Biyoteknoloji Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?


İnsanların yaşam kalitesini artırmak amacı ile oluşturulmuş olan sisteme biyoteknoloji denir. Diğer yandan biyolojik proseslerin kullanılması anlamına gelmektedir. Bilim adamları tarafından ise Roma Mitolojisinden alınmış olan janus-faced denilen ikiyüzlü olarak açıklanmıştır. Bunun nedeni ise DNA ile yapılmış olan oynamalar esnasında genlerin herhangi bir organizmadan diğer bir organizmaya aktarılması esnasında sonuçların kesinleşmiş olmaması ve sonuçlara deneyler ile ulaşılamamış olmasıdır.

Eskiden beri kullanılan biyoteknoloji özellikle son dönemlerde popüler olmuştur. İlk kez 1919 yılında Hırvatlı mühendis olan Karl Ereky tarafından dile gelmiştir. Günümüzde ilaç sanayisinde ve metotların uygulanmasında çok sık kullanılmaktadır. Diyabet hastalarının vücutlarında insülin hormonu üretilmediği için biyoteknoloji yöntemi sayesinde ilaçlarda insülin üretilmektedir.

Biyoteknoloji sisteminin en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de DNA parmak izi çalışmalarıdır. Kriminal çalışmalarda olay yerindeki saçın, eri örneğinin, parmak izinin ve sıvı örneğinin incelenmesini sağlar ve bu izlerin kime ait olduğunun belirlenmesini sağlar. Tıp ve eczacılıkta da kullanılan bu sistem tarımda, hayvanlarda ve insanlarda da kullanılmaktadır. Anne ve baba testlerinde ve kalıtsal hastalıkların temel kökeninin araştırılmasında kullanılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.