Baskı Devre (pcb) Nedir, Nasıl Yapılır?


Elektronik devrelerin tasarımdan somutlaşmaya adımı olan baskılı devre kartları (Printed Circuit Board ya da kısaca PCB) yüzeyinde bakır hatların, elemanların monte edilebilmesi için delikli ya da deliksiz pad’lerin (adaların) bulunduğu genelde bakırdan plakete verilen isim. Evde ya da okulda adım adım baskılı devre kartı nasıl çıkarılır, kısaca yazdık:

Başlamadan önce, PCB çıkarmak için bir çok yol mevcut. Bu yollardan bazıları profesyonel ve fabrika ortamı gerekli. Bizim burada anlatacağımız yol basit, evde ya da okulda uygulanabilir ve başarılı sonuçlar alabileceğiniz bir yöntemdir.

PCB (Baskılı Devre Kartı) Çıkarma Aşamaları:

Baskı Devre

1. Elektronik Devre Tasarımı: Devrenizin şemasını bilgisayar ortamında tasarlayın. Elektronik devre tasarım programlarına en yaygın örnek Proteus ISIS ya da Electronic Workbench’tir. Aşağıdaki resimde ISIS’te yapılmış bir devre şeması tasarımı görülüyor:

2. PCB (Baskı Devre) Tasarımı: Tasarladığınız elektronik devreyi baskı devreye çevirebilmek için öncelikle devre şemanızın PCB’sini çıkarmalısınız. Bunun için PCB tasarım programlarından faydalanırız. Mesela Proteus ARES, Eagle ya da Altium Designer.

3. Baskı Devrenin Plakete aktarılması: Baskı devrenizi parlak bir kağıda (örneğin el işi kağıtlarının beyaz olan yüzeyine) LAZER YAZICI kullanarak çıktı alınız. Parlak kağıt ile bakır plaketin bakırlı yüzeyi birbirine bakacak şekilde yapıştırıp laminasyon cihazı ya da ütüyle üstünden 10-15 kere geçiniz (Ütü iyice ısınmış olmalıdır). Böylelikle kağıttaki toner hatlar plakete geçecektir.

4. Plaketin Asite atılması: Plaketinizdeki bakır hatların ortaya çıkması için plaketi Hidrojen Peroksit ve Hidroklorik asit karışımında bekletmek gerekiyor. Eczanelerde satılan Perhidrol ve marketlerde satılan Tuz Ruhu bahsettiğimiz bu karşımı elde etmenize yeter. Perhidrol – Tuz ruhu oranı 1/4 ya da 1/5 olmalı. Perhidrolünüz en az %30’luk olmalı aksi halde bakırlar erimez. Ortaya çıkacak gaz tehlikeli olduğundan kesinlikle solumayınız, bu işlemi açık havada yapmakta fayda var.

5. Deliklerin delinmesi ve montaj:Eğer SMD eleman kullanmıyorsanız malzemelerinizin lehimlenmesi için plaketin yüzetindeki pad’lere delik delmek gerekiyor. Uygun bir matkap ucuyla gerekli yerlere delikleri delin, malzemelerinizi yerleştirin ve lehimleyin!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.