Baba Nasıl İkna Edilir?


Bizimki gibi ataerkil aile yapısına sahip olan toplumlarda evde alınacak kararlarda genelde son sözü babalar söyler. Zaman ilerledikçe ve dünyaya açıldıkça özgürleşen beyinler evde baba engeline takılırlar ve bu neredeyse hepsini çileden çıkarır.

Bu noktada kavga edebilirsiniz, hatta rest çekebilirsiniz babanıza; fakat uzun vadede baktığınızda bu hem sizi hem de diğer aile bireylerini üzecek bir yaklaşımdır. Onun yerine güzellikle sorunları halletmek hem içinizi rahatlatır hem de evde gerilimli bir ortamın oluşmasına mani olur.

Babanızı nasıl ikna edebileceğiniz kısmına gelirsek; babanızın karakteri burada çok önemlidir. Eğer duygusal ve inatçı biriyse; bir kere reddettiği bir şeyi kolay kolay kabul etmeyecektir. Bu nedenle konunun önce olumlu yanlarını söyleyip yumuşamasını sağlamak ardından olumsuz kısımlarına geçmek daha yararlı olacaktır. Mesela “Ben arkadaşıma ders çalışmaya gitmek istiyorum” dan önce “Arkadaşımın babası polismiş ya da arkadaşımların oturduğu sitenin güvenliği çok iyiymiş” gibi babaların hassas olduğu noktalarda içlerini ferahlatarak söze girmek konuşmanın gidişatı için faydalıdır.

Partiye gitmek için izin isterken de “Arkadaşımın ailesi beni eve bırakacak” ya da “Partiye hocalarımız da katılacak” veya “Partide alkol olmayacakmış” demek kapıları biraz daha aralayacaktır. Arkadaşlarınızla tatile gitmeyi konuşacağınız zaman ise biriktirdiğiniz parayı harcayacağınızı veya arkadaşınızın ailesinin de sizinle olacağını söylemek, yardımcı olacaktır.

Eğer babanız anlayışlı ve sizin geçtiğiniz yollardan geçmiş biriyse; ona karşı böyle hesaplarla gitmeniz ters tepebilir. Bu nedenle ne istediğinizi açıkça söyleyip durumun avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmak çok daha sağlıklı olacaktır. Bu karakterdeki babalar eğer size zarar gelmeyeceğinden ve koşulların güvenli olduğundan emin olurlarsa izin vereceklerdir.

Tabii her şeye rağmen izin vermeyebilirler. Böyle bir durumda hem yaşın verdiği kuralları yıkmak arzusuyla hem de arkadaşların arasında dışlanmamak için yalana başvurmayı düşünenler olabilir. Ancak pek çok tecrübeyle de sabittir ki, yalanlar uzun süre gizli kalamaz ve Murphy kanunları gereği o gün olmayacak binbir türlü aksilik çıkar. Bu nedenle her şeye rağmen yalan söylemekten kaçınmak gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.