Bakır Rengi Nerede Kullanılır?


Kızıl ve kahverengi arasında, parlak ve canlı renk kategorisine giren bakır rengi, son yıllarda birçok alanda kullanılmaya başlanan popüler tonlardandır. Saç modasından ev dekorasyonuna, giyimden aksesuara kadar oldukça geniş bir yelpazede tercih edilir hale gelmiştir..

Bakır Rengi
Bakır Rengi

Bakır rengi, sade ve yalın ev dekorasyonlarında duvarlarda temel renk olarak kullanılarak modern bir görünüm elde edilir. Tezat renklere sahip kombinasyonlarda küçük aksesuarlara rengini vererek çarpıcı bir şıklık oluşturur. Yeşil, mavi, turuncu, kahverengi ve siyahın tonlarına oldukça yakışan bu renk, evin her bölümünde aydınlatıcı ve dekoratif ürün olarak kullanılabilir.

Eskiden beri kullanılan bakır gereçlerden dolayı bu renk mutfakta da tercih edilir. Ancak bakır rengi kullanımı bu şekilde sınırlandırılmamalıdır. Dekorasyonda bakır rengi dokunuşlar görmek isteyenler için evin pek çok alanında bu rengi kullanmak mümkündür. Salon koltuklarının üzerindeki yastıkların rengi ya da duvarlar bu tonda tercih edilerek, evde hâkim olan renklere yardımcı olması sağlanabilir. Salon ve mutfak dışında banyolarda da şık ve özenli bir görünüm için parlak bakır renkli fayanslar ve taşlar kullanılabilir.

Ev dekorasyonunda ağır bir hava ve şık bir atmosfer oluşturan bakır rengi, kıyafet tercihlerinde de uygun renklerle kombinlenince ortaya hoş bir görüntü çıkar. Mavinin her tonu, siyah ve bej renkli elbiseler için ise takı veya çantada bakır rengi tercihi, sadeliği şıklığa taşır. Yaz aylarında, tatil dönüşü bronzlaşmış tene ise bakır renkli kombinler oldukça yakışır.

Son birkaç yılın trendleri arasında yer alan bakır tonları saç modelleri için oldukça sık tercih edilir. Cilt rengine uygun, doğru bir ton tercih edildiğinde oldukça çekici bir görünüm sağlanır.

Yapılan araştırmalara göre renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri vardır. Sevilen renkler kişide iyileştirme gücüne sahipken, sevilmeyen renkler enerji yoksunluğuna sebep olur. Sonbaharın renklerini temsil eden bakır rengi, çarpıcı ve etkileyici bir enerji verir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.