Behram Kurşunoğlu kimdir?


Behran Kurşunoğlu (1922 – 2003) Genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan beyin güçlerimizden. Prof. Behram N. Kurşunoğlu, Albert Einstein’in genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmış bir Türk fizikçidir.

Ankara Üniversitesi ve İngiltere’deki Edinburgh Üniveristesindeki eğitimin ardından fizik doktorasını yine İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde önemli çalışmalarda bulunmuştur. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın bir konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 1965 yılında Miami Üniveristesindeki Teorik Araştırmalar Merkezinin kurulmasında rol almış, 1992’de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation’ın direktörü olmuştur.

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, 1950’li yıllarda Atom Enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye’de sürdürmüş ve aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun kurucu üyesiydi. Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, aynı zamanda Genel Kurmay Başkanlığı’na Birleşmiş Milletler Bilim Komisyonu’nda bir dönem danışmanlık yapmış, çalışmıştır.

Kuantum Fiziği konusunda yaptığı araştırmalarla özellikle “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini”ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınıyordu. 1964 yılından beri organize etmekte oldugu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınan Kurşunoğlu, 2003 yılındaki konferanstan kısa bır zaman önce kalp krizinden vefat etmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.