Bentonit Kil Nedir? Bentonit Kilinin Faydaları ve Kullanım Alanları


Günümüzde aslında eski zamanlardan beri kullanılan bazı yöntemlerin tekrar keşfedildiğine şahit oluyoruz. Eskiden insanlar ve / veya doğadaki bir çok hayvan, zehirleri kendi sistemlerinden veya hastalık veya sıkıntı zamanlarında çıkarmaya yardımcı olmak için içgüdüsel olarak kir ve kil yemeye yönelir. Daha yakın zamanda, bentonit kili gibi şifa veren killer, iç ve dış detoksifikasyon için bir kez daha popülerlik kazanmış ve iyi bir nedene sahip olmuştur.

Bentonit Kil Nedir?

Bentonit kili “Montmorillonite” olarak da bilinen yaşlı volkanik küllerden oluşur. Adı, Fort Benton, Montana’da bulunan en büyük bilinen bentonit kili deposundan gelir. Neredeyse yumuşak, çok ince bir kıvama sahip kokusuz bir gri / krem ​​rengidir. Diğer bazı killerin aksine, leke vermez ve güzellik ve doğal ilaç karışımlarına eklenmesi kolaydır.

Bentonit gibi şifalı killer silika, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve potasyum içeren yüksek bir mineral konsantrasyonuna sahiptir. Ayrıca toksinleri, ağır metalleri, kirleri ve kimyasalları emer ve çıkarır. Bu nedenle, bentonit kil detoks ve temizlik ürünlerinde ortak bir maddedir. Ortak harici kullanımlar arasında kümes hayvanları, çamur paketleri, detoks banyoları ve cilt bakım reçeteleri bulunur.

Bazıları dahili olarak kullanıyorlar. Vücut üzerinde alkalileştirici bir etkiye sahiptir ve doğru alındığında bağırsak bakterilerinin dengelenmesine yardımcı olabilir.

Bentonit Kil Faydaları

Bentonit kili, hidratlandığında “elektriksel şarj” üretme özelliğinden dolayı eşsiz bir kildir. Akışkanla temas ettikten sonra elektrik bileşenleri değişir, birçok toksinlerde pozitif yüke bağlanan güçlü bir negatif yük taşır.

Bir toksin, kimyasal veya ağır metal ile temas ettiğinde, kil toksini emecek ve vücudun kullanması için minerallerini serbest bırakacaktır. Bentonit ayrıca aşırı hidrojen çekerek hücrelere oksijen almasına yardımcı olur ve hücrelerin bunun yerine oksijen ile değiştirmesine izin verir.

Betonit Kil aşağıdaki faydalara sahiptir:

  • Asit reflü, kabızlık, şişkinlik, gaz vb. gibi sindirim bozuklukları. (Kaolin kili, yıllardır Maalox ve Rolaids gibi ilaçlarda yaygın bir madde idi.)
  • Cilt ve alerji sorunlarına yardımcı olur
  • Vücut için mineraller sağlamak
  • Kusma ve ishalden kurtulma
  • Detoksifikasyon
  • Ağız sağlığı hazırlıkları
  • Her türlü cilt problemi için dıştan ve iyileşmeyi hızlandırmak

Dr. Weston A Price, Beslenme ve Fiziksel Dejenerasyon kitabında bile , Andes, Orta Afrika ve Avustralya’dakiler de dahil olmak üzere birçok yerli kültürün çeşitli şekillerde kili tükettiğini bildirmiştir. Yaygın olarak, kurutulmuş kilin toplarını torbalarına taşırlar ve az miktarda kil, yemekte bulunan herhangi bir toksinden zehirlenmeyi önlemek için suyla eritirler.

Arizona State Üniversitesi’nden yapılan bir çalışmada, bentonit kilinin, MRSA’nın yanı sıra Salmonella, E. Coli ve diğerlerini öldürmede oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Bu alanda araştırmalar devam ederken umut verici olan, kilin enfeksiyonu öldürdüğü yönteme bağlı olarak, MRSA veya diğer bakterilerin antibiyotiklerle olduğu gibi ona karşı bir direnç geliştirmesi mümkün olmayabilir.

Betonit Kil Nasıl Kullanılır?

Cilt Problemlerinde: Dışarıdan lekeler, böcek ısırıkları, kesikler, deride kaşıntı veya yanıklar gibi herhangi bir cilt tahrişinde bentonit kil içeren su bazlı macun kullanılır. Cilde sürülen macun kuruyana kadar bekletilir sonra su ile tekrar o bölge temizlenir. Bu özellikle egzema, sedef hastalığı, suçiçeği, vb. Kaşıntı durumlarında cildi sakinleştirdiği söylenmektedir.

Yüz Maskesi: Birçok güzellik ürünü, bentonit kilini toksinleri ve safsızlıkları bağlama ve çıkarma yeteneğinden dolayı kullanır. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için bentonit ve su karışımını karıştırarak bentonit kil maskesi yapılır. 20 dakika bekleyip sıcak su ile yıkayabilirsiniz. Bunu genellikle haftada bir veya iki kez yapmanız önerilir. Elma sirkesiyle karıştırılan bentonit kil tozu da mükemmel ve dengeleyici bir yüz maskesi yapmanıza olanak sağlar.

Detoks Banyosu: Bazen cildi yumuşatan rahatlatıcı bir detoks banyosu için banyo suyuna yaklaşık 1/4 fincan bentonit kili eklemeniz oldukça etkili olacaktır.

Ağız Sağlığı İçin: Mineraller sağlamanın yanı sıra ağır metallere ve toksinlere bağlanma kabiliyetinden dolayı, Bentonit kili, ev yapımı diş tozu karışımlarına eklenebilir. Fırçalama için tek başına bile kullanılabilir ve tatsız ve nispeten yumuşaktır.

Diş Beyazlatmak ve Remineralize Etmek: Diş tozuna eklemenin yanı sıra, alkali ve toksin giderici ağız çalkalaması olarak suyla karıştırılmış bentonit kil kullanabilirsiniz. 1/4 bardak suda 1/2 çay kaşığı kil plastik bir kapakla küçük bir kavanozda karıştırıp iyice çalkalayın.

Mastit İçin: Mastit genel anlamda kadınlarda süt kanallarının tıkanmasına neden olan bir çeşit enfksiyondur. Bentonit kil ve sudan bir karışım hazırlanarak bölgeye dışarıdan uygulanabilir. Enfeksiyon bitene kadar her saat gerektiği gibi tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca C vitamini ve balık yağı kapsülleri ile birlikte enfeksiyon sırasında dahili olarak alınabilmektedir.

Bebek Tozu İçin: Düz bentonit kil, enfeksiyon veya kızarıklık olduğunda kullanılmak üzere çok rahatlatıcı bir bebek pudrası oluşturur. Ayrıca bu alanda iyileşmeyi hızlandırmak için bir kil “maske” haline getirilebilir.

Sindirim Problemleri veya Sabah Hastalığı için: Sabah hamilelikten kurtulmak için erken gebelikte suda 1-2 çay kaşığı bentonit kili ekleyebilirsiniz. Bulantı ile yardımcı olur ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ancak hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İç Temizleme İçin: Bir bardak su içine 1 ya da 1,5 çay kaşığı bentonit kil ekleyip iyice birleşene kadar çalkalanır. Bu sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur ve enerji seviyenizi arttırabilirsiniz. Ancak dahili kullanım için alınan tüm killerin iç kullanım için güvenli bir şekilde etiketlendiğinden emin olun.

Evcil hayvanlar için: Hastalık, kusma ya da hastalık belirtileri gösteren evcil hayvanlar için, suya bentonit ekleyebilir ya da iğneyi kullanmadan bir damlalık ya da şırınga ile oral olarak verebilirsiniz. Bu durumun evcil hayvanların, aksi takdirde ciddi hastalıklar olanlardan hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olduğu birkaç durum gözlemlenmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.