Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?


Çocuk sahibi ailelerin gündelik hayatta en dikkat etmeleri gereken konu çocuklarının gelişimi ve sağlıdır. Özellikle bebek sahibi aileler sağlık ve temizlik konusunda iki kat daha dikkatli olmalıdır. Bebekler çevresindeki cisimlerden ve maddelerden neyin yararlı neyin zararlı olduğu ayrımını yapamayacak kadar küçük ve zayıf bağışıklık sistemleri nedeniyle en küçük mikroplardan bile hastalık kapabilen bireylerdir. Bebeklerin en çok mikroplarla etkileşim içinde bulunduğu eşyalar ise günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri oyuncaklarıdır. Bu yüzden bebeklerin sağlığı için oyuncak seçimi ve doğru oyuncak temizliği büyük önem taşımaktadır. Peki bebeklerimizin sağlığı için bu kadar önemli olan oyuncak temizliği nasıl olmalıdır?

Oyuncak seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konu oyuncağın üretildiği maddenin insan sağlığına zarar verici bir madde olmamasına dikkat etmektir. Bilindik ve güvenilir markalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra bebeğimizin boğazına kaçabilecek küçük boyutlu oyuncaklardan kesinlikle uzak durmalıyız.

Oyuncak seçiminden sonraki en önemli konu ise bebeğimizin yanından ayırmadığı yerlerde sürüdüğü ve sık sık el ve ağız yoluyla temas halinde bulunduğu oyuncaklarının düzenli ve başarılı temizliğidir. Oyuncak temizliği yapılırken oyuncağın üretim malzemesine ve ebadına göre temizlik yapılmalıdır. Bebeğimizin ayıcığı, oyuncak köpeği gibi doldurulmuş oyuncakları temizlenirken çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta ve normal bir miktarda deterjan ile yıkanmalıdır. Plastikten yapılmış sert ve metal oyuncaklarını evde hazırlayabileceğimiz ılık sabunlu suyla temizleyebiliriz. Temiz ve ufak bir fırça yardımıyla küçük ayrıntısına kadar temizlemek önemlidir. Ilık suyla temizlendikten sonra içerisine az bir şekilde çamaşır suyu ilave edilmiş (1.5 litre suya 1 kaşık çamaşır suyu) su ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bulaşık makinesine sığacak boyutta olan ve suyla temas ettiğinde bozulmayacak oyuncaklar çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta da temizlenebilir. Her ne kadar oyuncakların temizliğine dikkat edilse de önemli bir diğer konu ise her bebeğin kendi oyuncaklarıyla sadece kendisinin oynamasıdır. Diğer bebeklerle oyuncağını paylaştığı durumlarda ise oyun bitikten sonra oyuncak güzelce temizlenmeli ve yerine öyle konulmalıdır. Bebeğinizin oyuncaklarını anlatıldığı gibi temizledikten sonra tamamen temizlendiğinden emin olmadan ve kurumadan bebeklerinize vermeyiniz.

İçi doldurulmuş oyuncaklar haftada 1 defa, plastik oyuncaklar ise kirlilik durumuna göre 2-3 günde bir anlatıldığı şekilde temizlenmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.