Bebekler Sıcaktan Nasıl Korunur?


Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sıcak havalar ve güneş özellikle bebekler için tehlike oluşturabilmektedir. Bebeklerin zararlı güneş ışınlarından korunması için ebeveynler tarafından çeşitli önlemler alınmalıdır.

Güneş ışınları, özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok zararlı olabilmektedir. Bebekler de güneşe karşı oldukça hassastır. Bebeklerin sıcaktan ve güneşten korunabilmesi için günün en sıcak saatlerinde dışarıya çıkarılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte bebeklerin bol, ince ve kapalı kıyafetler giymesi, bebeğin isilikten ve güneş ışınlarından korunmasını sağlamaktadır.

Bebeklerin sıcaktan etkilendiği tek nokta güneş ışığı değildir. Kapalı ortamda duran bebeklerin terlemesi ve terinin silinmemesi özellikle sırt bölgelerinde isilik görülmesine neden olmaktadır. Bu durumdan korunmak için anne ve babaların, sırtı terleyen bebekleri temiz bir havluyla kurulaması gerekmektedir. Ayrıca bebeklerin cereyanda ve klima altında durmaması gerekmektedir.

Bebeklerin ince, açık renkli ve kapalı kıyafetler giymesi, onların güneş ışığına doğrudan maruz kalmasını engellemektedir. Özellikle 6 aylığın altındaki bebeklerin tenine güneş ışığının temas etmemesi gerekmektedir. Bebeğin giydiği giysilerin de pamuklu olmasında fayda vardır.

Bebeklerin saat 10.00 – 15.00 arasında zorunlu olmadığı sürece sokağa çıkarılmaması gerekmektedir. Bebeklerin dışarı çıkması durumunda da yüksek faktörlü güneş kreminin cildinin her yerine sürülmesi evebeynlerin unutmaması gereken önlemlerden birisidir.

Bebeklerin, ani hava değişikliğine uyum sağlayamadığı bilinmektedir. Bu nedenle bebeklerin uyuduğu odaların günlük olarak havalandırılması gerekmektedir. Fakat bu havalandırma esnasında ev içerisinde birden fazla pencerenin açık olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin rüzgar akımının arasında bulunması, solunum yolları başta olmak üzere birçok rahatsızlıkla karşılaşması riskini taşımaktadır.

Bebeklerin sıcak havalardan taşınması da oldukça önemlidir. Arabalarda veya kucakta taşınan bebeklerin yüzleri şeffaf ve ince örtülerle örtülebilir. Bebek arabalarında bulunan bebeklerin, sıcağa maruz kalması durumunda bol ve ince kıyafetler giymesi gerekmektedir. Bebeğin terinin silindiği havlunun temiz ve pamuklu bir yüzeye sahip olması gerekmektedir. Ter silme işleminde çok hassas davranılması tahrişin meydana gelmemesi açısından önemlidir. Otomobillerdeki özel koltuklar yer alan bebeklerin, rüzgar alan kısımlarda durmaması ve arabanın içerisinin ortalama serinlik olması gerekmektedir. Havanın kuru olmaması için camın açılarak içerisinin havalandırması da bebeğin sıcaktan korunmasını sağlayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.