Boy Nasıl Uzar?


Anne ve babadan alınan genler vücudumuzu her anlamda etkiler. Boy uzunluğu da çoğunlukla genetik faktörlere bağlıdır. Bir insanın boyu, kemiklerinin uzaması ile uzar. Bu uzama çoğunlukla büyüme çağının sonuna kadar devam eder. Özellikle büyüme çağında boy uzamasını destekleyen gıdalar tüketmek ve boy uzamasına yönelik spor aktiviteleri yapmak bu uzamayı artırıp hızlandırabilir.

Boy Nasıl Uzatılır?

Öncelikle mucizevi bir sonuç beklenmemelidir. Özellikle büyüme çağı sona ermiş bir bireyin yüksek oranda uzaması beklenmemelidir. Büyüme çağındaki bir bireyin beslenme düzenine kalsiyum içeren besinlerin eklenmesi gerekir. Bu besinler süt, yoğurt, peynirdir. Aynı şekilde beslenme programına D vitamini de eklenmelidir. Güneş ışığı yeterli alınmıyorsa dışarıdan takviye yapılmalıdır.

Beslenme dışında uyku ve egzersizler de önemlidir. Düzenli uyku sağlıklı bir vücut için temel şarttır. Boy uzatan egzersizler ve spor branşlarında çalışmalar yapmak da boyun uzamasına önemli katkı sağlamaktadır. Bu egzersizler için bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Boy uzattığı iddia edilen ilaç ve tedaviler uygulanmadan önce mutlaka uzman bir doktordan görüş alınmalı ve kar zarar hesabı yapılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.