Behçet hastalığı nedir? belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?


Behçet hastalığı; tekrarlayan ağız içi yaralar, genital bölgede yaralar, bacaklarda, kollarda apne benzeri, sivilce gibi deri bulguları olan bir hastalıktır. Daha narin olarak; bağırsak sistemi tutumları, eklem intihapları ile seyreden bir hastalıktır. Gözlerde intihap, genital bölgelerde yaralar var ise kişide behçet hastalığı araştırılmalıdır.

Behçet hastalığı belirtileri

1) Ağız yaraları (aftlar): Bu lezyonlar hemen her hastada vardır. ağız yaraları, hastaların üçte ikisinde ilk bulgudur. Çocukların çoğunda, çocuklukta sık görülen tekrarlayan ağız yaralarından ayırt edilemeyen çok sayıda küçük yara gelişir. Büyük yaralar daha nadir görülür fakat tedavisi çok zordur.

2) Genital yaralar: Erkek çocuklarda yaralar esas olarak skrotumda, daha nadirolarak da peniste yerleşmiştir. Yetişkin erkek hastalarda bunlar hemen her zaman iz bırakarak iyileşir. Kız çocuklarda esas olarak dış genital organlar etkilenmiştir. Bu yaralar oral aftlara benzerler. Ergenlik öncesi çocuklarda daha az genital yara görülür. Erkek çocuklarda tekrarlayan orşitler (yumurtalık iltihabı) görülebilir.

3) Deri tutulumu: Değişik deri lezyonları vardır. Akne (sivilce) benzeri lezyonlarancak ergenlikten sonra görülür. Eritema nodozum, genelde bacakların alt kısmında yerleşen, kırmızı, Ağrılı, ciltten kabarık sertçe lezyonlardır. Bu lezyonlar ergenlik öncesi çocuklarda daha sıktır. ” Paterji reaksiyonu” , BS hastalarında biriğne ucu batırılmasına derinin verdiği yanıttır. Bu, BS’de tanısal bir test olarakkullanılabilir. Ön kolun derisine steril bir iğne batırılmasından sonra, 24-48 saatiçinde bir papül ya da püstül oluşur.

4) Göz tutulumu: Bu, hastalığın en ciddi tablolarından biridir. Toplumda görülme sıklığı %50 olduğu halde , erkek çocuklarda %70’e kadar çıkar. Kızlar daha azetkilenir. Hastalık, hastaların çoğunda iki taraflıdır. Genellikle, gözler sendromunbaşlangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulur. Göz hastalığı, alevlenmelerle gidenkronik bir seyir gösterir. Gözün hem ön hem arka kamaraları tutulur (anterior veposterior üveit) Her alevlenmede sonra, giderek görme kaybına neden olacak bazıyapısal hasarlar oluşur.

5) Eklem tutulumu : BS’li çocukların yaklaşık %30-50 sinde eklem tutulumu görülür. Genellikle, Ayak bileği, diz, el bileği ve dirsek eklemleri etkilenir. Monoartiküler (tek eklem tutulumu ) ya da oligoartiküler (4 ya da daha az eklemtutulumu) tutulum gözlenir. Bu iltihap genellikle birkaç hafta sürer ve araz bırakmadan düzelir. BS artritinin eklem hasarıyla sonuçlanması çok nadirdir.

6) Nörolojik tutulum: BS’li çocuklarda nadir de olsa nörolojik tutulum görülebilir. Sara nöbetleri, artmış kafa içi basıncıyla ilişkili baş ağrısı ve beyin bulguları karakteristiktir. En ağır biçimi, erkeklerde görülür. Bazı hastalar, psikiyatrik problemler geliştirebilir.

Behçet hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir. Bu hastalık Hipokrattan beri tarif edilmişse de 1930 yıllarında Hulusi Behçet tarafından farklı bir hastalık olarak ağızda yaraları tekrarlayan genital yaraları ve göz intihabı üreten bir hastalık olarak tarif edilmiştir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar da çeşitli bakterilerin, genetik faktörlerin neden olduğu bilinmeyen kimyasal faktörlerin olduğu ortaya atılmıştır fakat kesin bir sonuca varılmamıştır. Behçet hastalıklarda yakından ilgili duruyorsa da şu güne kadar herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

behcet hastalığı
Behçet hastalığı en çok ağız ve genital bölgelerde görülür.

Behçet hastalığının sık görülen belirtileri:

  • Ağızda sık oluşan yara ve aftlar Behçet hastalığının habercisi olabilir.
  • Gözlerde ağrı ve kuruluk hissi Behçet hastalığının habercisi olabilir.
  • Damarlardaki iltihaplanma sonucu aşırı yorgunluk ve bitkinlik Behçet hastalığının başlangıcı olabilir.
  • Genital bölgede oluşan yaralar yüzeysel deri enfeksiyonları Behçet hastalığının habercisi olabilir.
  • Bunların dışında boyun tutulması , eklem ağrıları , baş ağrısı ve damarlarda fazla pıhtı oluşumundan dolayı damar tıkanıklığı Behçet hastalığı belirtileri olabilir.

Behçet hastalığı daha çok  kimlerde görülür

Daha kötü olarak delinmelere kadar giden behçet hastalığı vardır. Bunların dışında nadir bulguları da vardır, kadın ve erkeklerde eşit görülmektedir ve genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır, çocukluk yaşlarında ortaya çıkması nadirdir. Daha çok gençlerde çıkar. Bu hastalığın çok önemli özelliği ise erkeklerde biraz daha çok daha ağır seyretmektedir. Kadınlarda hafif seyrettiği için kadınların hastaneye daha az başvuruyorlar sanki erkeklerde daha çok görülen bir hastalık gibi algılanıyor.

Behçet hastalığı nasıl tedavi edilir?

Behçet hastalığı klinik özelliklere göre değişmektedir, hafif ağız yarasının tedavisi daha kolaydır. Tedavisi için antibiyotik ile sonuç alınarak hastanın tedavisini sağlanır. Göz tutumları da önemlidir, tekrarlayan üveyiklerde uzun vadeli ağır ilaçlar kullanmak gerekebilir. Eklem tutunmaları olduğunda yine ağrı ilaçları uzun süre kullanmak gerekebilir.

Damar intihapları yine önemli bulgu ve ağır tedaviler gerektirebilecek kadar ağır olabilir. Atar damarın tedavileri hastanın hayatını tehdit edebileceği için tedavisi süreci sıkıntılıdır.

Behçet hastalığı vücuttan yok olmaz ama hastanın hayatını tehdit edecek özelliği tedaviler ile baskılanalabilir. İlaçlar ile baskılanabilir ve hastanın tedavisi sağlanabilir.  Sonuçta tedavisi mümkün ve klinik özelliğine göre değişen tedavisi vardır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik özellikleri nedeniyle ailede bir kaç kişide çıkabilir. Behçet Hastalığı bir çok organı etkileyebilen bir hastalık olduğundan farklı uzmanlık dallarından oluşan bir ekip tarafından kontrol edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.