Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?


Bebekte Pişik

Pişik, bebeklerde görülen ve oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kabaran, yanma ve kaşınma belirtileri gösteren pişik tedavi edilmeli ve önlenmeye çalışılmalıdır. Pişiği önlemek için birkaç duruma hassasiyet göstermek gerekir. Zaman zaman kendini belli eden ve oldukça rahatsız edici bir durum olan pişik nasıl önlenir?

Bebeklerde Pişik Belirtileri Nelerdir?

Tıpta amonyak dermatiti olarak bilinen pişik oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özellikle bebekleri çok rahatsız eden bir durumun bazı belirtileri ve nedenleri vardır. İşte pişiğin ilk belirtileri..

Fiziksel belirtileri: Yanma, kaşınma ve kabartı şeklinde ortaya çıkar. Kabaran ve kızaran popo ve koltuk altı bebekler için amonyak dermatiti belirtileridir.

Amonyak Dermatiti Tedbirleri Ve Önleyici İşlemleri Nelerdir?

Pişik meydana gelmesinde pek çok neden bulunur. Bu nedenler özellikle bebeklerde dikkat edilmezse pişiğe neden olur ve uzun süreler boyunca bebekleri rahatsız eder.

  • Hijyenle temizlenmeyen bebek poposun da genellikle pişik meydana gelir.
  • Sürekli kaka yapan bebeklerde altını sık sık değiştirmek gerekir, aksi durumlarda pişik kaçınılmaz bir durumdur.
  • Bebeklerde ve çocuklarda belirli mineral eksikliği pişiğe neden olabilmektedir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde pişik önlemek oldukça kolaydır. Pişik önlemek için özellikle hijyene dikkat etmek gerekir. Hijyenle temizleme ve kurulama yapılmalıdır. Pişik kremleri kullanılmalı, ıslak mendillerden uzak durulmalıdır. Pişirin önlenmesinde en önemli etkenlerden bir tanesi de bebeğin altını sürekli havalandırmaktır. Böylelikle pişik önlenebilir. Ayrıca kurulama ve temizleme sonrası, bebek pudrası ve talk pudrası kullanarak daha sağlıklı ve daha kuru bir cilt elde edilebilir. Hijyenik kaliteli ve oldukça ferah bezler kullanılarak bu risk en aza indirilebilir.

Bebekler de özellikle dikkat edilmesi gereken bu durumda oldukça etkili olan pişik kremleri tedbir amaçlı kullanılmalıdır. Her alt değiştirme işleminden sonra aktif olarak pişik kremi, pudra ve hijyenik krem vb ürünler alıp kullanılarak bebek poposu rahatlatılmalidır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.