Bebeğim Kusuyor Ve Halsiz Neden Olabilir?


Kusma ve bulantı her hangi bir hastalık değildir. Bir çok hastalığın ortak bulgusudur. Birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. artık kusma kendi başına bebeğin konforunu bozar sıvı kaybına neden olur hipertansiyona neden olabilir. bir çok ilacın yan etkisi olarak karşımıza gelebilmektedir. işte zehirlenmeden olabilir. Ortamdaki hava kirliliği ile kusmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle kusma kendi başına bir hastalık değildir.

bebek

Bizim için bir semptom yani bir bulgudur. Bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. bir yaşındaki olan bebeklerde kusmada en sık görülen viral enfeksiyonlardır. işte bağırsak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, Üst solunum yolu enfeksiyonu, Orta kulak iltihabı, İdrar yolu enfeksiyonu kusmanın en sık nedenleridir. İlişki anormaller ve bağırsaklar’da tıkanıklık apandisit ve bağırsak düğümlenmesi kusmaya neden olabilmektedir. Santral sinir sitemi ile ilgili ilişkili sorunlar menenjit, beyin kanaması kusmaya neden olabilir. Metabolik hastalıklar kusmaya neden olabilir. şeker hastalığı gibi lohullusal ve kusma ile karşımıza gelebilir. Bebek ilaç kullanıyorsa ilacın yan etkisi olabilmektedir. Bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. En sık görülen bir neden yeni doğan bir bebekte fizyolojik kusmadır’ki yeni doğan bebeklerin %60 ı kusa bilmektedir. 5 aya kadar.

İkinci bağırsak enfeksiyonudur. Ayırt edici tavırda kusma şekli bizlere nasıl bir yol gösterir eğer bebek fışkırarak kusuyorsa genelde iki üç ay civarındaysa bebek pirostos dediğimiz mide çıkışını idiallik oluşmuş olur. Kusma safralı ise yeşil bir kusması varsa ince bağırsak veya kalın bağırsak tıkanıklık yada tıkanıklığa gelen bir durum vardır. Kusması kahverengi veya kanlı ise midede veya gaz suyu testisinde tıkanıklık olmuş olabilir. Bir kanamaya bağlıdır. Yine bazı üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında zaten veya bronşit sırasında bronşit illede besinin emilimi gecikiyor. Bebekler’de mide talimasyonu oluşmaktadır. Bebek kustuğu zaman balgamlı kusuyor olabilir.

Bebekte Hangi Kusma Normal Kabul Edilebilir?

Bebek zorlanmadan kusuyorsa bu regürjitasyon olarak kabul edilebilir. Yada fizyolojik reflü diyebiliriz. Zorlanmadan kusma regürjitasyon yeni doğan bebekler’de 30-40 bebekte vardır. 3 ay civarındaki bebekler’de 50 bebekte vardır. 4 aylık bebekler’de %70 vardır. genelde regürjitasyon altı aydan sonra azalma başlar. Bebek bir efor sarf etmiyorsa beslendikten sonra ağız kenarında azar azar anne sütü akmaya başlıyor. Bu Fizyolojik kusmadır.

Mide çok dolduğu zaman Yemek borusu ile mide arasındaki kaslar tam gelişmediği için fizyolojik olarak geriye doğru kaçak olabilmektedir. Biz buna regürjitasyon adı olarak demekteyiz. Yani efor sarf etmeden bebeği rahatsız etmeden olan bir kusma olduğu için bu fizyolojik bir kusmadır. Ancak bu kusma genelde miktar olarak çok kusma oluyorsa Kustuğu zaman bebeği rahatsız edilecek bir halde oluyorsa Burada anne beslendikten sonra 10dk’ya kadar bebeğini dik tutması gerekir. Yatış pozisyonuna dikkat etmek gerekir. kafası bir 30-40 derece yukarıda olacak Sağ yanına veya sırt sırt yatırmayı tercih etmelidir. bunların faydası olacaktır.

Eforsuz kusmada hastalıklar dışında fizyolojik olduğu için bazı problemler anneni beslenmesi’de kusma şeklini artırabilmektedir. Mesela Anne çok kola içiyorsa veya çay Kafeinli besinler bebekteki regürjitasyon artırabilir. Kuru yemiş çok tüketiyorsa gelişmede’de bu reflüler olabilir. Bebek fizyolojik reflyü artırabilir. eğer anne çikolata çok tüketiyorsa kusma ilimini artırabilir. bide katkı içeren veya sosis, sucuk, salam cips gibi besinler. Özellikle inek sütü burada önemli bir faktördür. Annenin tükettiği süt ürünleri bebeğin kusma ilimini artırabilir. yumurta bebeği etkileyebilir kusma ilimini artırabilir. Fizyolojik kusmada bir çok değerini ekleyebiliyoruz ama şu ama bebeklerin yarısı 3 5 ay kusabilir. kustuğu zaman akciğerine kaçırmamasından dolayı mutlaka yarım saatlik tutacağız. buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bebeğin Kusması Nasıl Azaltılır?

Eğer bebeğimiz bir kez kustuysa  ilk kez arka arkaya kustuysa herhangi bir enfeksiyona bağlı olduğunu düşünüyorsa bebekte kusmanın yanında dalgınlık yoksa kafa travması hikayesi yoksa, Çok yoğun bir ateşi yoksa halsizliği yoksa ve ciddi sorunları düşündürecek işte kanlı kusması veya kanlı ishali yoksa bir iki kez kustuysa ama aktiviteleri çok iyiyse sıvı kaybı olmaması için kustuktan sonra bir iki saat beslemiyoruz. çünkü midesinin dinlenmesi gerekmektedir. ikincisi kusmadan sonra su vermemekteyiz. direkt su verdiğimiz zaman zaten kalorisi olmayan bir sıvıdır. ve bebeğin kusmasını dahada artıracaktır. kusma ile genelde bebek kalori kaybına neden olmaktadır. Besinde bağırsaklar’da emilmediği için bebek yeterli kalori alamamaktadır. bir iki saat bekledikten sonra eğer anne sütü alan bir bebekse Annesi normalde daha kısa emzirecek tir.

Ek besin alan bir bebekse veya çocuksa oral elektrik silisyonu verebilir. Eğer bunlar yoksa kalorisi olan sıvı şeyler örnek olarak mesela elma suyu verilebilir. azar bir şekilde ama.  Bebek kustuktan sonra diyelim’ki 15-20 dk bekledik 15-20 sisi bebek aldığını tölere ettikten sonra azar azar beslenmesine devam edileceğiz. eğer kusma devam etmiyorsa daha sonra yavaş yavaş bunlar artırabilir. ve farklı besinlere geçilebilir. daha büyük bir çocuksa bebek işte daha hafif besinler yiyebilir. veya tost yiyebilir. Muz yiyebilir, havuç suyu içebilir. Ama hiç bir zaman kusan bir bebekte Kusma devam etmiyorsa bile ilk 24 saate normal aldığı öğünden fazlası fazlasını vermemekteyiz.

Bebeğin çok kustu veya çok su kaybetti eğer bebek normalde 100 sisi ile besleniyorsa bunu 200 sisi verdiğimiz zaman ise kesin kusacaktır. Bunu hiçbir zaman tol ere yapmayacaktır. sıvı kaybı açısından önlememiz için eğer bu önlemleri aldığımız halde bebeğin kusması devam ediyorsa Bebek işte 8 saat beklediği hiç yapmadığı zaman bir dalgınlık oluştuysa O zaman bir hastaneye başvurmamızda fayda vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.