Bebek Oyuncakları Seçimi


Bebek oyuncakları çocuk oyuncakları içerisinde çok ayrı bir kategori oluşturur. Gelişiminin henüz çok başlarında olan bebeklerin normal çocukların oynadığı oyuncaklarla oynamaması gerekir. Bebekler için onların zeka ve fiziksel gelişimini hızlandıracak ve buna katkıda bulunacak ayrı oyuncaklar vardır. Ayrıca bu oyuncaklar bebeklerin kullanımına uygun olarak tasarlandıkları için onların oyuncakları kullanarak kendilerine zarar vermelerinin de önüne geçilmiş olur.

Oyuncağın çocuklar ve bebekler için en temel yardımcı unsurlardan birisi olduğu ve pek çok uzman tarafından oyuncak kullanımının çocukların zihinsel gelişimine yaptığı katkıyı vurguladıkları düşünülürse; bebekler için oyuncak seçiminde dikkatli olmanın ne derece önemli olduğu daha açık bir şekilde anlaşılır.

Bebekler için oyuncak seçerken göz önünde bulundurulması gereken özellikler büyük yaştaki çocuklar için tercih edilen özelliklerden farklıdır. Yaşça büyük çocuklar için seçilen oyuncaklarda bazı kavramlar yerli yerine oturduğu için daha karmaşık oyuncaklar tercih edilebilir. Ancak bebekler için seçilecek oyuncakların çok daha temel meseleleri ele alan oyuncaklardan olması gerekir.

Örneğin küçük çocuklar için renkleri tanıtıcı bir oyuncak uygun olmakla birlikte bebek için böylesi
bir oyuncak bebeğin kavrayamayacağı bir düzeyde kalacaktır. Bebek oyuncakları seçerken dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı özellikler arasında şunlar yer
alır:

Oyuncaklar Da Aşırılıklardan Kaçınılmalı

Bebekler için alınacak oyuncakların temel gayesi kullanan çocuğun etkileşim kurma yeteneklerinin güçlendirilmesidir. Dış dünya ile iletişim kurmaya başlayan bir bebek için her şey başlangıçta çok karmaşıktır.

Bu nedenle çocuğun dikkatinin kuvvetli uyarıcı öğeler barındıran oyuncaklarla bozulmaması gerekir. Bunun yerine daha sakin ve huzur verici özellikleri olan ama bir yandan da çocuğun etkileşim kurabileceği oyuncaklar seçilmelidir. Bu sayede bebek için ideal bir oyuncak biçimi yakalanmış olur.

Oyuncaklar Bebeğin Sağlığını Tehdit Etmemeli

Günümüzde en yaygın yaşanan bebek sağlık sorunlarından bir tanesi de bebeğin alerjik reaksiyon gösterebileceği malzemelerden yapılan oyuncakların verdiği zararlardır. Bunun önüne geçmek için bebeklerin alerjilerini tetiklemeyecek malzemeler arasından oyuncak seçilmelidir. Aksi takdirde oyuncak üzerindeki alerjenler kısa sürede etkisini gösterip bebeğinize zarar verecektir. Bunun yanı sıra bebeğin oyuncaklarının yutulabilecek kadar küçük olmamasına dikkat edilmelidir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bebek için doğru oyuncak seçme işlemi kolaylıkla
gerçekleştirilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.