Bill Gates Kimdir?


Bill Gates Bill Gates, 28 Ekim 1955’te ABD’de doğdu. Evli ve 3 Çocuk Babasıdır. Avukat bir baba ile öğretmenlik yapan bir annenin üç çocuğundan biridir.

Bill, 12 yaşlarındayken arkadaşı Paul Allen ile birlikte bilgisayar tipi cihazlarla oynamayı çok severdi. Yaşı ilerledikçe bilgisayar üzerine çalışmalar yaptı. İnformatik kursları aldı. Bu kurslarda nasıl iletişim sağlanacağı, günlük hayata pratik uygulamaların nasıl yansıtılacağı hakkında bilişim dersleri veriliyordu.

1970’lerde bilgisayar cihazları şimdikli gibi küçük ekran değildir, daha büyük boyutlardaydı. PC denilen bilgisayarları yani personel Computer, kişisel bilgisayar heüz ortalıkta yoktu. İşte bu bilgisayarı ileriki yıllarda çıkacak olan da henüz 15 yaşındaki Bill Gates’tir.

Bill Gates, bedava bilgisayar kullanabilmek için bir şirketin bilgisayarındaki yazılım ve grafik hatalarını kontrol ediyordu. Böyle yaparak bilgisayar konusunda farkında olmadan uzmanlaşıyordu. 20 yaşlarına geldiğinde Altair şirketinde çalışmaya başladı ve kısa bir süre sonra bir program dili geliştirdi. Bilgisayar kullanıcıları bundan sonra cihazlarını kendileri programlayabilecekti. Bunun adına da BASIC denmişti. Çalıştığı şirket, bunu daha çok geliştirmesi için kendisiyle anlaştı. Fakat Bill Gates böyle yapmadı, arkadaşı Allen ile birlikte New Mexico’da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Burada COBOL, FORTRAN, PASCAL program dillerini geliştirerek, General Electric gibi dev şirketlerden yüzbinlerce dolarlık siparişler aldı. Bill Gates 1980’da sadece 10 kişilik çalışma grubuyla 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Microsoft’un tasarladığı MS-DOS yani Microsoft Disc Operating System (Diskli Çalışan Sistem) 15 yıl öncesine kadar dünyada satış rekorları kırdı. Tamtamına 120 milyon nüsha satan Gates, kafayı kullanarak ürettiklerini saklı tutarak diğer yazılım donanım üreten şirketlere de sattı. İleri zamanlarda personel sayısını 1000’e çıkaran Microsoft, Avrupa’da şubeler açmaya başladı.

Bill Gates
Bill Gates

Bill Gates, iş ciddiyetine önem veriyordu. Bu şirkette işini en çok ciddiye alan grup da Hindistan’dan çağrılan bilgisayarcılardandı. Hindistanlı olan bu zeki beyinler, denilebilir ki Microsoft’u asıl geliştirenlerdir.

Fare (Mouse) ilk kez 1983’te Microsoft’ta kullanılmaya başlandı. Buna MSWORD (Microsoft Word) dendi. Bu meyin işleme programında mouse diye birşey kullanılınca, Avrupa’da Word Meyin İşletme Sistemi çok satmaya başladı.

Microsoft’un yazılım alanındaki başarı, Macintosh isimli bilgisayara, Word ve daha sonra Excel sistemlerini uyarlaması ve geliştirmesiyle oldu.

1990’dan sonra grafik sistem üzerindeki MS-DOS’un bir versiyonu olan Windosws geliştirildi. Windosws, 1990’da piyasaya sürüldüğünde tartışmasız olarak bilgisayarda tek lider oldu.

ABD’de yaşayan Bill Gates’in kişisel servetinin 15 milyar doları bulduğu söyleniyor. Yıllık cirosu 4 milyar dolar olan Microsoft’un borsadaki değeri 30 milyon dolar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.