Boko Haram Kimdir, Örgütü Hakkında Bilgi


Boko Haram Kimdir, Örgütü Hakkında Bilgi 2002’de kurulan Boko Haram 2009’da İslam devleti kurmak için Nijerya’da silahlı eylemlere başladı.

Örgütün liderliğini Ebubekir Şekau yapıyor. 25 Eylül 2014’te Nijerya ordusu, Boko Haram lideri “Ebubekir Şekau’ymuş gibi davranan Muhammed Beşir adlı kişinin” öldürüldüğünü açıkladı.

Nijerya güvenlik güçleri, Temmuz 2009 ve Haziran 2013’te de Şekau’nun öldürüldüğünü açıklamıştı. Ayrıca 2014 başında Nijerya Gizli Servisi’nden Marilyn Ogar “gerçek Şekau’nun” öldürüldüğünü açıklamıştı.  Bir başka iddiaya göre ise Şekau 2003’te öldürülmüş, o zamandan beri onun ismini kullanarak başka kişiler örgüte liderlik yapıyordu.

Örgüt Nisan 2014’te 230’a yakın kız öğrenciyi kaçırdı.

Örgüt, geçen yıl ülkenin kuzeydoğusundaki birçok köy ve kasabada egemenlik sağladı.

Örgüt, ülkenin kuzeydoğusundaki Baga kentinde 7 Ocak 2015 günü gerçekleştirdiği saldırıda kentteki binaların çoğu yandı, 10 binden fazla insan Çad’a kaçtı, ölü sayısı kesin olarak bilinmiyor.

Boko Haram

Baga şehri Boko Haram’a karşı mücadele için stratejik öneme de sahipti. Nijerya, Çad ve Nijer’in oluşturduğu askeri koalisyonun birlikleri burada bulunuyorlardı. Ancak saldırıların başladığı sırada bölgede sadece Nijerya askerlerinin olduğu tahmin ediliyor.

Üç ülkenin 1998’de oluşturduğu koalisyonun o dönemdeki amacı Çad nehrindeki kaçakçılık faaliyetlerini engellemekti. Ancak Boko Haram’ın güçlenmesiyle birlikte koalisyon da örgütü hedef almaya başlamıştı.

Boko Haram saldırıların yoğunlaştığı Borno dahil toplam üç eyalette 2013’ten bu yana olağanüstü hal uygulaması var.

Boko Haram, 2009’dan beri ülkenin kuzeydoğusundaki Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerinde şiddet eylemleri düzenliyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, Nijerya’da Boko Haram’ın 2014 başından bu yana düzenlediği saldırılarda 7 bin 300’den fazla sivil yaşamını yitirdi. Saldırılar nedeniyle 734 bini çocuk 1,5 milyondan fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Örgütün saldırılarından 3 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.