Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir ?


Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusu’nda Bermuda Adaları, Florida ve Porto Riko’nun oluşturduğu, gemiler ve uçakların iz bırakmadan gizemli bir şekilde kaybolduğu iddia edilen alana verilen isimdir.

Bermuda şeytan üçgeni. Hakkında onlarca spekülasyon üretilen ve lanetli olarak belirtilen alan Atlantik Okyanusu’nun doğusunda, 500.000 kilometre karelik bir alandan oluşmaktadır. Üçgen olarak nitelendirilmesinin sebebi ise Miami,Bermuda, PuertoRico sınırları içinde kalması ve bölgenin kuşbakışı görünüşünün üçgen şeklinde olması. Çok uzun yıllar orada düşen uçaklar ve batan gemilerle ilgili olarak okyanusun dibinden gelen manyetik bir kuvvetin varlığına inanıldı. Ama bilimsel olmadığı için bu düşünce efsaneden öteye geçemedi. Ki bölgede yapılan araştırmalar sonucu bölgede anormal bir mıknatıs etkisi olmadığı birçok kez belirtmişti.

Uzmanların bilimsel olarak attığı ilk adım, orada faciadan kurtulmuş insanların hepsinin söylediği ”suyun beyaza dönmesi” tezinden kaynaklanmaktadır.  İnsansız hareket edebilen robotlar okyanusun dibine gönderildi ve tabanın tamamen beyaz olduğu görüldü. Ayrıca batmış olan bütün enkazlarda bulunmuştu. Beyazlığın suyun yüzeyine çıkmasında ki etken de GulfStream sıcak su akıntısı olarak belirtiliyor. Okyanus tabanından çıktığı tespit edilen doğalgaz aslında çoğu soruya yanıt getiriyor. Sıcak su akıntısıyla birlikte tabandan yüzeye yükselen beyaz madde(hidrad) ile birlikte suya binlerce ton doğalgaz karışmış oluyor ve suyun yoğunluğu inanılmaz derecede düşüyor. Yoğunluğu düşen suyun kaldırma kuvveti de olumsuz etkileniyor ve üzerinden geçen gemiler gökyüzünden salınmış gibi direkt olarak denizin dibine çok hızlı bir şekilde inmeye başlıyor. Aynı gazlar sudan yükselip hava ile karıştığında havanın kaldırma kuvveti düşüyor ve uçakların kaderi de gemiler gibi oluyor.

Bermuda şeytan üçgeni.

Bermuda şeytan üçgeni nerededir

Bermuda şeytan üçgeni Atlantik Okyasunu kapsayan 800 bin metre karelik bir alanını kaplayan Amerikanın Atlantik Okyanusuna açılan üçgen bir alandır. Geçmişten günümüze kadar bir çok uçak gemi denizaltı bu bölgede kaybolmuştur. 700 adet gemi ve 120 adet uçak kaybolmuştur. Bu sekizyüzbin kilometrekarelik alanda oluşan kayıplarda bir çok teori ortaya atılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Neden Ünlü?

Geçtiğimiz birkaç yüzyıl boyunca bölgede, gizemli koşullar altında düzinelerce gemi ve uçağın ortadan kaybolmasından dolayı bölge “Şeytanın Üçgeni” lakabını aldı. Bölge ile ilgili dünyadışı bir alan olduğu konusunda spekülasyonlar yapılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeninin kötü şöhreti Christopher Columbus’la başladı. Columbus kayıtlarında, 8 Ekim 1492’de pusulasının garip göstergeler verdiğini yazmıştır. Bozuk bir pusula ile denizde olmak mürettebatı paniğe sürükler kaygısıyla ilk başlarda mürettebatını uyarmamış. Üç gün sonra Columbus’un bölgede garip bir ışık görmesiyle mürettebat paniklemiş ve İspanya’ya dönmek istemişlerdir.

Bermuda Şeytan Üçgeni Efsanesi

Modern Bermuda Şeytan Üçgen efsanesi, Edward Van Winkle Jones tarafından yazılan bir makalenin Associated Press tarafından 1950 yılında yayınlanmasıyla başlamıştır. Jones, 5 Aralık 1945’te ortadan kaybolan beş Amerikan Donanması torpido bombacısını ve 30 Ocak 1948’de ve Ocak ayında kaybolan ticari uçakları “Star Tiger” ve “Star Ariel” de dahil olmak üzere Bermuda Şeytan Üçgeninde kaybolan gemi ve uçaklardan bahsetmiştir. Jones’un dediğine göre 135 kişi bu üçgende “iz bırakmadan yutuldu”.

1955’te, M. K. Jessup’un “UFO’nun Öyküsü” kitabı dikkatleri yabancı yaşam formlarına yönlendirmeye başladı. Sonuçta, hiç ceset ya da enkaz keşfedilmemişti. 1964 yılına gelindiğinde, Vincent H. Gaddis, alan tarafından 1000’den fazla canın alındığını iddia eden bir makale yazdı. Bermuda Üçgeni saplantısı 1970’lerin başında Charles Berlitz’in “Bermuda Üçgeni” de dahil olmak üzere konuyla ilgili birkaç cilt kitap yayınlamasıyla zirveye ulaştı.

Bununla birlikte, 1975’te Larry Kusche’un yayınladığı “Bermuda Üçgeninin Sırrı Çözüldü” kitabı, diğer yazarların sayıları abarttığını ve uygun bir araştırma yapmadığını savundu. Bazı kaybolma vakalarını gizemleri olmadıklarını, “gizem” olarak sunulduklarını ve bazı rapor edilen olaylar Bermuda Üçgeninde bile gerçekleşmediği belirtildi.

Konuyu kapsamlı bir şekilde araştırdıktan sonra Kusche, Bermuda Üçgeninde meydana gelen kayıp sayısının okyanusun benzer şekilde ticaret yapılan herhangi bir alanına kıyasla daha fazla olmadığını ve diğer yazarların yanlış bilgi sunduğuna karar verdi. Kısacası, önceki Bermuda Üçgen yazarları araştırmalarını yapmadılar ve bilerek uydurdular dedi.

Kitap, öylesine kapsamlı bir iş çıkardı ki, efsane, Bermuda Üçgenindeki inançların çoğunu etkili bir şekilde sona erdirdi. Berlitz ve diğerleri gibi yazarlar Kuşche’nin bulgularını çürütemediğinden, en inançlı olanların bile sansasyonlu Bermuda Üçgeninde anlatımında kendilerine güveni kalmadı. Yine de, birçok dergide yayınlanan makaleler, TV şovları ve filmler Bermuda Üçgeni özelliğini sürdürüyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni İle İlgili Komplo Teorileri

1. Paranormal – Bazı yazarlar kaybolmalardan UFO’ları suçladı. Uzaylıların Üçgen’i, gezegenimize geldikleri bir portal olarak kullandığına inanıyorlar. Bölge, araştırma yapmak için insanları, gemileri ve uçakları yakalayan bir toplama istasyonu gibidir.

2. Kayıp Şehir Atlantis – Teorisyenler efsanevi şehrin bir zamanlar Üçgen’in altında ikamet ettiğine ve Atlantis’ten güç alan mistik kristallerinin hala deniz üzerindeki gemileri yok eden büyük enerji dalgalarını ileten deniz tabanında durduğuna inanıyorlar.

3. Denizin Altındaki Dev Yapılar – Paranormal kâşifler Üçgen’deki okyanusun altında gizemli bir kristal piramit bulduklarını iddia ettiler. Bunun, gemi ve uçakların çarpışmasından sorumlu olabileceğini ima ettiler.

4. Afrikalı kölelerin ruhları – En önemli teorilerden biri, Üçgen’in deniz kaptanlarının Amerika’ya yolculukları sırasında denize döktükleri kölelerin ruhlarından oluşmasıdır. Dr. Kenneth McAll, “Healing the Haunted” adlı kitabında, ünlü sulara doğru yol almaya devam ederken kulak çınlatan bir ses duyulabileceğini iddia etti.

5. Hükümet Testleri – ABD Deniz Kuvvetleri Atlantik Denizaltı Test ve Değerlendirme Merkezi gizemli Bermuda Üçgeninde bulunur. Denizaltıları, silahları, sonarı, gizli projelerin, uzaylıların teknolojisini test etmek için burasının bir merkez olarak kullanıldığı iddia edildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.