Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Ve Tedavisi


Boyun bölgesinde kireçlenme nasıl anlaşılır ve boyun kireçlenmesi belirtileri nelerdir makalemizde siz değerli ziyaretçilerimiz bu soruların yanıtlarını paylaşırken, boyun kireçlenmesi tedavisi hakkında da önemli bilgilere yer vermek isterdik.

Kireçlenme birçok kişinin yaşadığı problemlerin başında gelse de, kireçlenme vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen ve ciddi yakıntılara yol açan bir rahatsızlıktır. Boyun kireçlenmesinin belirtileri nelerdir ve boyun kireçlenmesi nasıl tedavi edilir sizler için açıkladık.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri

Boyun kireçlenmesinin başlıca belirtileri boyunda sertlik, şiddetli ve daimi ağrı ve hareket kısırlılığıdır. Başın ağırlığıyla boyna binen yük arttığı vakit, bazen ayakta durmak dahi zorlaşıyor ve bu boyun kireçlenmesi yaşayan hastalarda ağrılara kapı aralıyor. Uyurken adaleler gevşediğinden ötürü boyun kemikleri desteksiz kalmasından dolayı uykuda ve sabah kalkar kalkmaz şiddetli boyun ağrıları kendini gösteriyor.

Boyun kireçlenmesi yaşayan kişilerde hissizlik, uyuşma ve karıncalanma gibi sorunlarda husule gelmektedir. Boyun bölgesinde yaşanan ağrılar ara ara kollara ve ellere inebilmektedir. Kimi vaziyetlerde hastaların baş dönmesi ve denge kaybetmesi gibi sorunlarla da boğuşması gerekmektedir. Baş ağrısı da boyun kireçlenmesinin sebep olduğu yakıntılar başında gelmektedir.

boyun

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyun kireçlenme rehabilitasyonu (tedavisi) esnasında izlenecek yol kireçlenmenin kapı araladığı ağrıların şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Ağrıların nedeni tam olarak belirlendikten sonra fizik tedavi uzmanı tarafından belirlenecek egzersiz hareketlerin düzenli bir biçimde uygulanması ile boyun kemiklerinin üzerinde hissedilmekte olan ağırlığı hafifleten adalelerin geliştirilmesi yolu izlenir.

Ağrının yoğun olarak yaşandığı dönemlerde boyunluk takmak etkili bir çözüm yöntemidir. Lakin boyunluk daimi olarak kullanılırsa boyun adalelerini zayıflamasına yol açabileceği de unutulmamalı, doktorun tavsiye ettiği müddette takılmalıdır. Sıcak kompres, masaj, buzlu kompres ve günlük yapılan egzersizler boyun kireçlenme tedavisi için kullanabileceğiniz kimi yollardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.