştıran azot bakterileri yapar.

Azot Döngüsü Bozulursa Ne Olur?

Anlayacağınız azot canlılık için hayati öneme sahiptir ve dünya üzerindeki hayatın devam etmesi için olmazsa olmazdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.