Bilinen İlk Kilidi Eski Mısırlılar Yapmış


Yapılan arkeolojik kazılarda Eski Mısır’a ait bir sarayın kalıntıları arasında tahta bir kilit bulunmuş. Bundan 4000 yıl önce yapıldığı tahmin edilen bu kilit, Mısır kilidi olarak adlandırılıyor. Bu kilidin günümüzde evlerimizin kapısında kullandığımız kilitlerin atası olduğu düşünülüyor.

Mısır kilidi kapalıyken kilidin içindeki oynar tahta parçalar sürgüdeki oyukların içine yerleşik halde duruyor. Bu kilidin anahtarı da tahtadan. Anahtar kilide sokulup yukarı doğru kaldırıldığında oynar parçalar sürgüdeki oyuklardan çıkıyor. Böylece sürgü serbest kalıyor ve geri çekildiğinde kilit açılabiliyor.

Romalılar Kilit ve Anahtarları Madenlerden Yapmış

Romalılar da Mısır kilidine benzer kilitler kullanmışlar. Zaman içinde de kilitleri demirden, anahtarları da bronzdan yapmaya başlamışlar. Romalıların kullandıkları anahtarların boyutları Mısır anahtarlarından daha küçük. Ayrıca parmağa takılabilen yüzük anahtarlar da kullanıyorlarmış. Anahtarın ucundaki girinti ve çıkıntılar sürgüdeki oyuklara takılıp sürgü geri çekildiğinde kilit açılıyormuş. Romalılar, kilitleri içlerindeki oyukları farklı şekillerde yaparak çeşitlendirmişler.

Daha Güvenli Kilitleri İlk Kim Yaptı?

İngiliz anahtarcı Robert Barron 1778 yılında önceki kilitlerden daha güvenli bir kilit sistemi geliştirmiş. Bu kilit kapalıyken içindeki mandalların uçları sürgünün oyuklarına yerleşik halde duruyor. Anahtar kilide yerleştirilip çevirildiğinde mandallar yukarı kalkıyor. Sürgü serbest kalıyor ve kilit açılıyor.

1700’lerin Sonlarında Yeni Bir Kilit Daha Geliştirildi

İngiliz anahtarcı Joseph Bramah, 1784 yılında öncekilerden farklı bir kilit geliştirdi. Bu kilidin anahtarı, uç kısmında yarıklar bulunan içi boş bir silindir şeklindeydi. Anahtar kilide sokulduğunda ucundaki bu yarıklar kilidin içindeki minik sürgülerin üzerine geçiyordu. Anahtar itilip çevrildiğinde kilit açılıyordu.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.