Bahar Yorgunluğu Nedir? Ne Yapmalı?


Bahar yorgunluğu genel bir isteksizlik halidir. Vücut uzun bir kıştan çıktığı için adaptasyon sorunu yaşamaktadır. Havaların erkenden karardığı bir dönemden çıkıldığı için bu dönemde meletomin hormonu dediğimiz bütün sistemimizi dengeleyen uyku hormonları ile ilgili hormonal bir takım değişiklikler yaşanılmaktadır. Böylesine geçiş dönemlerinde daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyoruz. Baharın gelişi, güneşin eve erken girmesi ile vücudumuzun dengesi şaşıyor ve vücudumuzun ritmi bozuluyor. Biyolojik ritmin adapte olana kadar üzerimizde rehavet, kas ağrıları, baş ağrıları gibi bahar yorgunluğuna atıfta bulunduğumuz semptomlar ortaya çıkıyor.

Bahar yorgunluğu kimlerde görülür

Bahar yorgunluğu herkeste görülebilir. Biyolojik saat çok önemlidir. Genelde havayolları şirketlerinin en büyük strateji konusudur. Kişilerin biyolojik saatlerine bağlı olarak bazı uçak kazaları açıklanamaz, orada ki çalışanların sağlıkları çok önemlidir, fizyolojik tepkimedir.

Bahar yorgunluğu mu? mevsimsel depresyon mu?

Bütün mevsimsel geçişlerinde bazı psikiyatr hastalıklar meyanda gelebilir, bahar yorgunluğu mevsimsel depresyon ile karıştırılmaması gereken bir durumdur. Bahar aylarında hep aynı dönemlerde tetiklenmesi bize bahar yorgunluğu hatırlatmaktadır. Mevsimsel depresyon ile bahar yorgunluğunu ayırmamız gerekiyor. Bazen bahar yorgunluğu diyerek geçilen durumlar önleyici tedavilerin gecikmesine sebep olmaktadır. Depresyon ve bahar yorgunluğu ayrı şeylerdir. Depresyon kişinin hayatını sıkıntıya sokar ama bahar yorgunluğu hepimizin fiziksel strese psikolojik strese, tükenmişlik sendromuna bağlı olarak mevsim geçişlerinde bir tık daha istemsiz olacağımız bir durumdur.

Bahar yorgunluğu belirtileri

– Halsizlik

– İsteksizlik

– Uykusuzluk

– Ruhsal gerginlik

– Kas ağrıları

– Baş ağrısı

– Hazımsızlık

Ne yapmalıyız?

– Bol sıvı tüketin

– Egzersiz yapın

– Dengeli beslenin

– Sigarayı bırakın

– Alkolü azaltın

Bahar yorgunluğunun süresi ne kadardır?

Mevsim geçişlerinde başalar 2-3 hafta seyreder ve sonrasında kendiliğinden geçen bir durumdur. Genel bir isteksizlik yaşatır ama şiddeti fazla değildir. Kişinin günlük hayatını etkiliyor ise orada mevsimsel depresyondan bahsedebiliriz.

Kişi genel olarak iş tatminsizliği yaşıyor ise baharın havasından da beslenerek ruh dünyası daha da kötü oluyor ve bu da tükenmişlik sendromuna yol açıyor.

Bahar yorgunluğu herkesin vücudunun adaptasyonu ile ilgilidir. Uyum sürecinde çeşitli stres kaynaklar ile karşılaşıyoruz, stres, trafik, hava kirliliği, fiziksel olarak çekilen sıkıntılar, metropole bağlı sorunlar bu dönemde tetikleniyor ve şiddeti biraz daha artıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.