Bumerang Nedir? Nasıl Geri Döner?


Hayvanları avlamak için ilk çağlardan bu yana pek çok yöntem geliştirilmiştir. Özellikle avlanmanın önemli olduğu dönemlerde insanlar bu konu üzerine kafa yormuş ve çeşitli aletler geliştirmişlerdir. Günümüzde spor amaçlı kullanılan bumeranglar tarihte ilk kez avlanma amaçlı kullanılmak için icat edilmiştir. Bumeranglar hakkında bilinen en büyük yanlış atılan her bumerangın geri döndüğü yönündedir.

Peki; Bumerang nedir? nasıl geri döner?

Oysaki tarihsel süreçte geri dönen bumeranglar yalnızca Avustralya’da yerli kabilelerden biri tarafından çok eski çağlardan itibaren kullanılmıştır. Tarih derslerinde de adını duymuş olabileceğiniz bu kabilenin adı Aborjinler’di. Bumeranga ismini veren aborjinler kendi dillerinde pek çok nesneye de isim vermişlerdir. Mesele Avustralya kıtasında çok yaygın bir tür olan kanguru Aborjin dilinde bilmiyorum demektir. Bu adaya ilk defa gelen yabancılar yerli halka bu hayvanların ismini sorduklarında Aborjinler kanguru yani bilmiyorum yanıtını vermişlerdir. Bu şekilde bu hayvanlara kanguru adı verilmiştir.

Geri dönen bumerangların Aborjinler tarafından icat edilip kullanıldığını söyledik. Atılınca geri dönmeyen bumeranglar da çokça kullanılmaktadır. Çok eski çağlarda Endonezya’da Mısır’da ve Hindistan’da bazı bölgelerde kullanılmıştır. Geri dönebilen bumerangların boyutları küçükken, geri dönmeyen bumerangların boyutları küçüktür.

Savaşlarda silah olarak ve avlanma amaçlı kullanılmıştır. Bu iki yönlü kullanımı sebebiyle etkisini arttırmak ve daha verimli hale getirebilmek için üzerinde sürekli olarak oynamalar yapılmıştır. Aborjinlerin kullandığı bumerangların boyları en fazla seksen santime kadar çıkabilirdi. Ağırlık olarak da çok hafiflerdi. Ortalama olarak ağırlıkları üç yüz dört yüz gram arasında değişiyordu. Bumeranga şekil vermek için küllerden yararlanıyorlardı. Uç kısımlarını kül ile ısıtıp sonrasında da istedikleri şekli veriyorlardı. Geri dönmeyen bumeranglarda ise ağırlık ve uzunluk çok farklı skalada isteğe bağlı olarak değişebiliyordu.

Bumerang Nasıl Kullanılır: Bumerang yerle pararlel olacak şekilde fırlatılır. Fırlatmanın ardından bumerang yerden on beş metre kadar yukarı çıkabilir. Herhangi bir yere çarptığında ise çok büyük yarıçaplı bir daire çizerek geri döner. İlginç olansa çarpmanın ardından daha da hızlanıyor olmasıdır. Geri dönmeyen bumeranglarda kuş avlama direk kuş üzerine bir darbeyle olur. Bu sayede kuşa vurularak kuş yere düşürülür. Geri dönen bumeranglar ile avlanma yapılırken kuşa doğru fırlatılan bumerangın kuşu vurması istenmez. Bumerangın oluşturduğu gölge kuşu korkutur ve kuş aşağıya doğru hamle yapar. Kuş, daha önceden yapılmış olan tuzaklara takılır. Günümüzde ise bumeranglar spor amaçlı kullanılmaktadır. Bumerang sporu için kullanılan bumerang çeşidi dönebilen bumeranglardır.

Günümüzde bumerangın yerine sporda daha çok frizbi kullanılmaktadır. Hem kullanışlılığı hem de ele uygunluğu açısından daha çok tercih edilmektedir. Frizbi özellikle çocukların köpekleriyle beraber oynadıkları eğlenceli bir araçtır. Bumeranga göre daha estetik özelliklerde ve daha spor için kullanışlıdır. Bu sebeplerden bumerangın pabucunu da dama atmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.