Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri


EGZAMA MI BAŞKA RAHATSIZLIK MI?

Cilt üzerinde görülen birçok kızarıklığın egzama sayılmaması gerekmektedir. Egzamayı en kaliteli tanıtan sendrom derinin üzerinde kızarık kabarcıklar oluşmasıdır. Ev sıcaklığının kuşkusuz 23 derecenin üzerinde olmaması gerekiyor; en elverişli olarak 22 derece seviyesi olmalı. Giyeceklerin üzerinde rastgele bir kimyasal kalmamalıdır. Egzama lezyonları üzerinde ortaya gelen bakterilerin ve meydana gelen iltihapların giderilmesinde son derece etkilidir.

EGZAMA ERKEKLERDE DAHA YAYGIN

Yaygın olarak kış aylarında görülen numuler egzama daha son derece bacakları etkiler ve erkeklerde daha yaygındır. Bebeklerde egzama ve nedenleri arasında en süregelen görülen inek sütü alerjisidir. Dermatit olarak da popüler egzamanın en süregelen türü ise atopik dermatit olarak karşınıza çıkmaktadır. Bebeklerde görülen egzamada tedavi metodları arasında antihistamin kremler süregelen olarak yapılmaktadır. Bebeklik çağında en süregelen görülen egzama çeşidi ise atopik dermatit; yani alerji kaynaklı egzamadır.

EGZAMA TEŞHİS

Egzama teşhisinin muhakkak doktor tarafından koyulması gerekir. Hastalığın teşhisi expert bir dermatolog tarafından klinik bulgularla zorluk çekmeden konulabiliyor. Egzamayı tespit edebilmek için uygulanan hususi bir test yoktur lakin alerji testi yapılarak alerjik tepkiye bağlı meydana gelen egzamanın ardındaki alerjenler teşhis edilebilir. Dermatolog olarak adlandırılan bir cilt hekimi egzamayı tespit edebilir ve tedavi edebilir. Muayene sırasında bebeğin alerjisi olduğu tespit edilmişse alerjen maddeye karşı hassas olmak egzama tedavisi için mühimdir. Egzama teşhisi konan insanlar ciltlerini kurutmaya neden olabilecek uzun veyahut oldukça sıcak duş veyahut banyodan kaçınmalıdırlar.

CİLT SAĞLIĞI

Yanlış ve tabip tavsiyesi olmaksızın sarfedilen ilaçlar daha değişik ve ciddi sıhhat sorunlarının meydana çıkmasına sebep olabilir. Sitemizi lütfen sadece bilgi edinme hedefli kullanınız ve sıhhat sorunlarınız için vakit kaybetmeden hekiminize veyahut en yakın sıhhat kuruluşuna talebiniz. Cilt güçsüz ve sağlıksız bir yapıya şu anki zaman tahriş ortaya gelebilir. İçeriklerde Acıbadem Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

EGZAMA MERHEMLER

Hidrokortizon kremler işe yaramazsa hekiminiz reçeteli merhemler verebilir. Kortizon sahibi olan kremler ve merhemler kaşıntıyı ve deride pullanmayı engel olur. Banyo sonrası 3 5 dakika içerisinde nemli haldeyken dayanıklı deriye nemlendirici egzamalı bölgeye doktorunuzun önerdiği merhemler tüketilir. Pimekrolimus merhem Kortizonlu merhemlerden daha düşük etkilidir. Kaşıntı azaltıcı ilaçlar Kortizonlu merhemler kaşıntıya faydalıdır. Kremler ve merhemler ciltte meydana gelen kızarıklığı azaltabilir. Reçetesiz hidrokortizon krem ya da merhemler hafif dereceli egzamalarda yardımcı olabilmektedir.

KULLANILAN İLAÇLAR

Bebek egzaması tedavisinde sarfedilen iltihap sökücü ve anti bakteriyel özelliklerle dolu olan bal natural nemlendiricidir. Saç egzaması tedavisinde sarfedilen bir diğer bitki de karabaş otudur. Banyoda sarfedilen sabun ve şampuan cildi kurutmamalı ve tahriş etmemelidir. Banyo yaptırırken sarfedilen şampuan ve sabunun içerisinde tene hasar yaratan katkı maddeleri olmamasına itina edilmelidir. Bebeği pis hava ve sigara sarfedilen bölgelerden elbette uzak tutmak gerekir.

KORTİZONLU KREMLER

Kortizonlu kremi sürmeyi kestikten sonra kuruluğun meydana çıkma süresi yukarıdaki önlemleri almanıza karşın uzamıyorsa kortizonlu krem sürmenin de bir manası kalmıyor. Ağızdan alerji ilaçları ile birlikte ve kortizonlu ilaçlarla tedavi uygulanabilir.

EGZAMA KONUSUNDA

Hastayı izleyen alerji hususunda uzmanlaşmış dermatologlar alerjilerin taranması ve atopik dermatit ile birlikte karışabilecek başka hastalıkların ayırıcı tanısını gerçekleştirmek için çeşitli kan ve deri testleri isteyebilirler. Çocuk cildi hususunda expert bir tek dermatoloğun görmesi yeterli oluyor. Cilt dokusu bebeğin sıkıntıları hususunda pek oldukça mesajlar verir.

KAŞINTIYA YOL AÇIYOR

Bebekte olası olduğu ölçüde kaşıntıya neden olmayacak ve bebeğin cildini tahriş etmeyecek kıyafetler kullanılmalıdır. Bebeklerde egzama belirtileri arasında sorunlu para boyutunda lekeler en son derece görülenidir ve kaşıntıya da sık rastlanır. Ani ısı farkılıkları cildin kurumasına ve kaşıntıya da yol açar. Kuru cilt egzama yer alan bölgelerde kaşıntıya yol açmaktadır. Egzama sonra meydana gelen kuruluk ciddi kaşıntıya ve cilt kuruluğun sebep olur bunun neticesinde uyku sorunu görülür. Cildin kuru olması egzama yer alan bölgelerde daha çok kaşıntıya yol açmaktadır. Ortaya çıkan yaralar ise daha çok kaşıntıya yol açar.

Atopik egzamanın klinik bulguları hastanın hayat süresince rastgele bir vakitte alevlenme göstermekle birlikte sık sık ilk bilgiler bebelik çağında meydana çıkar. Cildin rastgele bir alerjen maddeyle ilişki etmesi neticesi cilt yapısı daha hassas bir hale gelir ve incelmeye başlar. Başlangıçta görünür rastgele bir bulgu olmadan bireyin kaşıntı duyması ve süreğen kaşıntı ve sürtünme neticesi meydana gelen belirtilerle karakterizedir. Çocuğunuzun beslenmesinden rastgele bir gıdayı kaldırmadan evvel aile doktorunuz ya da hekiminiz ile birlikte görüşüp çocuğunuzun lüzumlu gıdaları aldığından emin olun.

HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Kaşıntı; uyku düzeninde bozulmaya sebep olup hastaların yaşam niteliğini düşürebilir. Bebeklerde egzama hastane tedavisi gerektirecek dek ağır bir hastalık değildir ancak evinde yeterli bakım göremeyecek hastaların hastaneye yatmaları yararlı olacaktır. Bariyer fonksiyonlarının bozulması yanısıra yoğun bir immünolojik reaksiyonda Atopik dermatit (Egzema) hastalarında görülmektedir. Bebeklerde egzamanın daha son derece genetik olduğu düşünülmektedir ve hastaların çapında ortak açıklanan gözlenir. Atopik dermatitli hastaların kıyafet olarak yünlü ve sentetik kıyafetlerden kaçınılması ve pamukluların giyilmesi önerilmektedir.

GİYSİLERE DİKKAT EDİLMELİ

Çocukta olasıysa kaşıntı yapmayacak ve bebeğin cildini tahriş etmeyecek giysiler giydirilmelidir. Yazıda da belirtildiği üzere bebekler de tahriş ve egzama vb hastalıklar gözlemlendiğin de bebeğinize hava aldırabilecek giysiler seçilmelidir. Saf ipekten ürettiğimiz bebek giysilerimiz; hava alan yapısı vasıtası ile ipek giysi nemi 3 te 1 miktar da çeker ve bebeğiniz nemi hissetmeden nem havaya karışır. Yün giysiler yerine pamuklu giysiler seçilmelidir. Yeni giysileri kullanmadan evvel yıkayıp etiketlerini kesiniz. İpek giysiler şiddetli egzma hastaları için tavsiye edilebilir. Atopik bebek ve çocuklar için pamuklu giysiler tercih edilmesi ve ılık su ile birlikte sürtmeden banyo yaptırılması önerilmektedir.

ENFEKSİYONA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI

Bebeklerde egzama olan yerleri kaşıyarak tahrişe ve enfeksiyona yol açmaması için tırnakları kesilmiş olmalıdır. Hastaların tipik özellikleri ise beyaz tenli olmaları ve cilt enfeksiyonlarına dikkat çekici eğilimleri olması oluyor. Hastalığın veridiği rahatsızlık daha epeyce kaşımaya ve meydana gelen çatlaklardan giren mikropların gerçekleştirdikleri enfeksiyona bağlıdır. Bebeklerde egzamayı tetikleyen bir enfeksiyon olabilmektedir. Terapiler diğer bakteriyel deri enfeksiyonlarını da yok eder. Tahriş olunan bölgenin enfeksiyon oluşmaması için dikkatli ve tedbir alması gerekir. Bebeklerde epeyce gelişen egzamalar enfeksiyona dönüşmüşse tabip tarafından antibiyotik ilaç ve kremler verilir. Rahatsızlığın başlıca sebebi daha epeyce kaşıma ile birlikte meydana gelen çatlaklardan giren mikropların gerçekleştirdikleri enfeksiyona bağlıdır. Tırnaklar kaşıntı sırasında enfeksiyona yol açabilir. Derinin kaşınmasıyla yüzey zedelenip enfeksiyon kapmasına zemin hazırlayabilir. Kaşımak diğer taraftan enfeksiyon kapabilecek yaralar açabilir.

Kaşınma ve ovalama cildi tahriş eder ve hali daha da kötüleştirir. Stresler kaşıntı kaşınma döngüsüne yol açabilir ve hali daha da kötüleştirebilir. Sertçe kurulanma halinde hastalıklı bölge daha kötü bir bir hale gelebilir. Koruyucu kalkan fonksiyonu gören bağışıklık düzeneğinin zayıflaması halinde bebeklerde egzama meydana çıkabilir. Gerekli testlerin yapılması halinde altında yatan neden tespit edilir. Özellikle masum bir krem olmasına karşın açık yaralara uygulanması halinde alerjik tepkilere sebebiyet verebilir.

EGZAMALI BÖLGE

Sonrasında ise suyunu süzüp egzamalı bölgeye koyun. Karışımı bir pamuk aracılığıyla bebekelerde egzama meydana gelen bölgeye sürün. Kortizonlu kremler banyodan anında sonra ve nemlendiricilerden evvel kullanılmalı ve yalnızca bebeklerde egzamanın olduğu bölgeye uygulanmalıdır. Asit özelliği fazla olan sebze ve meyvelerin (özellikle limon ve domates) egzamalı bölgeye ilişki etmemesi de mühimdir. Bir küçük pamuk yardımıyla bunu kaşınan bölgeye sürün. Pamuk yardımıyla egzama görülen bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin. Günde iki kere bozuk olan bölgeye ince bir tabaka durumunda uyguladığınız zaman iri ölçüde yarar sağlar.

ŞİDDETLİ KAŞINTI

Ciltte ortaya gelen yaralar da şiddetli kaşınma neticesi meydana gelir. Kaşıntı çok defa geceleri daha şiddetli olur ve uykunun bölünmesine sebep olabilmektedir. Egzamayı daha şiddetli yaşam sürdüren diğer insanların ise semptomlarını denetim altında tutabilmek için ilaç almaları gerekebilir.

Astım ve egzama da solunum yolu ile olduğu dek süt yahut yumurta vs alerjan maddelerin yenilmesiyle de meydana gelir. Yiyecek alerjenleri ağızdan ya da ilişki yolu ile egzamayı alevlendirebilir. Astım ve egzama da solunum yolu ile olduğu dek süt yahut yumurta vb alerjen maddelerin yenilmesiyle de oluşabilir. Benadryl vs ağız yolu ile alınan antihistaminler reçetesiz alınabilir ve semptomları hafifletmede yardımcı olacaktır. Ağız yolu ile kortikostereoit almadan öncesinde kesinlikle doktorunuzun yönergelerini göz önünde bulundurun. Bence pratik bir vazelin bile hedefe hizmet etmek bakımından yeterli gelecektir. Kış aylarında ortam sıcaklığı sabitlenmeli ve yeterli nem korunmalı.

VÜCUDUN SU İHTİYACINA DİKKAT

Çocuk yavaşça sudan çıkarılırken bedenine yağın yayılması amaçlanır. Banyodan çıkarken de bedenin su kaybını önlemek için banyo yağları kullanılmalıdır. Egzamaya ara sıra bedenin bir parçası olan proteinlere karşı verilen anormal bir tepkime sebep olur.

İNEK SÜTÜ VERİLEN BEBEKLERDE EGZAMA

İnek sütü verilen bebeklerde egzama olasılığının arttığı görülmüştür. İnek sütü verilen bebeklerde egzama ihtimalinin arttığı görülmüştür.

EGZAMA TESPİTİ

Çocukta alerjiye meydan veren gıda teşhis edilerek çocuğa verilmesi engellenir. Bebeklerde egzama besin alerjisinden kaynaklanıyorsa bebekte alerjik tepkiye neden olan gıdalar teşhis edilerek diyet uygulaması yapılır. Bebekte alerjiye neden olan besin maddesi teşhis edilerek çocuğa verilmesi engellenmelidir. Esas sebep teşhis edilmesinin akabinde tedaviye geçilmesi en uygun görülmektedir. Atopik dermatit ve alerjik ilişki egzamasında alerjiye sebep olan maddeyi teşhis etmek ve deriye tekrar ilişkisini önlemek tedavi bakımından mühimdir. Alerji ise 1 yaş altındaki çocukların bağışıklık sistemi şu anda tam anlamıyla gelişmediğinden teşhis edilemiyor.

CİLDİN TAHRİŞ OLMASINA SEBEP OLABİLİR

Kaşımak cildin daha çok tahriş olmasına ve kanamasına yol açacaktır. Bebekler kaşınan mekanları kaşıyarak yara olmasına sebep olurlar. Test doğru teknikle yapılmazsa alerji olmasına karşın hatalı olarak saptanamayabilir veyahut tam tersine alerji olmaksızın alerji bulunmakta denilerek gereksiz yere bebeğin fazla zaman diyet yapmasına neden olup bebeğin büyümesi ve gelişmesine zarar verilebilir. Sezaryen ile birlikte doğum yapılması bebeğin alerjiye ve dolayısıyla egzamaya yatkın olmasına neden olan mühim bir etkendir. Zeytinyağının işlenmemiş olmasına özen edilmelidir.

Bebeğin neye alerjisi olduğunu egzama boyunca tabip kontrolünde izleyerek tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Organik kıyafetlerin egzaması olan bebekler için en uygun olduğu aşikar. Normalde faydalı olduğunu düşüneceğiniz süt ürünleri ve yumurta vb gıdalar bebeğin egzamasını şiddetlendirebilir. Tıp biliminde halen egzamanın sebep olduğunu ilişkin tam anlamıyla net bir bilgi olmamasına rağmen kalıtsal etkenler ve bölgesel problemlerin sebep olduğu düşünülmektedir.

KİMYASAL MADDELER

Cildin yapısının bozulmasıyla alerjik besinler yahut çeşitli kimyasal maddeler tene daha çok zarar sunarak iltihap hücrelerin cilt bölgesine toplanmasına sebep olur. Atopik deri ve mukozaların bölgesel maddelere karşı ailesel aşırı duyarlılıkları ile birlikte birlikte artmış Ig E üretimidir. Derinin daimi olarak kaşınması ve tahriş edecek maddelerden kaçınılmaması tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Hastanın sırtına alerjen maddelerin düşük konsantrasyonları yapıştırılır. Cildin tahrişine sebep olacak temizlik malzemeleri veya kimyasal maddelere dokunmaları gerektiğinde illa eldiven kullanmalılardır.

Bebeklerin derisini nemlendirmek hem kaşıntıyı önlemede hatta alerjen ve tahriş edici maddelerin emilimini yasaklama epeyce mühimdir. Atopi; maddelere (alerjik maddelere) karşı aşırı hassasiyet demektir. Ellerin daha son derece kimyasal maddeler ve temizlik ürünlerine maruz kalması neticesinde meydana çıkar. Alerjen maddelere epeyce fazla etki altında kalan saç derisinin yapısında bir müddet sonra bozulmalar ortaya gelebilir. Alerjiyi tetikleyecek olan hayvan tüyü veya birtakım besin maddelerinden uzak durun.

Çocuğu hayvanlardan (tüylerinden ötürü) ve deterjan vb kimyasallardan da uzak tutmak gerekir. Mümkün mertebe kimyasallardan uzak natural mamüller kullanarak ve bebeklerde egzama nasıl geçer de bildirilenlere uyarak egzamayı önleyebiliriz. Formaldehid ve diğer tahriş edici kimyasallar yeni yapılmış elbiselerde bulunabilir. Özellikle kimyasal deterjanlar nedeniyle oluşmaktadır. Günlük işlerde ve temizlik faaliyetlerinde ellerini su ve kimyasal madde vs ile birlikte fazla ilişki ettirmemesi yönünde telkinler verildi.

Yaygınlığına karşın egzamanın sebepleri ve net tedavisi ile birlikte alakalı tıp dünyasının halen kesin bir uzlaşı yoktur. Yorum alanı hastalıklarla alakalı diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması hedefiyle açık tutulmaktadır. Anlatım tarzları bir bakıma sunumla alakalı hususları içerir. Çerezlerle alakalı ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ziyaret edebilirsiniz. Egzama gerçekte büsbütün ırsi ve genlerle alakalı bir rahatsızlıktır.

Özellikle erken çocukluk döneminde başladığı görülür ve gelişen vakitlerde halk dilinde saman nezlesi olarak da tanınan alerjik rinit veyahut astım vs bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Genel olarak bebeklik çocukluk döneminde görülmesine rağmen gelişen yaşlarda da rastlanılabilmektedir. Cilt öncelikle nemini kaybetmeye başlar ve gelişen vakitlerde kaşıntı meydana gelir.

Egzama gelişiminde kalıtsal faktör oldukça mühim rol alır. Hastalık bölgesel ve kalıtsal faktörlerin etkileşimi neticesi gelişmektedir.

DERİDEKİ SONUÇLARI

Temas dermatitinde deride su toplama ve aynısı haller da görülebilir. Pigmentli deride daha mor yahut kahverengi ve kalınlaşmış deri baskın özellikler olabilmektedir. Yaşlılarda ve kış aylarında deride kuruluk arttığından daha sık rastlanır. Saçlı deride pul pul dökülme ve kabuklanma ile birlikte kendini belli eden ve seboreik egzama olarak isimlendirilen egzama devamlı seyir gösteren bir hastalıktır. Saçlı deride görülen seboreik dermatit toplum arasında konak olarak tanımlanır. Kandan alerji testi cilt testine göre daha pahalı ve daha düşük hassas olduğu için sık sık deriden alerji testi uygulanmaktadır.

BEBEĞİN CİLDİNİ NEMLİ TUTUN

Bebeğinin cildini rahatlatmak için banyo suyuna badem yağı ekleyebilirsin. Banyodan sonra cildinizi kurulayın ve yüksek yağ konusuna sahip hipoalerjenik nemlendirici kremi kalın bir tabaka şeklinde uygulayın. Kapalı ısıtma sistemleri ile birlikte birlikte cildiniz tamamıyla kurur ve egzama semptomlarında artışa sebep olur. E ve C vitamini açısından en sağlıklı besinleri tüketmeniz cildinizin nem oranını arttıracaktır. Sarı kantaronun içerisinde yer alan asit içeriği fazla olduğundan ötürü zeytinyağı ile birlikte karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Tedavi sürecinde cildinize dokunmayıp rahat bırakmak en güzel yoldur.

Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra cildi hafif nemliyken bozuk bölgelere Hindistan cevizi yağı sürün ve cildinin nemlenip onarılmasına yardımcı olun. Ilıdıktan sonra bebeğinizi papatyalı suda 15 20 dakika bekletin ve kuruladıktan sonra Hindistan cevizi yağıyla cildini nemlendirin. Bebeğinizin banyo sonrası kuruyan cildini nemlendirecek ve onaracaktır. Bebeğin cildinin geri kalan bölümünü sadece suyla yıkayın. Bebeğinizin cildini nemlendirmek için bebekler için üretilmiş nemlendiriciler kullanabilmeniz mümkün. Bebeğin cildini tahriş edecek kıyafetler giydirmekten kaçınılmalıdır.

Bebekteki egzama riskine karşı anne adaylarının gebelik süresince sigara içmeeleri yahut sigara dumanına maruz kalmamaları da mühim bir husus. İyileşmeyi hızlandırmak için hindistancevizi yağını gece süresince bekletin. Kollarınızı çıkarttıktan sonra bir saat süresince yıkamayın ve sonrasında temiz suyla sabun kullanmadan durulayın. İnsan vücudu bütün gün süresince stres altında olmaya ahenkli değildir.

Nemlendiricinin banyodan çıktıktan derhal sonra uygulanması gerekir. Unutulmaması gereken mühim noktalardan bir tanesi de nemlendiricinin banyodan çıktıktan anında sonra uygulanması gerektiğidir. Banyodan sonra uygulanacaksa banyodan anında sonra ilk 5 dakika içerisinde uygulanmalıdır. Deri banyodan sonra ilk 3 5 dk içerisinde nemlendirilmelidir. Çocuğunuz banyodan çıktıktan sonra; cildindeki fazla suyu nazikçe temizleyin ve cildine tahriş edici olmayan bir nemlendirici krem sürün.

Ebeveynler her ne dek egzamadan şüphelenseler de egzamanın tedavisine yönelik olarak doktor kontrolü ve tavsiyesi olmaksızın çocuğa diyet uygulaması uygulamamalı ve ilaç vermemelidir. Egzamalar yaşa ve mevsime bağlı olarak ataklarla seyredebilir. Günümüze dek faydası net olarak gösterilebilmiş bir tedavi seçeneği yoktur. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirti edilen süre sonuna dek geçerlidir. Banka taksit tutarlarını küsurat farklarını öneme alarak aylara eşit olarak dağıtmayabilir. Kötü geri bildirimler kalıcı olarak sürer ve yaygın olarak net bir sebep bulunamaz. Salatalığı kullanmak için ilk olarak salatalığı dilimlere ayırın.

Egzama ilk olarak yanaklarda başlar ve bedene yayılarak devam etmektedir. Egzama tedavisinin başında bebeklerin cilt hijyenikliği ve bakımının düzenli aralarla yapılması gelmektedir. Tetikleyici maddeye ve bağışıklık sistemine bağlı olarak değişiklik gösteren egzamanın teşekkülünde hayat biçimi de mühim bir etkendir. Atopik yürüyüş olarak adlandırdığımız sürecin ilk basamağında bulunur. Kuruluğa bağlı olarak ciltte kaşıntılar ortaya gelir. Kaşınma ile birlikte cilt bütünlüğü daha da bozunur ve bebeklerde egzama olarak tanımladığımız yaralar ortaya gelir. Egzama ilk etapta içi su dolu kabarcıklar olarak kendini göstermiştir.

Tercihlerinizi yalnızca bizimle ortaklarımızın geri kalanından özgür olarak yapılandırmayı seçebilirsiniz. Egzama nedenleri hem iç hatta dış faktörler olarak görülmektedir. Tedaviye başlanmadan evvel nedenin ne olduğu kesin olarak belirlenmelidir. Araştırmalar emzirmenin çocukta egzamaya ve genel olarak alerjilere karşı mühim bir koruma sağladığını destekler. Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv meydana getirmek maksadı ile birlikte yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. Cilt dokusu içsel yahut fiziki şartlar sebebiyle savunmaya geçer ve iltihaba sebep olarak egzama meydana çıkar. Tehlike arz eden bir rahatsızlık olmamasına karşın kaşınma sebebiyle ve görüntü olarak rahatsızlık vericidir. Tıpta dermatit olarak isimlendirilen hastalık çocukları da ciddi biçimde etkilemektedir.

Anne sütünden sonra inek sütüne geçiş yapan bebeklerde alerjik tepkiye bağlı olarak egzama gelişebilir. Çalışmaların birçoğunda kızlarda erkeklere göre görülme oranı daha çok olarak bulunmuştur. Nemli tene düzenli aralıklarla her gün uygulanırsa her krem veyahut yağ epey kullanışlı bence. Yoğun stres altında kalan insan vücudu hem fiziksel hatta ruhsal olarak bir süreden sonra olumsuz olarak etkilenmeye başlar. İhtiyaç duyulan güce sahip preparatların düzenli aralarla kullanılması gerekir.

Alerjiye sebep olan yünlü kıyafetlerin deriye direkt olarak ilişki etmesinden kaçınılmalıdır. Egzamanın ilerleyişi genel olarak evre evre olarak devam etse de birtakım hastalarda tüm hastalık belirtileri eş zamanlı görülebilir. Akut egzamalar genel olarak ağızdan alınan ilaçlar yada kremler ile birlikte kısa süre iyleşmektedir. Düzenli olarak uygulandığında egzamada azalma ve zamanı gelince kaybolma görülür. Bebeklerde egzama sık görülen bir cilt bozukluğu hemen hemen olarak arasında olmakla birlikte tedavisi bir o dek basittir. Klinik olarak el egzamalarının 7 değişik tarzı yer almaktadır.

ŞAMPUAN KULLANIMI

Bebeğinizi şampuanladıktan sonra bebek küvetini temiz suyla doldurun ve içerisine 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyip karıştırın. Cildi zararsız sabun ve şampuanlar kullanılmalıdır. Organik şampuan bile olsa dediğin vs deterjan vs birşey gerçekte. Kendimde de şampuansız sadece suyla saç hijyenikliği yapmaya geçme vs bir niyetim bulunmakta. Bitkisel ve bebekler için üretilmiş olan şampuanları kullanın.

Bebeklerde görülen egzama rahatsızlığı ekseriyetle cildin hassasiyetinden kaynaklandığı vs inek sütü yahut yumurta kaynaklı gıda alerjisinden dolayı de ortaya gelebilmektedir. Temas egzaması sayıca son derece azdır ve çoğu defa mesleklere bağlıdır. Boyundaki egzama sık sık yüksek yakalı hırka giyilmesinden ileri gelir. Ellerdeki egzama sık sık derinin biyolojik savunma kapasitesinin azalması yahut yok olması neticesinde meydana çıkar. Nöbetler sık sık stres dönemlerinde meydana çıkar. Bebeklik çağında başlayan egzamalar çok defa 5 yaşlarına gelindiğinde son bulur.

Özellikle çocukluk döneminde başlar ve yetişkinlikte belirtileri hafifler veyahut yok olur. Egzama çocukluk çağının en yaygın görülen deri hastalıklarından biridir. Tanı ve tedaviye yönelik bütün işlemlerinizi hekiminize danışmadan uygulamayınız. Kaşıntıya yönelik antihistamin ilaçlar kullanmak mümkün.

TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Dermatoloji doktorunuzun önereceği nemlendirici ve temizlik ürünlerinin kullanılması hastalığın rahatlamasını derinin korunmasını sağlar. Rendelenmiş beyaz sabun yahut sabun tozu en itimat edilir temizlik ürünleridir.

Banyo sonrası muhakkak nemlendirici krem sürerek ciltteki kurumayı önlemek gerekir. Sonrasında ise sıcak su içinde temiz bez parçasını ıslatın ve ardından süzüp soğumasını bekleyin. Bebeğinizin banyosu sonrası cildi ıslakken nemlendirici sürünüz. Duş sonrası nemlendirici tüketimi nemi tene hapsedecektir. Doğum hemen veya ardından meydana gelen tetikleyici faktörler başlangıç noktasını oluşturabilir.

Sindirim ve bağışıklık sistemini sağlamlaştırmak de alerjik tepkileri azaltıyor. Alerjik tepki gösterdiğiniz şeylere karşı alabileceğiniz her türlü tedbir bulunmaktadır. Bir maddeye karşı alerjik reaksiyonun oluşması daimi bir sorundur. Egzama yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülmektedir ve sıkça bunun gerekçesi alerjik bir tepkime değildir. Kremin kayda geçer bir yan tesiri bulunmamaktadır; fakat birtakım bebeklerde başka kremlerle kullanıldığında alerjik tepkime gelişebilir. Alerjik tepkiler ve beraberinde ilerleyen egzama atakları böylece daha rahat atlatılır ve denetim altında tutulur.

Egzama tedavisi ile birlikte bebekleri cilt rahatsızlığı olan egzamadan kurtarmak ve hastalığı iyileştirmek olası. İstatistiklere göre egzama görülen her 3 çocuktan 1 tanesinde ileriki senelerde astım ya da başka alerjik rahatsızlıklar görülebilmektedir. İpekten imal edilen giysi yumuşacık olduğundan ötürü bebeğiniz de ikinci ten işlevi görür ve bebeğinizi rahatsız etmez. Kaşınarak tahriş edilmiş bir egzama bölgesi oldukça rahatsızlık verebilir. Tehlikeli bir rahatsızlık vermese bile görünüşü itibari ile birlikte epeyce rahatsız edicidir. Rahatsız edici ve çirkin bir görünüşe sahip olsa da tehlike bir rahatsızlık değildir.

Ailesinde egzama geçmişi yer alan ya da astım ya da saman nezlesi rahatsızlığı olan ailelerin bebeklerinde egzamaya yakalanma oranı daha yüksek olmaktadır. Hastalar daimi derilerinde kuruma ve kaşınma yaşadıkları için rahatsızlık olur. Egzama Tedavisi İçin Püf Noktaları Egzama rahatsızlığında iltihaplı ve bozuk bölge kızarır. Egzamadan rahatsız olan bireylerin yapmaları gereken ilk şey egzamalı bölgeyi kuşkusuz kaşımamaktır. Ciltteki kızarıklıkların en mühim nedeni cilt rahatsızlıklarıdır. Egzama sağlığı rizikoya atan bir hastalık olmamasına rağmen ciltte meydana gelen görüntü sorunu ciddi derecede rahatsızlık verir.

Özellikle saman nezlesi ve astım vb hastalıklarla beraber seyreder. Egzama geçiren üç çocuğun birisinde astım veyahut saman nezlesi vb alerjik semptomlar bulunmuştur. Triaddaki diğer iki hastalık astım ve saman nezlesidir. Aile genetiğinde egzama astım saman nezlesi vb alerjik meseleler olan bebeklerde daha oldukça görülmektedir. Astım ve saman nezlesi olan şahıslarda egzama görülme mümkünlülüğü epeyce çoktur.

Klinik tablo bahar aylarında çayır ve ağaç polenleri sebebiyle alevlenme işaret ediyor. Deri testleri kimi kez ilişki egzamasının unsurunu meydana çıkartabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde de sıklıkla görülen egzamanın daha her türlü değişik sebebi olacaktır. Egzama sık görülen hastalıkEgzama sık görülen bir hastalık olduğu için hem çocuk hatta aile için iri bir mutsuzluk ve huzursuzluk nedenidir.

Egzama en oldukça küçük çocuklarda ve bebeklerde görülür; lakin çocuk büyüdükçe egzama çoğu zaman otomatik olarak geçer. Özellikle çocuklar büyüdükçe egzama otomatik olarak geçer. Bebeklerde egzamaların otomatik olarak geçme mümkünlülüğü oldukça düşüktür. Hafif vakaların mühim bir bölümü otomatik olarak geçer. Çocuklarda görülen egzama zamanı gelince otomatik olarak iyileşebilir fakat yetişkinlerdeki egzamanın net tedavisi yoktur. Çocuklarda meydana gelen egzama ise zamanı gelince otomatik olarak kaybolur.

Yetişkinlerde gördüğünüz vb bebeklerde de görülebilmektedir. Besin alerjisi belirtileri gördüğünüz zaman hiç kuşkusuz profesyonel çocuk doktorundan lüzumlu destek alınmalıdır. Döküntünün gördüğünüz bölgelerde cilt daha açık veyahut daha koyu olabilmektedir ve kalınlaşır.

BEBEK ELDİVENİ

Kaşımaya karşı bebek eldiveni diğer bir seçenek. Egzamalı bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş parmaksız eldivenler geçirilerek egzamalı yerlerini kaşımaları önlenebilir. Bebeğinizin tırnaklarının çoğu zaman kesilmesine itina ediniz ve lazım olursa kaşınan mekanları tırnakların sebep olabileceği tahriş için bebeğinize eldiven giydiriniz. Bebeklerin kaşımasının ve tahriş etmesinin engellenmesi için eldiven giydirme vb önlemler alınabilmektedir.

Bebeklerde sıklıkla ek gıda döneminden sonra karşımıza çıksa da daha erken aylarda da alerjinin yoğunluğuna ve çeşidine göre görülebilmektedir. Besin alerjisiyle temaslı hallerde en kaliteli tedavi tedbir almaktır ve en kaliteli tedbir de bebeklik döneminde emzirmektir. Çocukluk dönemindeki birtakım allerjik haller sıklıkla geçicir.

Yemeklerde saf zeytinyağı veya hindistancevizi yağı kullanmanız öneri edilir. Hindistan cevizi yağı cildin kurumasını da engelleyen natural bir nemlendiricidir. Sabun cevizi kullandığımızdan beri eşimde de kızımda da egzama olmuyor. Sabun cevizim bitip de başka bir deterjan kullanırsam eşimdeki egzama anında tekrar çıkıveriyor. Hindistan cevizi yağı bir gazlı bez ile birlikte tampon yaparak uygulanmalıdır.

Özelikle doğduktan sonra ilk birkaç aylık süreçte daha sık görülmektedir. Tedavinin tesir yapabilmesi için birkaç oturum gerekir ve neticelendiğinde egzama tamamıyla geçer yahut iri oranda azalır. Banyo suyuna damlatılan birkaç damla natural yağ cildi nemlendirmek için birebir. Banyo suyunun içerisine birkaç damla lavanta ekstraktı damlatmanız iri oranda fayda elde etmenizi sağlar. Sonrasında kabarcıklar meydana çıkabilir ve birkaç hafta sonra da pullu plakalar ortaya gelebilir.

BEBEKLERDE EGZAMA

Katı gıda kullanımına başlayan 4 5 aylık bebeklerde de egzama görülebiliyor. Anne sütü ile birlikte beslenen bebeklerde ise daha düşük görülmektedir. Egzama bebeklerde en oldukça öncelikle yanak bölgesinde görülür. Egzama ailelerinde alerjik geçmişi olan bebeklerde daha sık meydana çıkar. Küçük bebeklerde 2 ile birlikte 4 aylık olduktan sonra meydana çıkma mümkünlülüğü yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerin kafasında meydana gelen seboreik egzamaya ise konak ismi verilir.

Alerjik egzama bebeklerde olduğu zaman keçi sütü oldukça tesirli bir çare sunabiliyor. Coresatin pembe olanı bebeklerin egzama problemleri için kullanılmaktadır. Egzaması olan bebeklerde hiç kuşkusuz sabun kullanılmamalıdır. İki yaşından iri bebeklerde hafif ve orta şiddette atopik dermatit tedavisinde kullanılması öneri edilmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin anneleri bebeğin alerji olduğu gıdayı tüketmemelidir. Egzama belirtileri olan bebeklerin veyahut çocukların muayenesi gerçekleştirilir. Egzamayı olumsuz etkilemesinden ötürü egzamalı bebeklerin banyoları olabildiğince kısa tutulmalıdır.

İlginç bir biçimde incelemeye göre evcil hayvanlarla aynı bölgede büyüyen bebeklerde egzama daha düşük görülmektedir. Ev ısıtma sistemleri evdeki havayı kurutarak cilt kuruluğuna yol açmakta ve bebeklerde egzama belirtilerine sebep olmaktadır. Anne sütünden uzaklaşıp inek sütüyle beslenen bebeklerde egzama epeyce sık görünür. Özelliklede kış aylarında ev içerisinde yer alan ısıtma sistemlerinin havayı kurutması neticesi bebeklerin duyarlı cildi kurumaya meyilli oluyorlar. Bebekleri egzama olan anneler eğer bebeklerini emziriyor ise emzirmeye devam etmeli ve alerjik besinler vermemelidir. Bebeğin cildi bebeklere en elverişli nemlendiriciler ile birlikte genelde nemlendirilmelidir.

Ayak bilekleri ve etrafından kızarıklık ve kabarma şeklinde görülür. Subakut dönemde küçücük yakacık şeklinde kepeklenmeler ve kabuklanmalar görülürken daimi dönemde deri kuruyup kalınlaşır ve renk farklılığı meydana gelir. Bir de enderen güneşi görünce çoğalan kızarıklar şeklindeki doku hastalığından olur. İsterseniz vücudu iç kısımdan desteklemek için bitki çayı şeklinde de tüketebilirsiniz.

KOZMETİK ÜRÜNLER

Banyoda kullandığın bütün mamüller hipoalejenik olmalı. Atopik dermatit bebek ürünleri sadece egzama kremleriyle bitmiyor. Cilt temizliğinde kozmetik ve parfüm içerikli mamüller tercih edilmemelidir. Aloe vera bitkisinin bünyesinde bulunan jel çoğu kozmetik ürünlerinde tüketilir. Kimyasal ürünlere olası son derece ilişki edilmemelidir.

TETİKLEYİCİ

Gerilimin yükselmesi kaşıntı vs egzama belirtilerini tetikleyici bir haldir. Alevlenmeleri tetikleyici faktörlerden kaçınmak ve nemlendirici kullanmak önerilmektedir. Kronik egzamaların ise tetikleyici etkenleri bastırılarak dönemsel iyileşmeler kurulabilir. Gerilimin yükselmesi kaşıntı vb egzama belirtilerini tetikleyici bir durumlardandır. Gelecekte başka tahriş edicilere yahut alerji tetikleyicilere ilişki etmemeye çalışmak bunun haricinde mühimdir.

Derinin nemlendirilmesi ve hastalığı tetikleyen ajanlardan kaçınılması tedavinin en mühim kısmıdır. Bebeklerde anne sütünün yerine inek sütü tercih edilmesi egzamayı tetikleyen öğeler arasındadır. Hastalığı tetikleyen etkenler belirlenerek kuşkusuz lüzumlu önlemler alınmalıdır. Egzamayı tetikleyen faktörler burada ehemmiyet kazanmaktadır.

Doktorun önerdiği kremi kullanmanızda fayda bulunmakta ancak meseleyi derhal çözülmeyeceğini bilin. Bağışıklık sisteminde meseleyi olan çocuklarda kullanılmamalıdır. Tavsiyelerini uyguladık ve ilaçsız sorunumuzu çözdük. Bebeklerde egzama sık görülen bir cilt problemidir ve tedavisi epeyce basittir.

Aloe vera jelini eşit miktarda suyla karıştırın ve bebeğinizin egzamalı bölgelerine sürün. Örneğin tüylü oyuncaklar toz ve akarları bol miktarda barındırır.

KIZARIKLIK

Günlük bakımda alttaki ürün ve metodları kullanarak bebeğin kaşıntı ve kızarıklıklarını hafifletmeniz olası. Çocuğunuzun egzaması az kaşıntılı ve hafif kızarıklıklarla seyrediyorsa nemlendirici losyon ve kremler yetebilir. Bebek daha da büyümeye başlayınca bundan sonra kızarıklıklar mafsal bölgelerinde olmaya başlar. Resimde kesin görünmüyor olacaktır fakat kızarıklıklar burnu ve gözleri haricinde bütün yüzünde ve saçlı bölümde dahi bulunmakta. İltihap yahut kızarıklık vb belirtilerle kendini gösteriyor. Egzamanın neden olduğu kızarıklıkları ve kaşıntıları gidermede etkilidir. Günlük bakımda alttaki ürün ve metodları kullanarak bebeğin kaşıntı ve kızarıklıklarını hafifletmeniz muhtemeldir.

Doktorun önerdiği kremi kullanmaya başladım ancak tam çare olmadı. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz.

KAŞINMA

Antihistaminik ilaçlar kaşınmayı rahatlatabilir. Egzamalı bölgenin kaşınmasıyla birlikte çabukça çatlayan kalın deriler oluşmaya başlar. Sıcak veyahut terleme egzamanın kaşınmasına sebep olacaktır. Sürekli aynı yerin kaşınması ve ovulması neticesi ortaya gelir. Sirke ilaveten kaşınmayı durdurarak yara oluşumunu önlemektedir.

İLTİHAP

Kaşınan ya da tahriş olan cilt daha basit bir biçimde iltihaplanır. Küçük şişlikler belirir ve patlatılırsa iltihap sızabilir. Deri yüzeyinde süreğen kaşıntı ve iltihap ortaya gelebilir.

EGZAMA HASTALIĞI

Egzamalı bireylerin uçuk hastalığı olanlardan özellikle uzak durmaları gerekir. Genetik faktörler hastalığın gelişmesinde tesire sahiptir. Bebeklerde egzama hastalığının değişik türleri olabilmektedir. Kaşıntının getirdiği stres hastalığın daha da kötüleşmesine sebep olur. Egzama enflamatuar (iltihabi) bir cilt hastalığıdır. Yağlı deri egzaması özellikle derinin fazla yağ salgılamasıyla meydana çıkan ve yine stres yoğunluğuna göre atak yapabilen bir deri hastalığı çeşididir. Uygun tedavi ile birlikte hastalığın yakınmaları mühim ölçüde giderilebilir.

İpek giysi bebeğinizin duyarlı tenini yazın serin kışın ılık tutar. Egzamalı veya egzama geçirmiş insanların derileri epeyce hassastır. Egzama geçiren veyahut tedavi süresinde olan bir hastanın cildi oldukça hassastır. Yüz vb duyarlı deri yerlerinde kullanılabilirler. Cildinin kuruluğa yatkın ve duyarlı olduğu söylendi. Ciltte olan hassasiyet seneler sonra devam eder.

EGZAMA BELİRTİLER

Nemlendirici kullanmamak cildin kurumasına ve egzama belirtilerinin meydana çıkmasına yol açar. Bebeklerde ve çocuklarda stresin yükselmesi egzama belirtilerini tetiklemektedir. Hastalığın ilk belirtilerinde derhal doktora gidilmelidir.

EGZAMADA ALERJİ

Duyarlılık bir kez oluştuktan sonra alerjen maddenin epeyce az miktarı bile egzamaya sebep olur. Yama testinde saptanan alerjenin klinik ve mesleksel anlamlılığı dermatologlar tarafından iyice araştırılmalıdır. Altta yatan alerji bulunup o alerjenden tam diyet yapmalıdır. Alerjenler damlatılır ve alerjenlerin cildin içine nüfus etmesi sağlanır.

Sıklıkla alerjik bünyeyi destekleyen bazı kriterler ve laboratuvar testleri tanıya yardım ediyor. Bebeklerde alerjik egzama için en iyi tedavi yöntemi anne sütüdür. Bebeklerde inek sütü kullanıldıysa alerjik oluşumunu tetikleyerek egzama oluşması görülebilir. Araştırmalar neticesinde egzama her üç bebekten birisinde astım veyahut alerjik hastalıklar oluşturmuştur. Ciltten alerji testi ile birlikte alerjik gıda bulunmalıdır. Halk arasında “alerjik bünye” diye de tanım edilir. Anne sütü ile birlikte beslenme ise alerjik hastalıklardan korunmada ilk adımdır. Beş yaşına doğru alerjik egzamaların şiddeti azalır.

Kaşıntı atopik dermatite özgü cilt yaralarının çıkmasına sebep olur. Şiddetli kaşıntı egzamaya özgü cilt yaralarının meydana çıkmasına neden olur.

ÇOCUKLARDA EGZAMA

Egzamalı çocukların cildin yapısında yer alan yağ miktarında ve bünyesinde değişme olur. Temas egzaması yaygın olarak meme çocuklarında görülen egzama tipidir. Bebeklerin beslenmelerinde sıvı gıdadan katı gıdaya geçildiğinde çocuklarda egzama görülebilir. Egzamalı çocuklara egzamalı tedavisi için tene sürülen ilaçlarla süreğen tedaviye ulaşamazlar bir türlü. Egzamalı çocuklarda ev tozlarına alerji epeyce sık görülmektedir. Egzamalı çocukların çiçek aşısı olmaları illa engellenmelidir. Bebek ve çocuklarda üre azami %4 erişkinde ise azami oranında kullanılmalıdır.

Atopik egzama çocukların % 70’inde gençlik dönemine gelindiğinde çoğunda ise 4 5 yaşına kadar büyük ölçüde kaybolur. Sıvı gıdaların tüketilmesinden sonra katı besinlere geçildiğinde çocuklarda ani bir biçimde egzama meydana çıkabilir. Normal doğum ile birlikte dünyaya gelen çocukların alerji hayata oranının düşük olmasının nedeni budur. Genelde çocuklarda görülen egzama zaman yok olmaktadır. Orta ve ağır şiddette egzamalı çocukların fazlasında bir alerji bulunuyor. Nedeni belli değil ne var ki ihtiyar kadınların doğurduğu çocukların genç kadınların doğurduğu çocuklara kıyasla egzama geçirmeleri daha yüksek bir ihtimal. Alerjik egzama en son derece bebek ve çocuklarda görülmektedir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri Egzama öncesinde bebeğin yanaklarından başlayarak bedene yaygınlaşır. Çatlaklardan giren mikroplar bütün bedene yayılabilir.

ORANDA

Bayanlarda da erkeklerde de aynı oranda görülen egzamanın değişik türleri yer alır. Üç yemek kaşığı elma sirkesini eşit oranda suyla iyice homojen bir bir hale gelene dek karıştırın.

KREMLER

Kortizonlu kremleri kısa süreli kullanmanın direk bir zararı yokmuş. Egzmaya net çare arayanlar elbette kremleri reçete ile birlikte almalıdırlar.

KORTİZON

Doğru kullanımda kortizon içerikli kremler ve losyonlar çocuğunuza zarar vermez ve tabip önerileri tarafında zorlanmadan kullanmak mümkün. Semptomları geçici bir müddet hafifletmek için kortizon içerikli kremler kullanmak mümkün. Cilt yüzeyinde renk değişikliği varsa ve cilt oldukça kuruysa ilk tercih kortizon kremlerdir.

İLAÇLAR

Antihistamin vs alerjiye karşı ilaçları kullanmak için hekiminize danışabilirsiniz. Koruyucu önlemlerin verimsiz kaldığı hallerde ağızdan alerji ilaçları ve kremlerle tedavi gerekebilmektedir. Antihistamin vs alerjiye karşı ilaçları kullanmak için hekiminize danışınız.

GIDALAR

Katı besinlerle beslenmeye başlayan çocularda da birdenbire görülebilir. Pembesini kullandık ve oldukça şükür şimdi iyiyiz hazır besinlerin zararını idrak etmiş oldum. Bebeğin egzamasını şiddetlendirecek besinlerden kaçınılmalıdır. Kefir ve yoğurt vs besinler tüketmeye dikkat gösterin. Katkı maddesi sahibi olan besinleri tüketmemeleri gerekir. Annenin tükettiği besinler anne sütüyle de geçebilmektedir. Alerjiye sebep olan besinlerden ve deterjanlardan uzak durulmalıdır.

Dış etkenlerden kaynaklı egzama görülmesi de muhtemeldir. Asla şahıstan kişiye bulaşmaz ve öpme ile birlikte yada tokalaşma ile birlikte bulaştığı görülmemiştir. Bebeklerde egzama her beş bebekten birisinde görülmektedir.

Mutlaka bir alerji ve immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gereklidir. Giysilerde yünlü kumaş kullanmaktan da özellikle uzak durmak gereklidir.

Bir takım faktörler egzama gelişmeolasılığını artırabilir. Cilt yapıları epeyce narin olduğu için dış faktörlerden kolay bir şekilde etkilenebilmektedir.

Hastalığın atak yapmasında stresin tesiri büyüktür. Zararlı tesiri daha azdır ne var ki şu anda 2 yaş altında ruhsatı yoktur. Lavanta yağını içmenin zehirleyici bir tesiri olabilmektedir.

Sağlık çalışanlarının dışında site kullanımından doğabilecek birçok sorumluluk kullanıcıya aittir. Yurt dışında anne sütünden sabun yapılmaya başlandı.

Stres egzamasında cilt tedavisi ile birlikte birlikte psikolojik destek son derece mühimdir. Probiyotikler barsak florasını değiştirerek antijen emilimini azaltmakta ve azalan bağışıklık yanıtı desteklemektedir. Egzamalı birini görürseniz uzaak durmak yerine yakın durmanız özgüvelerinin yerine gelmesine destek sağlar.

ANNENİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Bebeklerde Egzama

Bebek anne sütü alıyorsa annenin de diyet yapması gerekir. Kendisinde alerji yer alan annenin gebelikte diyet yapması bebekte alerji tehlikesini azaltmaz. Normal doğum sırasında bebek annenin doğum kanalı ve vajina çıkışındaki natural bakteri ve mantar florası ile birlikte denk geldiği için ilk bağışıklık yanıtı meydana gelir.

Hastalığın meydana çıkması ve alevlenmesindeki en mühim faktör ise cilt kuruluğu oluyor. Egzama şahıstan kişiye değişen ve her türlü değişik şekilde meydana çıkan bireysel bir hastalıktır. Lezyonlar yarım saat ile birlikte 24 saat arasında gerileyerek değişik alanlarda meydana çıkar. Derinin üst tabakasının fizyolojik işlevinin hasara uğraması neticesi meydana çıkar. Dilbilim insan dili denilen olgunun özelliklerini araştırır ve onun kalitesini ve işleyiş düzenini meydana çıkarmayı hedefler. Bebeklerde görülen egzama ise her türlü nedenden ötürü meydana çıkabilir.

EGZAMA TEDAVİ

Egzama görülen yerler için krem tedavisi yapılır. Egzama tedavisinde yararlanılabilecek her türlü ilaç yer almaktadır. Cilt doktorunun gözetiminde ideal önlemlerle tedavisi muhtemeldir. Cilt hekiminiz tarafından yapılacak testler neticesinde egzamanın şiddetine en münasip tavsiye edilen ilaçlarla tedavi ve takip uygulanır. İhmal edilmemesi ve epeyce kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. Uygulanacak tedavinin olumlu sonuçlanması için hastanın itinalı davranması gerekmektedir. Doktorunuz bebeklerde egzama tedavisi sizleri şu tedavi adımlarına yönlendirebilir. Egzama bitkisel tedaviyle büsbütün yok edilebilen veyahut etkileri azaltılabilen bir hastalıktır.

İçerdiği asit nedeniyle bakterileri öldüren elma sirkesi uzun vakittir egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Saçta egzama tedavisi için kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya 1 tatlı kaşığı ısırgan otunu ekleyip dört dakika dek kısık ateşte kaynatın. Atopik dermatit tedavisinde nemlendirici tüketimi epeyce mühimdir. Tanı ve tedaviler elbette bir tabip tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir biçimde tanı ve tedavi hedefiyle kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir. Egzama tedavisi birtakım dönemlerde sizleri son derece zorlayabilmektedir. Kişinin yaşamış olduğu egzaman çeşidine göre de tedavi süresi değişkenlik gösteriyor.

Tıbbi uygulamalar ve tedavi için elbette expert bir hekime danışınız. Basit tedavi yöntemleriyle denetim altına alınabilmektedir. Haricen kullanılabilecek kremler veyahut oral yöntemle alınabilecek kapsüller akut egzamanın tedavisinde tüketilir. Bebeklerin egzama tedavisi için alınabilecek önlemler arasında yün kıyafetlerden uzak durmak ve terlemesini engellemek de yer alabilmektedir. Bebek egzaması en doğru bir tabip tedavisiyle denetim altına alınabilmekte hem de büsbütün iyileşebilmektedir. Hastaların tedaviye sunduğu ahenk oldukça mühimdir ve tedavi başarılı olmasını etkilemektedir. Atopik dermatit tedavisi için kükürtlü kremler öneri ediliyor doktorlar tarafından. Belli evrelerden geçer meydana gelen egzamanın net bir tedavisi yoktur. Bebeklerde egzama tedavisi için ise bir ekspere görünmekte fayda bulunuyor.

Sağlık sorunlarınız için öncelikle hekiminize danışınız. Kesin değerlendirme ve bilgilendirme için daima öncelikle hekiminize müracaat edin.

BANYO YAĞLARI

Banyo yağları küvetin içine eklenilen suya eklemek koşuluyla gerçekleştirilir. Banyo yağları küvetin içine yahut durulama suyuna yerleştirilerek uygulanabilir. Banyo sonunda cildin yağlanmasını gerçekleştiren banyo yağları kullanılması öneri edilir. Omega 3 yağlarının alınmasının egzamada iyileşme sağladığı görülmüştür.

Gece kaşıntısının engellenmesinde yararlı olabilirler. Kış mevsiminde sıcak odada üzerinizi değiştirmeniz yararlı olabilmektedir.

Açık kaynak göstermeden gerçekleştirilen alıntılar için meşru takip başlatılacaktır. Ciltten gerçekleştirilen testler çoğu defa epeyce daha başarılı neticeler verir.

Bebeklerde egzama diğer egzama türlerinden oldukça değişik görünür ve oldukça kaşınabilir. Sık rastlanan ve değişik türleri olan egzama ergenlikte ve 20 50 yaş arasında daha sık olmakla birlikte her yaşta görülebilir.

Bebeklerde egzama görülen yerlere bebek yağı ya da merhem sürerek ovmak iyi gelecektir. Cildi nemli tutmanın en tanınmış yolu ıslak cildin üstüne yoğun bir krem veya yağ sürerek nemi cildin içine hapsetmektir.

İnek sütünde yer alan tek sayıda yahut daha çok sayıda proteine bağışıklık düzeneğinin aşırı reaksiyon vermesi neticesi meydana gelen alerjiye de inek sütü alerjisi denir. Bağışıklık düzeneğinin zayıflaması ve karaciğerde ortaya gelen birtakım problemler neticesinde görülür.

SABUN

Cildi kurutmayan ve tahriş etmeyen en münasip temizlik gereçleri kullanılmalıdır. Doktorun yazdığı sabun ve daha sonra marketlerde satılan nemlendiricili el sabunlarından kullandı. Denemedim ne var ki kükürtlü temizlik gereçleri da işe yarayabilir belki.

Probiyotiklerin tüketimi ile birlikte atopik dermatit oluşumunun baskılandığı görülmüştür. Sıcak su bebeklerde egzamanın oluşumunu hız katar ve yayılmasına sebep olur. Bebeklerde egzama varsa ekseriyetle yıkanmaktan uzak durmak egzamayı oluşumunu azaltacaktır.

NEMLENDİRİCİLER

Mustelanın bebek nemlendiricilerini kullanabilmeniz mümkün. Banyodan sonra cildin suyunu korumak hedefiyle nemlendiricilerin kullanılması epeyce mühimdir. Su bazlı veyahut yağ bazlı nemlendiriciler kullanmak mümkün.

Anne sütünüz de yok; o zaman lütfen derhal keçi sütü bulmaya çalışın. Sağlık problemleri için lütfen hekiminize müracaatınız.

KIYAFETLER

Yeni aldığınız kıyafetleri giydirmeden öncesinde kuşkusuz yıkayın. Terleme atopik dermatitin alevlenmesine sebep olabileceğinden sıkı ve aşırı kalın kıyafetlerden uzak durmalısınız.

ALERJİ

Beraberinde besin alerjisi olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Hemen bir Çocuk alerji eksperine başvurmak ilk adım olmalıdır. Ebeveynlerden özellikle annedeki atopi yani alerji hikayesi hastalık gelişimi için kuvvetli bir risk faktörüdür. Ciltte alerji testinde ise maksimum 20 dakika içinde kesin bir sonuç alınır.

Bebeğinize ılık duş aldırarak da egzamasının sebep olduğu kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Özellikle yağ tabakalarının az olduğu yerlerde çatlaklar açarak belirmektedir. Havanın soğuk ve nem oranının düşük olduğu kış aylarında bebeklerde egzama şikayetlerinde artış görülür. Bugüne dek ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı artık da okurlarımızın desteği ile birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.

CİLTTE TAHRİŞ

Aşırı sıcak ve aşırı nemden kaynaklanan terleme cildi tahriş edebilir. Bebeklerde egzamanın tahriş ettiği cilt dokusunu dış ortamdan korunaklı kılmayı hedefler.

Bebeklerde egzama görülen yerlerde banyo esnasında sabun kullanılmamalıdır. Egzamanın görülen çeşidine göre uygulanacak olan krem değişiklik işaret ediyor.

Vücudün diğer bölgelerinde de görülebilir yahut yayılabilir. İyileşen lezyonlar bölgelerinde açık yahut koyu pigmentasyon bırakabilir.

Ilık suyun içine de ya mısır nişastası yahut natural yağlardan koyuyorum. Doğal yağlardan kullanmak istemiyorsanız medikal yağlardan da kullanabilmeniz mümkün.

Ciddi vakalarda buğday veyahut mısır nişastalı su içerisinde 10 15 dakika beklemeleri tavsite edilir. Sıkılana dek nişastalı ılık suda oynadıktan sonra durulamadan çıkarıyorum.

CİLDİN NEMLENDİRİLMESİ GEREKİR

Günde en az bir kere cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Egzamada cildin kurumaması ve nemlendirilmesi mühimdir.

Bebek küvetini sıcak suyla doldurun ve 1 avuç papatya ekleyin. Bebek küvetini doldurup kızımı da içine oturtuyorum. Bebeğin yıkandığı leğenin veyahut bebek küvetinin içerisi sıcak suyla doldurulur ve bir tutam dek kadife çiçeği atılır.

Egzama döküntüleri oldukça kaşıntılıdır (pruritus). Çatlayan cilt kaşıntılı ve acı verici bir bir hale gelmektedir.

Tedavinin ilk prensibi; üzülmemek ve bebeklerde egzamalı yerleri kaşımamaktır. Sürekli kaşıma cildin dağılmasına ve kanamasına sebep olur.

EGZAMA

Egzama için kullanılacak doğru isim atopik dermatittir. Egzama daha sonra alın ve kafa derisine yayılabilir. Elma sirkesi Egzama nasıl geçer sorusuna verilecek yanıtlardan bir tanesi elma sirkesidir. Egzamanın tanısı hiç kuşkusuz hekim tarafından konulmuş olması gerekir. Egzamaya tıp dilinde dermatit de denilmektedir. Egzamaya sahip olmak uçuk vs kolay virüsleri kapma riskinizi çoğaltır.

Okuyucuların sordukları suallere verilebilecek cevaplar büsbütün diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Kişisel suallere site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.

Zaman içerisinde onların da yok olacaklarını ümit ediyorum. Cildinizi kurutmayacak hafif bir sabun veyahut sabun yerine geçtiğimiz birşey kullanmak en iyisi olabilmektedir.

Doktorlar güneş kremi ve diyet öneri etti lakin faydasını göremedim. Kendisinde deneyince faydasını daha rahat anlıyor insan.

Kaşıma neticesi bunların üstü sıkça açık ve suludur. İnsanlar sıkça gırtlaklarını temizlemek için gargara yaparlar. Laktoz intoleransında genelde sütten uzak durma öneri edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.