Beyaz Gelinlik Neden Giyilir?


Gelinler hayatlarının en özel günlerinden biri olan düğünlerinde bembeyaz gelinlik giyerler. Aslında her genç kızın hayali beyaz gelinlik giymektir fakat birçok genç kız gelinliğinin neden beyaz renk olduğunu bilmez. Birçok toplumda beyaz renk uzun zamandır saflık ve erdem ile ilişkilendirilmiştir ve birçok gelinin özellikle Batı’da beyaz giymeyi tercih etmelerinin bir nedeni budur. Bazıları bunun nedenini gelenek olarak görür.

Tarihsel olarak beyaz, gelinlik için düşünülen tek renk değildi. Aslında, diğer renkler beyazdan daha çok tercih edilirdi. Batı toplumlarında yüzyıllar boyunca, gelinliklerin hepsi farklı renklerdendi. Beyaz rengin tercih edilmesi aslında zordur. Çünkü temiz kalması güçtür.

Eski Roma‘da gelinliklerin rengi sarıydı. Ortaçağ’da ise gelinliğin rengi yerine kumaşın gösterişli ve kaliteli olmasına önem verilirdi. Arkeolojik bulgulara göre ilk gelinlik, eski Mısır’da giyilmiştir. 16. yüzyılda kraliyet ailelerinin gümüş renginde gelinlik giymesi ise gelenekti. Öyleyse neden bugünkü gelinlerin birçoğu beyaz giyiyor?

Kraliçe Victoria’nın 1840’da Prens Albert’le düğünü ile başlayan trend sayesinde, beyaz gelinlik dünya genelinde kabul görülmüş durumda. Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin de vasıtası oldu.

Bugünden farklı olarak, şenlik yıllarındaki kraliyet düğünleri şu anda sahip olduğumuz kadar farklı ortamlarda olmasa da trend belirleyici olma eğilimindeydi. Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in düğünleri de bunun en güzel örneklerinden biridir. Victoria beyaz bir gelinlik giymeyi tercih ettiğinde gazetelerde – dergilerde sıklıkla bahsedildi ve kısa zamanda yerel – uluslararası düğünlerde trend haline geldi.

Başlangıçta zengin gelinler tarafından tercih edilen beyaz gelinlik 20. yüzyılda “gelenek” haline geldi ve sonunda tüm ekonomik seviyelere yayıldı. Günümüzdeki gelinlik modelleri temelini, 1854 yılında Kraliçe Victoria’nın Prens Albert ile evlenirken giydiği, tamamen beyaz saten kumaştan oluşmuş, 5.5 metre kuyruğu olan gösterişli gelinliğinden almaktadır.

Osmanlı’da ise ilk beyaz gelinlik 1898’de II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan tarafından giyilmiştir. Osmanlı’da beyaz gelinlik öncesinde halk gelinliklerinde mor, pembe, eflatun, leylak, mavi gibi renkler kullanırdı. Sarayda hakim olan renk ise kırmızıydı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.