Binturong Hakkında Bilgi


Güney Asya’nın tropikal ormanlarındaki ağaçların tepesinde, tırmanmak için kuyruğunu kullanan son Eski Dünya etoburu yaşar. Misk kedisi ailesine mensupturlar. Misk kedileri, kedilerin yanı sıra firavun fareleri ve sırtlanlarla da akrabadır. Binturonglar (Arctitis binturong) isimlerini, artık kullanılmayan bir Malezya dilinden alır. Onu ilk gördüğünüz anda vücudundaki karmaşayı anlayıverirsiniz: Bir fokun suratına ve bıyıklarına, bir ayının kalın kabarık kürküne ve yassı ayaklarına, bir maymunun kuyruğuna ve bir firavun faresinin pençelerine sahiptir.

Ve pek de küçük olmayan, oradan oraya koşuşturan bir ipek maymununa (marmoset) benzer: 20 kilo ağırlığında ve 180 cm uzunluğundadır (ağaca tırmanmak için kuyruğunu kullanabilen bir altın av köpeği hayal edin). Sonuçta binturonglar zamanlarının önemli bir bölümünü gölgelikte dinlenerek geçiriyorlarsa da etrafta Denge için kavrayıcı ağır ağır hareket ettikleri de kuyruk rülür; öyle ki, insanların bunları Kendi etrafında tembel hayvan sandığı olur.

Oldukça farklı şekillerde evrimleşmiş böylece pençe-olmakla birlikte binturonglarm tıpkı leriyle ağaç maymunların kine benzeyen bir metre gövdelerini uzunluğundaki kuyruğu, ucunda nesne kavrayabilme kavramasına yarayan, çıplak ve aksini sağlayan ayak bilekleri yışımsı bir tepeliğin bulunduğu kaslı bir beşinci kol gibidir. Yine tıpkı maymunlar gibi kuyruklarını hem daldan dala atla Sinirlenmemeye, hem de besinleri tutmak ve kaldırmak karşı etli için kullanırlar. Kuyrukları öylesine güçlü tabanlar dür ki ağaç gövdesinden baş aşağı inebilir ya da ulaşılması zor meyveleri koparmak üzere daldan Beş adet güçlü pençe baş aşağı inebilirler.

dala baş aşağı ilerleyebilirler. Tatlıya çok düşkün olan binturonglar daha çok meyveyle beslenirler; kapalı tutulduklarında en çok tercih ettikleri yiyecekler olgunlaşmış muz ve mango olsa da şekerleme, kek, elmalı tart ve milkshake gibi tatlıları da mideye indirdikleri bilinmektedir. Şeker düzeyini arttıran bu beslen-me şekli, yaklaşık bir saat boyunca tipik olmayan bir aşırı hareketliliği ve koşuşturmayı beraberinde getirir, bunun ardından hayvan bitkinlik-ten çöker ve uykuya dalar.

Buna rağmen doğal hayatlarında gerçek birer etobur olan binturonglar, her fırsatta kuş veya balık yakalamaktan (mükemmel bir yüzücüdür) sakınmazlar. Diğer misk kedileri gibi bunlar da, yaşam alanlarını keskin kokulu bir tür yağ ile işaretlerler. Misk kedilerinin ve firavun sıçanlarının bezlerin-den özel bir kaşık yardımıyla ABD’deki birçok okulun spor takımının adı, “ayıların gücünü ve gaddarlığını, kedilerin açıkgözlülüğü ve hızıyla birleştiren efsanevi bir hayvana” ithafen, “Bearcat”tir (ayı-kedi).

Öyle görünüyor ki sevimli binturong ile hiç karşılaşmamışlar. toplanan bu yağ, yüzyıllardır parfümlere katılmak üzere kul-lanılan değerli bir maddedir. Binturong, kuyruğunun altında-ki büyükçe bezini dallara, zemine ve diğer sınır noktalarına sür-terek, cinsiyeti, yaşı ve çiftleşme durumuyla ilgili ayrıntıları net bir şekilde sıralayan bir kartvizit bırakmış olur.

Diğer misk kedisi türlerininkiyle kıyaslandığında binturong, hoş bir tereyağlı patlamış mısır kokusu yayar. Koku, hem dişi hem de er-kek tarafından salgılanıyor olsa da, dediğim dedik olan dişidir: Erkekten çok daha iri olan dişi, sırtlanların ki kadar büyük olmasa da penis benzeri bir klitorise sahiptir. Her iki cins de yağları için avlanır fakat bilhassa erkeklerin penis kemikleri, geleneksel Çin tıbbında cinsel gücü ve erkek çocuk doğması ihtimalini arttırıcı değerli bir maddedir.

Kulağa mantıklı gelmeyecek fakat binturongların doğal yaşamların-dan koparılmalarının bir diğer nedeni, mükemmel evcil hayvanlar olmalarıdır; tırmanma ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, bu durum apartman daireleri için geçerli olmasa gerek. Doğurgan bir erişkinin 2000 dolara kadar alıcı bulduğu ABD’de oldukça popüler hale geldiler. Öyle görünüyor ki kolay evcilleştiriliyoruz hatta kuyrukları doğal bir tasma işlevi görüyor; zira dışarıya yürüyüşe çıkardığınız elinizi bununla tutuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.