Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalıdır?


Bebeklerin eğlenceli vakit geçirmesi, eğlenirken aynı zamanda öğrenmesi için doğru oyuncaklarla buluşması gerekir. Oyuncak, basit bir eğlence aracı gibi görünse de bebeğin içinde bulunduğu aya ve gelişimine göre seçilmelidir.

Bebek oyuncaklarının taşıdığı özellikler nasıl olmalıdır?

Bebekler için oyuncak seçimi titizlik gerektirir. Bebeğinizin bulunduğu aya göre oyuncaklarını seçmelisiniz.

Bebeğiniz 6 ayını doldurmamışsa renkler konusunda fazla ayrıntıya girmemelisiniz. Bu ay gelişimindeki bebekler siyah beyaz oyuncaklarla daha çok ilgilenirler. İlk 4 ay oyuncaklara uzanmadıkları için bu aylarda oyuncak pek önem taşımazken 4 aydan sonra oyuncak seçmeye başlarlar. Bu dönemdeki bebekler kırılmayacak aynalara bakmayı çok sever, bunun dışında çıngıraklar, üstünde tüy olmayan yumuşak oyuncaklar bebeklerin ilgilerini çeker. Diş halkaları hem eğlenceli bir oyuncak hem de kaşınana damakları için rahatlatıcı bir unsurdur. Bu aydaki bebeklere sert, sivri ya da küçük parçalara sahip oyuncaklar verilmemelidir.

6. aydan sonra bebekler için oyun dünyası en eğlenceli boyutlara ulaşır. Bu dönemdeki bebekler oyun oynamak uğruna uyumayı, yemek yemeyi bile redderler. Bu dönem bebeklerine oyuncak seçerken neden sonuç ilşkisi kurmayı öğrenecekleri tarzda oyuncaklar seçebilirsiniz. Yine bu dönemde bloklar hem gelişimini destekleyen hem de değişik oyunlar kurmaya yardımeden oyuncaklar arasındadır. Bloklar sayesinde kas gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Ayrıca bu bloklarla yaşını geçmiş bir bebeğe artık yavaş yavaş renkleri öğretebilirsiniz. Büyükten küçüğe sıralanan halkalarla bebeğinize büyük küçük kavramını kolayca öğretebilirsiniz. Halkaları renkli tercih ederseniz hem büyük küçük kavramını hem de renk kavramını aynı anda verebilirsiniz.

Boy boy toplarla bebeğinizi eğlendirebilir, aynı anda enerjisini atmasını destekleyebilirsiniz.

Oyuncak seçiminde üzerinde hassasiyetle durmanız gereken başka bir nokta da kaliteli oyuncakların tercih edilmesidir. Unutmayın ki bebekler oyuncakları ağızlarına sokmayı çok sever, buna engel olsanız bile oyuncakları ıslak parmaklarıyla kavradıktan sonra tekrar ağızlarına götürmek yoluyla oyuncak üzerindeki boyayı almış olurlar. Bu nedenle bebeğinizin sağlığı için boya malzemesi kolay çıkmayan, kaliteli hatta mümkünse ahşap oyuncaklar tercih edin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.