Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?


Babalar günü ne zaman kutlanır?

Babalar günü tüm dünyada haziranın 3. pazar günü yani 21 haziran‘da kutlanmaktadır.

Babalar günü nasıl ortaya çıktı?

1990 yılında Washington’da 6 çocuğunu tek başına büyüten ve hayatını çocuklarına adayan baba William Smart sayesinde babalar günü düşüncesi ortaya çıkmıştır. Doğum sırasında annelerini kaybeden çocuklara tek başına William, çocuklarını tek başına büyütmüştür. Ahde vefa gösteren 6 çocuğundan biri olan Sonara Bruce Dodd babasının doğum tarihi olan 5 haziran gününün babalar günü olarak kutlanması için çalışmalara başlamış, ancak o tarihe yetişemediği için 21 hazirana ertelenmiştir.

Böylelikle babalar Günü ilk kez, 19 Haziran 1910‘da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Daha sonra yavaş yavaş ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmaya başlamıştır. 1966 yılına gelindiğinde o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl 21 Haziran Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını belirten bir bildiri yayınlamıştır.

O günden bu güne kadar tüm dünyada yaygınlaşan Babalar Günü, 21 Haziran Pazar günü kutlanmaya başlandı. Çeşitli hediyelerle, eğlencelerle kutlanan Babalar Günü, çocukların babalarına sevgilerini göstermeleri için özel bir gün. Birçok duyguyu tek bir başlık altında toplayan Babalar Günü tüm dünya çocukları tarafından her yıl kutlanmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.