B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Ve Tedavisi


B12 vitamini vücuttaki birçok programın düzgün bir şekilde çalışması ve beyin aktivitelerini doğru bir şekilde yapması için gereklidir. B12 vitamini eksikliği bu yüzden çok ciddi hastalıklara neden olmaktadır. B12 eksikliği olan hastalarda halsizlik, uyku ihtiyacı, konsantrasyon bozukluğu, anlamada güçlük hatta ileri vakalarda bayılma gözlemlenir. Eğer tedavi edilmezse beyin dokularına ciddi zarar verebilir. B12 eksikliğinin tedavi edilmemesi durumunda ileri yaşlarda alzeimer riskini artırdığı saptanmıştır. Bu sebeple B12 eksikliği olduğunu düşünen kişiler vakit kaybetmeden doktora gitmelidirler.

B12
B12

B12 Vitamini Nedir Ve Ne İşe Yarar

B12 vitamini suda çözülebilen, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan bir vitamindir. Ayrıca B12 kan hücreleri yapımında görev alır. Doğurganlığın devam etmesini sağlar. Bunların yanında saç ve tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasına ve oluşmasına yardım eder.

Ayrıca yaşam için gerekli enerji B12 vitamini ile karşılanır. B12 vitamini eksikliği görüldüğü zaman saçlarda anormal şekilde dökülme, saç ve tırnakların zayıflaması, tırnaklarda kırılma gözlemlenir. Kronik yorgunluğun baş göstermesi sürekli halsizlik ve aşırı kilo kaybı B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bu sebeplerle B12 vitamini eksikliğiyaşamın devam etmesinde çok önemli görevler üstlenen bir vitamindir.

B12 Vitaminini Hangi besinlerden Karşılayabiliriz

B12 vitamininin bulunduğu besinler et, süt, balık, peynir ve yumurta gibi besinlerdir. Tahıl, nohut, fasulye, ekmek gibi ürünlerde ise B12 vitamini bulunmaz. Tahıl türü besinlerle beslenmek ve tek yönlü beslenmek B12 eksikliğini meydana getirir. Bu yüzden özellikle kırmızı et ve süt ürünleri tüketimini artırmak gerekir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

B12 vitamini eksikliği fazla olmayan kişilerde beslenme tedavisi ile hızlı bir şekilde tedavi yöntemi kullanılabilir. Bu hastalarda beslenme alışkanlıkları B12 vitaminin fazla olduğu gıdaları almaya sevk ederek daha çok kırmızı et ve süt ürünleri almaya teşvik edilerek hızlı ve kolay bir tedavi yöntemi uygulanır. B12 vitamini eksikliğinin fazla olduğu kişilerde ise ilaç ve iğne yoluyla tedavi yöntemi kullanılır. Ancak bu tedavi beslenme ile desteklenmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.