Blog Nedir?


Şuan da günümüzde birçok kişinin kavramsal olarak yerine oturtamadığı “blog” hakkında hala kafanızda soru işaretleri olabilir. Bu sayede blog’u kullanmaya başlamadan evvel neyi niçin kullandığımızı bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bbs( Bulletin Board System) ‘lerin bir altı olan Blog özünde kavram olarak web-log kelimelerin bir araya gelerek oluşmasıdır. İnternette gezer iken hangi sayfaya girip neler gördüğünüzü ve ilginizi çeken bölümleri bir not defterine not eder gibi not edip yazdığınız ve hatta bu gördüğünüz yerlerdeki resimleri de eklediğiniz sayfalar bütünüdür. Devamlı weblog – webllog ifadesinin kullanıp konuşma dilinde baskının web-blog biçiminde vurgulanmasından dolayı zamanla “we” hecesi düşmüş ve sürekli olarak kullanılan dillerde düşmeyen “blog” kelimesi oluşmuştur. Tabi ki teknik bir terim de oluşunca onun ile uğraşanların da ve bu iş ile ilgilide yapılan işlemlerinde terimleri de hemen hazır durumda olmaktadır. Nitekim bu işle meşgul olanlara “blogcu – blogger” ve blog üzerinden metin yazıp gönderme işine de “bloglama-blogging” adı verilmiştir.

Kullanılan bloglar gün geçtikçe tasarımları ön ve arka yüz kavramları ile teknolojinin her yüzünde olduğu gibi yani geliştiği gibi yenilik göstermeye devam etmektedir. İlk başlarda sadece hoşumuza giden yazıları veya linkleri kişisel sayfalara ekleniyordu. Bu işi de sadece kodlamayı bilen kişiler tarafından yapılıyordu. Blog kavramı ile ortaya çıkan blog yayınlama aracı artık kişilerin kendi bilgilerini paylaşma kolaylığı sağladı. Bu kavram ortaya çıktıktan sonra artık bu sayfaları açmak ücretsiz olup sadece üye kazanmak için çabalayan birçok site açılmaya başlandı.

Blog ve Yazılan Konular

Blog
Blog

Bloglar birçok içerik ve konulardan oluşur resimlerden de oluşa bilir. Bu da blog sahibinin nasıl düşündüğüne bağlıdır isteyen istediği konuda blog yazmaya özgürdür. Önemli olan tek şey blog içerisindeki yazıların bir bütünlük ve uyumluk göstermesidir. Peki hep aynı konuda mı yazılacak diye düşüne bilirsiniz hayır hep aynı konuda yazılamaz sürekli güncel ve farklı olması gerekmektedir.

Neden Blog?

İnsanlar site açmak tan daha çok blogla uğraşmaya iten birçok sebep olabilir. Özellikle kişisel sayfalarda toplu hizmet veren blog hizmeti sağlayanların sayısı oldukça çoktur. Bunu için ise en önemli sebeplerden biri bir site açmak için verilmesi gereken domain ve hosting gibi ücretlerden kurtulmak için gösterilir. Tabi kullanılabilir ve hiç teknik bilgi bilmeden güncellemesi yapılan içerik sistemlerinin sadece ücretsiz üyeli ye eklendiği düşünülür ise gösterilen ilginin hiçte sebepsiz olduğu söz konusu olamaz. Yine bu sistemlerin sabit yapıda bir görünüş değil kullanıcıların sevkine göre sundukları farklı şablonlar da ki sayfa yapıları blog kullanımına gösterilen ilgiyi git gide artırmaktadır. Kişilerin başkalarından görüp blog işine girdiği de bir gerçektir.

Blog açarken dikkat edilmesi gerekenler ise; Öncelikle amacınızı belirleyin belli bir amaç içerisinde yaparsanız daha başarılı olabilirsiniz.

Okuyucularınızı tanıyın her zaman okuyucular sizin için önemli olsun.

Geçekçi olun yapmacık değil de daha samimi olun.

Sitenizi sık sık güncelleyin sitenizi güncelleyerek yenilik kazanabilirsiniz.

Blogun uzu halka tanıtın ve kaynaklarınıza link verin dijital ortamlarda paylaşın ve diğer bloglara ling verin.

Sevdiğiniz ve içinize sinen konularda yazmaya devam edin ve en önemlisi sabırlı olun.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.