Bebekler Neden Hapşırır?


Ebeveynler açısından bebekler özellikle de yeni doğmuş bebekler için en önemlisi ve en dikkat edilmesi gereken durumların en başında bebeğin yaşamsal refleksleri gelir. Bu yaşamsal refleksler; soluk alıp verme, ağlama, emme, el-kol ayaklarını hareket ettirme, esneme, yüzünü buruşturma, hıçkırma, hapşırma, öksürme vs olabilir.

Bebeklerin hapşırması burun mukozalarının çok hassas oluşudur. Kıyafetlerinde uçuşan toz zerrecikleri bile hapşırmasına yol açabilir. Pek çok anne bebeği hapşırırken panik yapıyor, üşüttüğünü düşünüyor vakit kaybetmeden doktora danışıyor. Vücudun verdiği normal bir reaksiyondur hapşırmak. Uzmanlar tarafından bilimsel araştırmalara dayalı olarak bebeklerin hapşırmasına neden olan etkenler şöyle sıralanmıştır.

Kaloriferli evde kuru hava ve toz ile temas etmeleri sık sık hapşırmalarına neden olur çok hafif ısı değişimleri hatta ışık, güneş bile bir bebeğin hapşırmasına rahatlıkla yol açabiliyor. Sevgili anne ve babalar korkulacak hiçbir şey yok sakın telaşa girip kendinizi üzmeyin bu bebeklerde gayet normal karşılanan bir durumdur tabi böyle bir sıkıntı varsa yapmanız gereken bir takım ufak tefek önlemler vardır evinizdeki havadan bahsetmiştik eğer evinizdeki hava çok kuruysa ve kaloriferle ısıtma sağlıyorsanız gece yatmadan önce kaloriferlerin üzerine bir kase su bırakmanız içerdeki kuru havayı yumuşatır ve bebeğe biraz daha sağlıklı bir ortam yaratmış olursunuz.

Bu yüzden anne ve babaların bu denli panik yapmaları gerekmemektedir tabi bunun akabinde ilk defa bebek sahibi olan yani ilk çocuklarını dünya ya getirmiş olan anne ve babaların böyle tepkiler vermeleri gayet normaldir ama artık eskisi gibi değil sorunları halletmenin çok kolay yolları günümüzde çok basit ve kolay çok uzağa gitmenize gerek yok elinizin altında internet var ise açıp bebeğiniz hakkında merak ettiklerinizi rahatlıkla örgenebilirsiniz tabi sadece bu konularla kalmayıp birçok konu hakkında bilimsel ve teknik bilgilere de erişmeniz çok daha kolay hem ilerde zorluk çekmez ve mantıklı kararlar alabilirsiniz bu şekilde bilgiler edindikten sonra dilerim size bu makalemde az da olsa yardımcı olabilmişimdir sağlıklı günler diler.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.