Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?


Bowling’deki top fırlatarak düşürülen nesnelere lobut denir. Toplam 10 tane lobut ile oynanır. Lobutun diğer bir adı ise kukadır. Bowlingin tarihi oldukça eskidir, Mısır’da yapılan kazılarda bu oyunun kökleri M.Ö. 500 kadar uzanmaktadır.

Bowling bir top yardımı ile oyun hattının sonuna dizilmiş 10 adet labutu devirme amacına dayanan bir salon sporudur. Oyun hattı 19 metre uzunluğunda ve 110 cm genişliğinde sert tahtadan yapılmış bir yoldan oluşur.

Bir birine 30.48 ara ile dizilen labutlar tahtadan yapılmış ve üzeri plastik ile kaplanmıştır. Boyları ise 38 cm. Bu oyun için özel üretilen bowling topunun ağırlığı en az 2.7, en fazla 7.2 kg olabilir. Üzerinde baş orta ve yüzük parmağı geçirmek üzere 3 delik bulunur. Bowling salonlarında bowling ayakkabısı giymekte bir zorunluluktur.

Oyuncular kendi ihtiyaçlarına uygun olan ağırlıktaki herhangi bir topu seçebilir. Daha sonra hattın en başındaki çizgide durarak topu lobutlara doğru fırlatır. Buradaki asıl amaç en çok sayıda lobutu devirmektedir. Eğer ilk atışta hepsini deviremezse, peşi sıra ikinci atışını da yapar. Ardından sıra rakibe geçiyor. Topun yuvarlanarak gittiği yolun her iki tarafında da hafif derin bir açık kanal vardır. Topu düz fırlatamazsanız, yanlara doğru kayıp bu kanallara düşer ve karavana olur.

Toplamda her oyuncuya 10 kere atma sırası gelir ve her sıra geldiğinde 2 atış yapar.  Eğer ilk atışta hepsini devirirse buna strike denir ve ikinci atışı yapmadan sıra rakibe geçer. Fakat en son oyunda yani son defa sıranın geldiği 10. frame’de ilk atışta strike yapsa bile ikinci atışı yapma hakkı vardır.

Strike ne demek?

10 lobutu da ilk atışta devirmektir.

Spare ne demek?

sıra size geçtiğinde ilk atıştan sonra ikinci atış hakkınızda tüm lobutları devirmektir.

Split ne demek?

İlk atış yapıldıktan ve bir yada birkaç lobut devrildikten sonra, geriye kalan toplar arasında hiçbir bağlantı yoksa yani bir bölünmüşlük arada büyük bir boşluk varsa, bu duruma split denir. Split olan atışta devrilen lobut sayısı kare veya dikdörtgen içinde belirtilir.

Bu kurallar federasyondan federasyona birazcık değişebilir. Mesela Avrupa’da 10 yerine 9 lobut ile oynanır.

Topun fırlatıldığı yolun uzunluğu tam olarak 18 metre ve 288 santimdir. Yani topun fırlatıldığı faul çizgisiyle ilk topun bulunduğu yer arasındaki mesafe bu kadardır.

Türkiye’de 4 farklı bowling ligi bulunuyor. Bunlar süper lig, 1.lig, 2.lig ve 3.lig şeklinde sıralanır. Kuralları ise Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu koyar.

AVM’lerde bowling oynarken özel bir ayakkabı giymeniz gerekiyor. Bunun dışında, resmi bowling yarışlarında kadın ve erkek kıyafetleri farklıdır.

Bowling kuralları

bowling
Bowling
  • Bowling oyununda sırası gelen oyuncu iki atış yapar ve toplamda devirdiği labut sayısı kadar puan kazanır.
  • Tüm labutların tek seferde devrilmesine “strıke” adı verilir ve skor tabasında X sembolü ile belirtilir.
  • Strıke yapan oyuncu ikinci atışı yapmaz ve bir sonraki oyuncu atışına 10 puan eklenir.
  • Üst üste 3 kere yapılan strıkeye double denir.
  • 3. kez yapılırsa triple adını almaktadır. Tüm labutların 2. atışta devrilmesine “spare” denir.
  • Skor tabelasında (/) sağa yatık çizgi sembolü ile gösterilir.
  • Oyun toplam 10 turdan oluşur.
  • Son turda strıke yapan oyuncu 2 atış. spıre yapan oyucu ise 1 ekstra atış yapar.
  • Oyunun sonunda en fazla skor yapan oyunun galibi olur.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.