Böbrek İltihabı nedir?


Halk arasında böbrek iltihabı olarak bilinen tıp dilinde ise “Nefrit” diye tabir edilen bu hastalıkta böbreğin herhangi bir kısmının sistemik bir hastalığa bağlı olarak veya hiçbir sebebe bağlı olmadan vücudun savunma hücreleri tarafından zarara uğratılması hastalığına böbrek iltihabı denilmektedir. Bu hastalık böbreğin tutulduğu bölgeye göre adlar almaktadır.

Böbrek İltihabı Nedenleri

Böbrek iltihabı hastalıkları bazen hiç neden yokken bile ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında bilinen diğer nedenler kişinin besinlere ve polenlere olan alerjik durumları, bazı romatizmal hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, böbreklerde oluşan tümörler, böbrek kumu ve taşları ile kanser hastalıkları bu hastalığın gelişmesinde rol oynayabilirler.

Böbrek İltihabı Belirtileri

Böbrek iltihabının iki türünden bahsedebiliriz. Bunlardan bir tanesi akut diğeri ise kronik böbrek hastalığıdır. Akut iltihabın belirtileri arasında; kişinin ateşinin yüksek olması, yemek yememe, terleme, üşüme ve nefes darlığı, tansiyon yüksekliği, el ve bacaklarda görülen ödem, böbrek çevresinde oluşan ağrılar ve buna bağlı olan kasılmalar, kalp ile ilgili şikâyetler, idrara çıkan kişide yanma ve ağrı meydana gelmesidir. Kronik iltihabın belirtileri arasında ise kişinin idrarını yaparken kan gelmesi, üre miktarının aşırı yüksek olması, devamlı olarak kişinin bel ağrısı çekmesi, kansızlık, kişide iştah olayının olmaması ve idrarda iltihaba neden olan bakterilere rastlanılmasıdır.

Böbrek İltihabı Tedavisi

Böbrek iltihabı tedavisine başlamadan önce kişinin akut mu yoksa kronik böbrek iltihabına mı yakalandığının tespit edilmesi gerekmektedir. Hastalığın cinsine göre doktor tedavi uygulayacaktır. Akut böbrek iltihabında uygulanacak tedavide kişinin kaybettiği sıvı miktarı dengelenmeye çalışılır, tuzsuz yemekler verilir, iltihaba sebep olan mikroplar için ilaç tedavisi uygulanır, hastanın idrarı kontrol edilir ve buna göre tedavinin etkili olup olmadığı görülür. Kronik böbrek iltihabı durumunda ise tedavi süreci uzundur. Tedavi süresi hastalığın böbreğe ne kadar zarar verdiğine göre değişir. Hastanın vücudundaki azot miktarı dengelenmeye çalışılır. Kan basıncının normal haline dönmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Vücuttan kaybedilen tuz ve sıvı miktarı yerine konmaya çalışılır. Hastalığa sebep olan bakteriyi yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.