Başarılı bir iş görüşmesi için tavsiyeler


İş görüşmesinde adaylar öncelikle doğal davranmalı, olduklarından farklı bir insan davranarak karşıdaki insanları etkileyemezsiniz. Karşındaki insanlar profesyonel görüşmecidirler. Bundan dolayı bütün hareketlerinizi tek tek inceleyeceklerdir. Bu yüzden doğal davranmadığınız taktirde bunlar ortaya çıkacaktır.

Nasıl giyinmeliyiz?

Beklerken ilk etapta bacak bacak üzerine atmamak ve kurumun yapısına göre giyinmek çok önemli. Eğer geleneksel bir kurum ise klasik, yaratıcı bir sektör ise kendi tarzınızı giyiminize ekleyebilirsiniz

Vaktinde gitmek

İş görüşmelerine vaktinde gitmek artı puandır. Eğer geç kalacaksak haber vermeliyiz. Eğer görüşmeye vaktinde gitmezseniz işi önemsemediğiniz ve sözünüzde durmadığını anlamı çıkacağından daha ilk intibada telafi edilmez bir olumsuzluk meydana gelir.

Bekleme salonunu iyi değerlendirin

Gittiğiniz kurumda bekleme salonundaki duruşunuz ve kendinizi motive etme şekliniz çok önemli. Beklerken kendinize güveninizi gözden geçirin ve beyninize olumlu sinyaller yollayın. Beklerken oradaki çalışanlar ile samimi olmaya çalışmakta size puan kaybettirebilir.

Düşüncelerinizi kontrol edin

Mülakata gelen kişi olarak güven veren bir saygı içerisinde olmamız gerekiyor.Beynimizde şu şekildedir; psikolojide bir düşünce vardır, duygu ortaya çıkar ve davranışa döner. Eğer sizi üzeceklerini düşünürseniz bu düşünce duyguya dönüşür ve sonunda davranışa döner. Bu süreci iyi bir şekilde yönetmek için olumlu düşünmek ve moral bozmamak çok önemli.

Olumlu düşünün

Mülakata girecek kişi sorulara yanıt veremeyeceğini değil o mülakatın iyi geçeceğini ve mülakatın güzel sonuçlanacağınızı düşünmelidir. Eğer olumsuz düşünürseniz, olumsuz tepkimeler vermeye sebep olur bu da insan kaynakları tarafından rahatlıkla gözlenmektedir.

İşi layıkı ile yapabilecek meselelere hakim de olsak olumsuz tavırlar karşı tarafta güvensizlik olarak algılanmaktadır. Görüşme öncesinde iyi hissetmiyorsanız dahi ayaklarınızı ve kollarını açarak başınızı dik tutarak görüşmeden önce stres seviyenizi düşürecektir.

Görüşme sırasında göz teması kurun

Görüşme sırasında göz teması kurmak çok önemlidir. Göz teması sizi yoracaktır bundan sonra burun arası ve gözün altına odaklanmamız sizi rahatlatacaktır. Mülakat sırasında sözlü ve sözsüz iletişimin uyumlu olması size artı puan verecektir.

Açık beden dili, dik duruş ve gülümseme

Mülakata girdikten sonra açık ve rahat beden diline sahip olmak önemlidir. Dik duruş ve omuzlar genişliğinde açılmış bacaklar ve yüzde yumuşak ifade ile tebessümün olması karşı tarafın bize rahatlıkla ulaşabileceğimizi ve bizim ondan gelen teklifi kabul edeceğini gösterir. Bu duruş karşı taraf ile herhangi bir şeyi müzakere edeceğimizi gösterir.

Aşırı özgüven zarardır

Görüşme esnasında aşırı rahat, aşırı özgüvenli görüntü çizmek karşı tarafta rahatsızlık yaratır. Eğer kendinizi beğenme düzeyiniz düşmeye başlarsa terleme ve kızarma oranınız artacaktır. Bunu engellemek için aşırı özgüvenli durmaya çalışmak yanlıştır. Kendinizi beğendirmeye çalışmakta doğru değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.